Veba Haberleri

Sağlığımız için en gerekli olan ihtiyaç! Ancak bu durumlarda içilen su hastalıklar için risk oluşturuyor

Su içmek daha sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmak için yapılması gereken temel görevlerin başında geliyor. Bazı kişiler su içmeyi oldukça severken bazıları günlerce su içmeyebiliyor. Su içmemek vücuda yapılan en zararlı alışkanlıklar arasında bulunuyor. Ancak suyu da doğru zamanlarda içmek gerekiyor. Yanlış zamanda içilen su sağlığınızı tehlikeye atıyor.

Haber 06-10-22 07:40

Milyonlarca can alan vebanın kökeni yaklaşık 700 yıl sonra tespit edildi: Kırgızistan

Araştırmacılar Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da milyonlarca kişinin ölümüne yol açan vebanın kökenini 600 yıl sonra buldu.

Haber 07-07-22 19:26

Bilim insanlarından heyecanlandıran çalışma! Vebanın kökeni keşfedildi...

İngiliz ve Alman bilim insanlarından oluşan bir araştırma ekibi, Kara Ölüm olarak adlandırılan veba hastalığının kökenini keşfettiklerini açıkladı. Ortaçağın sonunda ortaya çıkan ‘hıyarcıklı (bubonik) vebanın’ ilk olarak 1330'ların sonlarında başladığına dair ilk tarihsel kanıtın elde edildiği duyuruldu.

Haber 16-06-22 17:53

Milyonlarca can alan vebanın kökeni tespit edildi: Kırgızistan

Araştırmacılar Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da milyonlarca kişinin ölümüne yol açan vebanın kökenini 600 yıl sonra buldu.

Haber 16-06-22 14:09

SON DAKİKA | 3 kıtada nüfusun yarısını yok etti! Kara veba salgınının kaynağı tespit edildi, 1338'de...

Son dakika: Avrupa, Orta Doğu ve Afrika nüfusunun yarısını yok eden ve insanlık tarihinde en çok ölüme yol açan kara veba salgınının kaynağına ulaşıldı. Asırlık tartışmalara nokta koyan gelişmede kara veba salgınının 1338'de Kırgızistan sınırları içerisindeki bir göle yakın yerde başladığı aktarıldı.

Haber 16-06-22 12:04

8 kişinin dişlerine ulaşıldı! Kaynağa bu şekilde indiler: Sır perdesi aralandı

Kara ölüm olarak da bilinen kara veba, tarih kitaplarının en korkunç sayfalarını oluşturuyor. Milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Kara Veba hastalığı ile ilgili tartışmalar asırlardır sürüyordu. Nihayet kara vebanın nereden çıktığı, neyin neden olduğu ve tedavisi gibi sorularına en net cevaplar ortaya çıktı. Araştırmacıların çalışmalarına göre Avrupa, Orta Doğu ve Afrika nüfusunun yüzde 60'ının ölümüne neden olan Kara Veba'nın kaynağı Kırgızistan!

Haber 16-06-22 10:16

Japonya'da tedirgin eden salgın! 26 yıl sonra tekrar başlamıştı

Japonya’nın Miyagi eyaletinde yaşanan domuz vebası salgını halk arasında tedirginlik yarattı. Bir domuz çiftliğindeki salgının doğrulanmasının ardından 7 bin 900 domuzun itlaf edileceği açıklandı.

Haber 26-12-21 15:55

‘Ölüm Adası’ deniliyor! Veba salgının gerçek yüzünü ortaya çıkartan ada: Poveglia (Veba Adası)

Kuzey İtalya Venedik Lagünü’nde bulunan Poveglia Adası, küçük bir alan kaplamasına rağmen korku filmlerine ilham olacak bir geçmişe sahiptir. Halk arasında ‘Ölüm Adası’ olarak bilinen yer, veba salgına canlı şahitlik eden önemli bir yerdir. Sizler için bu gizemli adanın ardındaki sır perdesini araladık.

Trend 07-09-21 14:45

İnsanlık tarihinin en ölümcül salgını! Kara Ölüm'ün izleri bulundu

Bilim insanları, Ortaçağ Avrupa’sını kasıp kavuran Kara Ölüm'e neden olan veba salgınında 'ilk hasta'yı belirledi. Letonya'da 5 bin yıldan daha uzun bir süre önce ölen yirmili yaşlarındaki erkeğin, hastalığın bilinen en eski türüyle enfekte olduğu açıklandı. İnsanlık tarihinin en ölümcül salgını 1300'lerde Avrupa'yı silip süpürdü ve nüfusun yarısını yok etti. Sonraki dalgalar birkaç yüzyıl boyunca düzenli olarak vurmaya devam etti ve milyonlarca ölüme neden oldu.

Haber 02-07-21 07:52

Bilim insanlarından 'Mars Vebası' uyarısı

Bilim insanları, Mars'a gerçekleştirilmesi planlanan insanlı seferlerin ardından, Kızıl Gezegen'in yüzeyinden dünyaya getirilecek taş parçaları ve tozların salgın hastalıklara sebebiyet verebileceği konusunda uyarılarda bulundu. Getirilmesi muhtemel numunelerin 'Mars Vebası'na yol açabileceği öne sürüldü.

Haber 30-04-21 14:54

Koronavirüsten önce milyonlarca insanın ölümüne neden olan tarihin en büyük salgınları!

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele devam ediyor. Sosyal hayata maskenin katılmasıyla beraber birçok alışkanlık aslında değişti. Alınan önlemlere bir de birçok komplo teorisi ya da asılsız fikir eklenince kaos kaçınılmaz oldu. Dünya her dönem farklı salgınlarla mücadele etmiş ve bir çoğu da benzerlik gösteriyor. Gelin o salgınlara birlikte bakalım.

Trend 10-03-21 10:22

Çin'de hıyarcıklı veba ortaya çıktı

Çin'de sağlık yetkilileri, İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde bir kişide hıyarcıklı veba görüldüğünü açıkladı. Ülkedeki sağlık uyarı sistemi bir kademe yükseltildi.

Haber 06-07-20 12:12

Veba: Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Veba, geçmişte kitlesel bir şekilde ölümlere sebep olan bulaşıcı bir hastalıktır.

Haber 24-06-20 10:28

Koronavirüs ile 1500 yıl önce İstanbul'u vuran vebanın şaşırtıcı benzerlikleri

İspanya'da yapılan akademik bir çalışma, Bizans İmparatorluğu dönemi İstanbul'unda yaşanan veba salgını ile koronavirüs salgını arasında bağlantılar kurdu. Prokopius isimli Bizanslı tarihçinin yazılarına göre, İstanbul hastalık nedeniyle karantina altına girdi.

Haber 22-04-20 09:24

Koronavirüs: Tarihin değişmesine yol açan beş salgın hastalık

Koronavirüs salgını dünya çapında milyonlarca insanın yaşam şeklini önemli ölçüde değiştiriyor ve bu değişimlerin çoğu kalıcı olacak. Tarih boyunca hastalıkların, hanedanlıkların çöküşlerinden sömürgeciliğin artışına ve hatta iklimin soğumasına kadar uzun süreli büyük etkileri oldu.

Haber 20-03-20 05:04

Çin'de iki kişide veba görüldü

Çin'de veba teşhisi konulan iki kişinin hastanede tedavi altına alındığı açıklandı. Veba, tarihin en ölümcül hastalığı olarak biliniyor.

Trend 14-11-19 14:15

Ilgın'da hayvan pazarındaki veba karantinası sona erdi

Konya’nın Ilgın ilçesinde 2 ay önce tespit edilen veba hastalığı nedeniyle karantina uygulanan canlı hayvan pazarı, yeniden küçükbaş hayvan giriş ve çıkışlarına açıldı

Yurthaber 11-11-19 10:05

Ilgın'daki hayvan pazarında veba karantinası

Konya'nın Ilgın İlçesi Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu: - "(Veba karantinası) Hayvan pazarı küçükbaş hayvan giriş ve çıkışları, idari ve fenni tedbirler tamamlanmasının ve hastalık sendromlarının yok olmasının ardından, 20 gün sonra tekrar açılacaktır. Olay kontrolümüz altında, hiçbir sıkıntı yok"

Haber 20-09-19 16:26

Ilgın'daki hayvan pazarında veba karantinası

Konya'nın Ilgın İlçesi Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu: - "(Veba karantinası) Hayvan pazarı küçükbaş hayvan giriş ve çıkışları, idari ve fenni tedbirler tamamlanmasının ve hastalık sendromlarının yok olmasının ardından, 20 gün sonra tekrar açılacaktır. Olay kontrolümüz altında, hiçbir sıkıntı yok"

Yurthaber 20-09-19 16:25

İzmir'de küçükbaş hayvanlarda veba şüphesi

Bergama'da küçükbaş hayvanlarda tespit edilen veba hastalığı bulguları nedeniyle 20 mahallede hayvan hareketliliği yasaklandı

Yurthaber 27-07-19 00:00

İzmir'de küçükbaş hayvanlarda veba şüphesi

Bergama'da küçükbaş hayvanlarda tespit edilen veba hastalığı bulguları nedeniyle 20 mahallede hayvan hareketliliği yasaklandı

Haber 26-07-19 23:57

İzmir'de 20 mahalle 'veba' şüphesi ile karantinaya alındı

İzmir'in Bergama ilçesinde küçükbaş hayvanlarda veba şüphesi ile 20 mahalle karantina altına alındı.

Trend 26-07-19 23:28

Zonguldak'ta koyun, keçi vebası karantinası

Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesi, küçükbaş hayvanlarda veba görülmesi üzerine karantinaya alındı

Haber 23-01-19 23:30

Dünya tarihinin en kötü yılı hangisiydi?

Yaşadığımız dönemin kötü ve zor olduğunu düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün. Dünya tarihinde yaşadığımız dönemden çok daha beter zamanlar var.

Trend 05-12-18 10:24

'Kara Ölüm' geri geldi: 3 ayda 124 kişi hayatını kaybetti 90 yeni vaka var

Madagaskar'daki veba salgını giderek büyüyor. Ülkede 3 ay önce patlak veren salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 124'e yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) salgının diğer ülkeler için tehdit oluşturduğunu belirterek Madagaskar'ı çevreleyen Güney Afrika, Mozambik, Tanzanya, Kenya, Etiyopya, Komorlar, Seyşeller, Mauritius ve Reunion'u (Vanilya Adaları) kapsayan 9 ülke için uyarı yayımladı.

Haber 27-10-17 06:40

Nurseli İdiz: Bana vebalı gibi bakıyorlar

Enver Aysever'in moderatörlüğünü yaptığı Aykırı Sorular programına katılan ünlü oyuncu Nurseli İdiz canlı yayında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Magazin 08-12-13 02:40

Kızılhaç uyarıyor: Kara Veba hala aramızda

Madagaskar Orta Çağ'da kaldığı düşünülen bir tehditle, veba salgınıyla karşı karşıya.

Haber 10-10-13 13:25

Orta Asya'da Veba alarmı

Kırgızistan’da bir gencin bubonik vebadan (hıyarcıklı veba) hayatını kaybetmesinin ardından ülkede Veba alarmı verildi. Kırgızistan Veba ile mücadelede Kazakistan'dan yardım istedi.

Haber 28-08-13 10:18

Hastalıklar için hayvan sahiplerine tazminat

Hayvan Hastalıklarında Tazminat Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Haber 06-03-13 10:16

Çağın vebası uyuşturucu

Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ile Mücadele Avrupa Başkanı ve Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Müşaviri Edip Aktaş, sentetik uyuşturucularının önümüzdeki yıllarda dünyanın başını ağrıtacağını belirterek, Türkiye'nin sentetik uyuşturucu tacirlerinin hedef pazarı olduğunu ileri sürdü.

Haber 30-11-99 00:00