HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Karabaş otu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Yol kenarlarında bile rastlayabildiğimiz karabaş otu, sıcak iklim bölgelerinde yetişme imkanı bulan şifa dolu bitki türüdür.

Karabaş otu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Dolayısıyla karabaş otu nerede yetişir? sorusunu sıcak ve ılıman ortamlar olarak cevaplayabiliriz. Türkiye'nin Akdeniz, Marmara ve Ege bölgeleri en ideal yetişme alanlarına örnektir. Mosmor renkli çiçekleri ile dikkati çeken bitki, Mayıs ayına doğru çiçek vermeye başlar. Ancak toplanması haziran ayının son dönemlerini bulabilir. Ayrıca şu ayrıntının asla unutulmaması gerekir. Karabaş otu bitkisi, biraz narin bir bitki olduğu için yaprakları ezildiğinde etrafı kötü bir koku sarabilir. O nedenle olabildiğince ezmeden toplanmalı ve kapalı ortamlarda kurutularak muhafaza edilmelidir. Örneğin: Poşette, kavanozda ve saklama kabı içerisinde rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Karabaş Otunun Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 gram

Kalori: 72

Potasyum (mg): 308

Karbonhidrat (mg): 17.34

Karabaş Otunun Faydaları

Doğada bolca yetişen karabaş otu adeta her derde devadır. Vücudun hemen hemen her bölgesi için yararlıdır desek kesinlikle yanlış olmaz. Karabaş otunun faydaları ayrıca olası hastalıklara karşı da olumlu bir etki sağlar. Siz de gündelik öğünlerinize bu mucizevi bitkiyi ekleyebilir ve yaşamanıza sağlıklı bir dokunuş yapabilirsiniz.

1. İyi bir antioksidandır

Karabaş otu her şeyden önce iyi bir antioksidan bitkisi olarak bilinir. Bu özelliği sayesinde vücudun dinlenmesine ve gerekli enerjiyi toplamasına yardımcı olur. Vücudun direncini artırarak olası hastalıklara karşı savaş açar, yaraların iyileşme sürecini kısaltır. O nedenle kış aylarında grip, nezle ve öksürük gibi olası üst solunum yolu hastalıklarına karşı sıklıkla tüketmeye çalışmalısınız.

2. Kan akışını hızlandırır

Tüm yaş grubundaki insanların kan akışı üzerinde oldukça etkilidir. Damarları rahatlattığı için kan akışı daha düzenli şekilde sağlanır. Böylelikle olası kalp damar hastalıklarına yakalanma riskiniz de azalacaktır. Kısacası kalp-damar dostudur diyebiliriz.

3. Vücuda enerji hissi verir

Gündelik öğünlerde tüketilmesi vücudun gerginlik, sıkıntı, stres veya hüzün gibi olumsuz duygulardan arınmasına katkıda bulunur. Kendinizi daha zinde, enerjik ve hafif hissetmenizi sağlar. Ayrıca bu hafifletici etkisi sayesinde uyku sorunu çekenler için de birebirdir. Dolayısıyla her gün düzenli kullanılması ile uyku problemlerinizi çözebilirsiniz. Sunduğu bu rahatlatıcı etki, içerisindeki "sineol" adındaki madde sayesindedir. Sineol, ilk alındığı andan itibaren vücudu gevşeterek depresyon ve stres gibi olumsuz duygulardan uzak kalmanıza destek olur.

4. Kanser oluşumuna karşı savaş açar

Bitkinin içerisinde bulunan "geraniol" adındaki madde kanser hastalıklarına karşı tepki gösterir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, hali hazırda kanser hücrelerinin yok edilmesinde tek başına yeterli değildir. Asıl etkisini, kanser oluşmadan önce vücut direncini ve bağışıklık sistemini koruyarak sağlar. Ayrıca vücut üzerinde kist veya tümör gibi kötü veya iyi huylu oluşumların da büyümesini önler.

5. Saç sağlığı açısından önemlidir

Karabaş otunun cilt üzerinde de epey olumlu etkiler sunduğunu söylemek mümkündür. Yanıklara, egzama ve akne gibi olası cilt rahatsızlıklarına fayda sağlamasının yanı sıra, saç sağlığınızı korumanıza da destek olur. Genellikle saç dökülmelerine karşı etkilidir. Saçlarınızı yumuşatarak parlak ve dolgun bir görünüme kavuşturur. Ayrıca bit veya kepek gibi diğer saç sorunlarına karşı da yararlıdır. Eğer saçınız çok kuruyorsa ve durmadan deri döküntülerinden şikayet duyuyorsanız, karabaş otu ile saçlarınızı yıkayarak saç problemlerinizi çözebilir ve daha sağlıklı uzamasını hızlandırabilirsiniz.

Karabaş Otu Zayıflatır mı?

Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz karabaş otu tek başına kilo verme konusunda yetersizdir. Ancak kendi metabolizmanıza uygun bir diyet listesi eşliğinde günlük olarak alındığında diğer yeşil çay türündeki bitkisel seçenekler gibi kilo vermenizi hızlandırabilir ve hatta ideal kilonuzu korumanızı dahi destekleyebilir. Üstelik pahalı bir zayıflatıcı çay değildir. Kullanım sıklığınıza göre dilediğiniz miktarda alarak öğünlerinize ekleyebilir ve kilo verme sürecinizi daha sağlıklı hale dönüştürebilirsiniz.

Karabaş Otu Sigara Bıraktırır mı?

Bitkiyi kür olarak hazırlayıp aldığınızda sigara bırakmanıza da yardımcı olur. İnsan sağlığını oldukça olumsuz yönde etkileyen bu bağımlılıktan uzak durmak istiyorsanız, siz de karabaş otu mucizesinden yararlanabilirsiniz. Örneğin: Her gün düzenli olarak kekik ile birlikte karabaş otunu kaynatarak içebilir ve sigara bağımlılığından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Karabaş Otu Tansiyon Yükseltir mi?

Sağlık yönünde yararlı olan bu doğal bitkisinin tansiyon yükseltme gibi olumsuz bir etkisi yoktur. Aksine düzenli şekilde ve dozunda alındığı zaman yüksek tansiyon hastalığını da dengelemeye yardımcıdır. Ancak günlük alınacaksa her gün yeniden hazırlanmasına taze şekilde tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Karabaş Otu Nasıl Tüketilir?

Bitkinin tazesini toplayarak tüketebileceğiniz gibi aktarlardan hazır kurutulmuş halini de alabilirsiniz. Her ikisi de çayını yapabilmeniz açısından idealdir.

 • Büyük bardaklarda içecekseniz 3-4 çay kaşığı kadar olan karabaş otunu kaynamış suya ekleyebilir ve 4-5 dakika kadar demlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Taze bitkilerden hazırlamayı düşünüyorsanız, demleme süresini biraz daha uzattığınız durumda daha güzel bir tat elde edebilirsiniz.

Karabaş Otu Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Her gün düzenli olarak tüketilmesi durumunda faydalarını hissetmek mümkündür. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi fazla alınması durumunda olası sağlık problemleriyle karşılaşma riskiniz de vardır. O nedenle çay olarak tüketecekseniz suda demledikten sonra günde maksimum 2 veya 3 kez almanız yeterli olacaktır.

Karabaş Otunun Zararları

 • Aşırı kullanılması durumunda mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler yaratabilir.
 • Çok içilmesi durumunda cilt üzerinde kuruluk ve tahriş gibi küçük sağlık sorunları oluşturabilir.
 • Kronik hastalıkları bulunan kişilerin doktor önerisi olmadan tüketmemesi gerekir.
 • İçildiği zaman vücutta çok terleme problemi yaratıyorsa direkt üzerinizi değiştirmelisiniz. Aksi takdirde terleyerek hasta olmanıza sebebiyet verebilir.
 • Antidepresan tarzındaki ağır ilaçlarla tepkimeye girebilir. Çünkü içerisindeki rahatlatıcı "sineol" maddesi, uyku artıran antidepresanlar eşliğinde alındığında kişinin daha baygın olmasına neden olabilir.
 • Yavaşlatıcı etkisi nedeniyle, cerrahi operasyonlarda verilecek anestezi yöntemiyle de bazı halsizlik sorunlarını tetikleyebilir. O nedenle ameliyattan en az 2 hafta önce alımı bırakılmalıdır.
 • Karabaş otunu kimler kullanamaz? Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde tüketilmesi pek fazla önerilmez. Ama anne adayı içmeyi çok seviyorsa doktor önerisi ile tüketebilir. Ayrıca emzirme sürecinde de daha az içmek gerekir.
  Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler