Koparan yandı! Kum zambaklarını koparmanın cezası 73 bin TL

Nesli tükenme tehlikesi altında olan ve Dünya Doğal Koruma Birliğince koruma altına alınan, nergisgiller familyasına ait kum zambakları, beyaz rengiyle sahilleri gelinlik gibi süslüyor. Görüntüsüyle görenleri büyüleyen kum zambaklarının sökülmesi, ticaretinin yapılması ve yurtdışına çıkartılmaya çalışılması durumunda bitki başına 73 bin TL para cezası uygulanıyor.

Koparan yandı! Kum zambaklarını koparmanın cezası 73 bin TL

Hatay’ın Arsuz sahilinde, nesli tükenme tehlikesi altında olan kum zambakları koruma altına alındı. Zambakların sökülmesi, ticaretinin yapılması ve yurt dışına çıkartılmaya çalışılması durumunda bitki başına 73 bin TL para cezası uygulanıyor.

Screenshot_3

Arsuz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ilçeye bağlı Gözcüler ve Gökmeydanı Mahalleleri'ndeki sahil şeridinde doğal olarak yetişen kum zambaklarını yerinde inceleyerek, mevcut durumlarını, çiçek açma ve çevresindeki sayılarını kontrol etti.

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Antalya'nın Manavgat ilçesi Gündoğdu beldesinde de yıllar önce yüzlerce görmüştüm. Geçen yıl tekrar gittiğimde üstüne oteller yapıldığını gördüm. Irmağın diğer tarafında var. onlarıda yeni gördüm. Vatandaşlara sorduğumda sit alanı olduğunu ancak AKP'nin sit alanı statüsünün kaldırıp turizme açmayı planladığını belirttiler.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler