HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İran'da gözaltındakilere tecavüz iddiaları

Mehdi Kerrubi, gözaltına alınan kişilerin tecavüze uğradığı iddialarının soruşturulmasını istedi.

İran'da gözaltındakilere tecavüz iddiaları

Kerrubi'nin internet sitesindeki açıklamaya göre, Kerrubi, İran Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani'ye 10 gün önce yazdığı bir mektupta, bazı üst düzey yetkililerin kendisine gerçekten utanç verici konuları anlattıklarını, buna göre bazı genç erkek ve kadın tutuklulara tecavüz edildiğini belirtti.

Mehdi Kerrubi
Mehdi Kerrubi'nin, Rafsancani'ye bu olayın araştırılması çağrısında bulunduğu ifade edildi.

Bu iddia halk arasında büyük tepki yarattı, derhal soruşturma istendi. Yeni bir karışıklıktan korkan hükümetin olaya el koyacağı belirtildi.

İRAN MECLİSİ, İDDİALARI ARAŞTIRACAK
İran Meclisi, seçimden sonraki olaylara karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınanlara "kötü muamele" uygulandığı yönündeki iddiaları araştırmak için cezaevleri ve gözaltı merkezlerinde incelemelerde bulunacak.

Meclis Adalet ve Hukuk Komisyonu, gözaltına alınanlara kötü muamelede bulunulduğu iddialarını araştırmak üzere oluşturulan özel komisyonun, tüm tutukluları ziyaret edeceğini açıkladı.

Tahran Savcısı Said Murtezavi de gözaltına alınanların durumu ve bazılarının ölümüyle ilgili araştırma yapacak komisyonla işbirliği içinde olacaklarını söyledi.

GÖZALTI MERKEZİ KAPATILACAK
Kehrizek Gözaltı Merkezi'nde sanıklara kötü muamelede bulunulduğunun basında yer alması üzerine dini lider Ayetullah Ali Hamaney, merkezin kapatılması emrini vermişti.

Emniyet Genel Müdürü İsmail Ahmedi Mugaddem de gözaltı merkezinde ihlaller yapıldığını, merkezin müdürü dahil üç kişinin görevden alınarak tutuklandığını belirtmişti.

İhlallerde kendisinin de suçu olduğunu itiraf eden Ahmedi Mugaddem, gözaltı merkezindeki ölümlerin virüs ve hastalıktan kaynaklandığını söylemişti.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler