HABER

Kolestrol insanı yaşlı gösteriyor

Bazı insanların olduğundan daha yaşlı, bazılarının da daha genç görünmesinin nedenlerini araştıran bilim adamları, bunun vücut kimyasıyla doğrudan bağlantılı olduğu sonucuna vardı.

Kolestrol insanı yaşlı gösteriyor

Yapılan araştırmalar kolesterol düzeyi yüksek erkeklerin, gerçek yaşlarından daha büyük göründüklerini gösterdi. İngiliz bilim adamları yaptığı araştırmalar sonucunda, sigara, içki, uykusuzluk ve kötü yaşam kalitesi gibi faktörlerin, insanların olduğundan daha yaşlı görünmesinde önemli rol oynadığını, ancak asıl sorunun, kandaki bazı maddelerden kaynaklandığını belirtti. Yüksek kolesterolün kan damarlarını tıkayarak organlara daha az kan gitmesine yol açtığını vurgulayan bilim adamları, yine erkeklerdeki oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobinin yüksek olmasının, kişilerin erken yaşlanmasında önemli bir faktör olduğunu açıkladılar.

KADINLARI OLDUĞUNDAN DAHA YAŞLI GÖSTERİYOR

38 - 57 yaş grubundaki 447 kişi üzerinde yaptığı araştırma göre ise, kadınlarda da kırmızı kan hücrelerinin çökmesiyle ortaya çıkan 'bilirubin' maddesinin, kadınları olduklarından daha yaşlı gösterdiği belirlendi. Aynı şekilde, kadınlarda kan plazmasında bulunan protein oranının yüksek olmasının da bayanların olduğundan yaşlı gözükmesinde rol oynadığı ortaya çıktı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön