HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Instagram'da ortak paylaşım yapma: Instagram'da ortak paylaşım nasıl yapılır?

Instagram'ın Collab özelliği, üyelerine bir paylaşımı diğer kişilerle birlikte yayınlama olanağı sunmaktadır. Bu özellikle birlikte bir gönderi, iki hesapta da aynı anda paylaşılabilir. Ortak gönderi daha fazla kişiye ulaşmayı sağlamakla birlikte aynı zamanda etkileşim oranını ve görünürlüğü artırır. Peki, Instagram’da ortak paylaşım özelliği nasıl kullanılır ve Instagram'da ortak paylaşım nasıl yapılır?

Instagram'da ortak paylaşım yapma: Instagram'da ortak paylaşım nasıl yapılır?

Instagram ortak paylaşım yapma özelliğiyle birlikte paylaşılan içerik hem kişinin kendi profilinde hem de diğer kişinin profilinde görüntülenebilmektedir. Ancak ortak paylaşım için etiketlenen diğer kişinin paylaşım isteğini kabul etmesi gerekir. Bilhassa işletme hesapları için bu özellik oldukça faydalı olarak görülmektedir. Bununla birlikte Instagram ortak içerikleri, işletmeler ve fenomenlerin iş birliği yapabilmesi için kullanılan yöntemlerden biri olarak görünürlüğü artırmaktadır:

Instagram'da ortak paylaşım nasıl yapılır?

instagram ortak post atma özelliği kişilere daha yüksek bir etkileşim oranı elde etmek için etkili bir yol sağlamaktadır. Elbette bu yeni gelen özelliğin tek amacı bu değildir. Ortak paylaşım sevilen kişilerle ortak paylaşım yapma imkanı sunarken, İş birliği, sponsorlu içerikler ve diğerleri için oldukça kullanışlı ürün tanıtımına da olanak sağlar. Ortak post paylaşabilmek için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

 • Instagram’a giriş yapılır.
 • Gönderi / Reels oluştur bölümüne girilir.
 • Yüklenecek içerik seçilir ve hazır hâle getirildikten sonra ilerle seçeneğine tıklanır.
 • Paylaşmadan önce ‘Kişileri Etiketle’ butonuna tıklanır.
 • Bu bölümde sol tarafta bulunan ‘Etiket Ekle’ seçeneğine değil, ‘Katkıda Bulunanları Davet Et’ seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Açılan ekranda ‘Bir Katkıda Bulunan Davet Et’ uyarısı çıkar.
 • Bu uyarının aşağısında kullanıcının paylaşımı kabul etmesiyle birlikte paylaşıma ekleneceğini yazan bir bilgilendirme mesajı yer alır. Onay işlemi tamamlandığında hazırlanan gönderi hem kullanıcının kendi profilinde hem de etiketlenen kişinin profilinde yerini alır.

Instagram ortak hikaye paylaşma

Instagram ortak story paylaşma özelliği için hikâye paylaşma bölümünde yapılan etiketleme işlemi, etiketleyen kişinin takipçileri ve etiketlenen kişinin hesabı tarafından görülebilir. Etiketlenen kullanıcıya, "Instagram hikâyesinde senden bahsetti" biçiminde uyarı gider. Etiketlenen kişi “hikâyeye ekle” butonu sayesinde aynı hikâyeyi kendi profilinde paylaşabilir. Etiketleme işlemi için aşağıdaki adımlar izlenir:

 • Hikâye oluşturulduktan sonra @” simgesi eklenerek, etiketlenecek kişinin kullanıcı adı yazılır.
 • Instagram algoritması otomatik olarak etiketlenecek kişileri ekranda göstermeye başlar.
 • Etiketlenen Instagram kullanıcıları, 24 saat boyunca hikâyeyi kendi hikâyelerine ekleyerek paylaşabilir ve etiketlendiği hikâyeyi profiline ekleyebilir.
  Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler