KADIN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mynet Soran Anne Platformu

1 Bebeğinizin cinsiyeti nedir?
2 Bebeğinizin yaşını belirtir misiniz?
3 Sizlere hangi konuda yardımcı olmamızı istersiniz?
4 Öğrenmek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Makyaj fırçalarınız ile ilgili hayat kurtaran bilgiler

  Her gün yüzümüz için kullandığımız onlarca ürünü fırçalar yardımıyla sürüyoruz. Peki bu fırçalara gereken özeni gösteriyor muyuz? Gerektiği kadar temizliyor muyuz? Neden temizlemeliyiz? Nasıl temizlemeliyiz? İşte hepsinin cevabı aşağıda!

  Özellikle makyaj fırçalarımızın hijyeni cilt sağlığımız için önemli bir nokta. İyi temizlenmeyen fondöten, kontür, aydınlatıcı ve pudra fırçaları cildinizde akne oluşumuna sebep olabilir. İyi temizlenmeyen far fırçaları göz çevrenizin mikrop kapmasına sebep olabilir.

  FIRÇALARIMIZI NEDEN TEMİZLEMELİYİZ?

  Fırçaları temizlemeden uzun süre kullanmak, üstlerinde biriken toz ve mikrobu makyaj malzemelerinize geçirerek sağlıksız bir döngü oluşturur.

  Bunun yanında kesinlikle kaçınılması gereken bir hata vardır, o da başka kişilerin makyaj malzemelerinin kullanılmaması gerektiği. Hele başka kişilerin makyaj fırçalarını kullanmak, ciddi cilt problemleri yaşamanıza sebep olur. Başka bir ciltteki mikrobun sizin cildinize geçmesi akne, iltihap ve leke gibi uzak durmak istediğimiz sonuçlar doğurur.

  NE SIKLIKTA TEMİZLEMELİYİZ?

  makeup-2824659_1920

  Fırçalarımızı temizleme döngümüz, onları kullanım sıklığımıza göre değişebilir. Örneğin her gün birçok makyaj malzemesini fırçalarınız yardımıyla cildinize uyguluyorsanız, 3-4 günde bir gece yatmadan önce onları temizlemeniz önerilir. Fırçalarınızı gece temizlediğinizde, sabaha kadar kuruyacaklardır ve yeni bir güne başlarken rahatça kullanabileceksinizdir. Eğer daha seyrek makyaj yapıyorsanız haftanın bir gününü seçerek fırçalarınızı o gün yıkamayı seçebilirsiniz. Pazar günü böyle işler için biçilmiş kaftandır!

  TEMİZLEMEK İÇİN NE KULLANMALIYIZ?

  cream-4713579_1920

  1. Fırça Temizleme Solüsyonu: Bazı kozmetik markalarının fırça temizleme losyonlarını bulabilirsiniz. Ancak bunlar diğer yöntemlere göre daha yüzeysel temizleme sağlar.
  2. Bebek Şampuanı: Bebek şampuanı kullanarak, fırçalarınızın kıllarının sertleşmesinden korkmadan, derinlemesine temizleyebilirsiniz.
  3. Antibakteriyel Sabun: Fırçanızı antibakteriyel sabun kullanarak derinlemesine temizleyebilirsiniz ancak bu yöntem zamanla fırçaların kıllarının sertleşmesine sebep olabilir.
  4. Bebek Şampuanı + Makyaj Temizleyici: Kullandığınız makyaj temizleyiciniz ve bebek şampuanını bir kabın içine eşit miktarda koyarak karıştırdığınızda oldukça sağlıklı bir yöntem üretmiş olursunuz. Bu malzemeler derinlemesine temizlik sağlar.

  NASIL TEMİZLEMELİYİZ?

  cream-4713579_1920

  Sıra geldi son ve en önemli aşamaya!

  1. Seçtiğiniz temizlik malzemesini alın ve fırçanın kullarına sürün.
  2. Akan oda sıcaklığındaki suyun altında, fırçanın kılları aşağıya bakacak şekilde, avucunuzun içinde nazikçe dairesel hareketler çizerek fırçayı köpürtün.
  3. Bu adımlarda fırçanın kıllarının gerisindeki metal kısıma su değmemesi çok önemlidir. O kısım, kılları bir arada tutan tutkalı bulundurur. Su değdikçe tutkal erir ve fırçanızın kıllarının dökülmesine sebep olur. Haliyle bu da fırçanızın ömrünü kısaltır.
  4. Köpüren fırçayı yine dairesel hareketlere devam ederek durulayın.
  5. Bütün fırçalarınızı aynı şekilde yıkadıktan sonra fırçalarınızı kurumaya bırakın.

  FIRÇALARIMIZI KURUTURKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  • Kurutma makinesi asla kullanmayın. Fırçanız için çok zararlıdır ve ömrünü kısaltır.
  • Kururken dik durmalılar. Fırçanızın kılları aşağıya dönük duracak şekilde hijyenik bir yüzeye dayayın.
   Vitrin


  En Çok Aranan Haberler