Mısır'da Türk gazeteciler gözaltına alındı

Dün akşamdan beri Kahire’deki El Fetih Camii’nde olan ve 24 saatten uzun süredir zor koşullar altında bekleyen göstericilere Mısır güvenlik güçleri müdahale etti. Türk gazeteciler gözaltına alındı.

Rabiatül Adeviye ve Nahda meydanlarında gösteri yaparken baltacı denilen grupların saldırısına uğrayan 700 kadar kişinin Cuma namazından sonra sığındığı El Fetih Camii dün bir operasyonla boşaltıldı. Güvenlik güçleri camiden çıkardığı eylemcileri baltacılardan korumak için havaya ateş açmak zorunda kaldı.

Camide yaklaşık 24 saat mahsur kalan TRT Muhabiri Metin Turan ile Anadolu Ajansı Muhabiri Hibe Zekeriya gözaltına alınarak, Tora Cezaevi'ne nakledildi. Cezaevinin Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in kaldığı cezaevi olduğu belirtildi.

BÜYÜKELÇİLİK DEVREDE

TRT Muhabiri Metin Turan ve Anadolu Ajansı Muhabiri Hibe Zekeriya’nın gözaltına alınıp cezaevine konmaları üzerine Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği hemen devreye girdi. Büyükelçilik gazetecilerin cezaevlerindeki sorgulamalarında yanlarında bulunmak için Mısır adli ve güvenlik makamlarıyla irtibata geçti. Türk yetkililer normalde gazetecilerin sorgulamalarında gazeteci olduklarını ve görev için camiye gittiklerini belirtmelerinden sonra serbest bırakılmaları gerektiğini belirterek, “Ancak olağanüstü darbe şartlarında her ihtimali gözönüne aldığımız için Kahire Büyükelçiliği tamamen gazetecilere odaklanmış durumda. Amacımız gazetecilerin kısa süre içinde serbest bırakılmalarını sağlamak” dediler.

MİNAREDEN ATEŞ AÇILDI

El Fetih Camisi’ne sığınanlar ile camiyi kuşatan güvenlik güçleri uzun süre pazarlık yaptı. Hatta bu pazarlığın anlaşmayla sonuçlandığı ileri sürülüyordu. Ancak Cami’nin minaresinden kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş durumu değiştirdi. Güvenlik güçlere ateşe yanıt verirken operasyon emri verildi. Polis Cami’nin mescidine açılan kapılara yapılan barikatları yıktı ve içeri çok sayıda göz yaşartıcı bomba attı. Bu müdahale cami içinde paniğe yol açtı. Ardından cam içinden silah sesleri yükseldi. Baskın sırasında cam içinde bulunanlar caminin içinden minareye giriş olmadığını ve camidekilerin elinde silah bulunmadığını savundu.

GÜVENLİK GÜÇLERİ CAMİYE GİRDİ

Mısır devlet televizyonu, güvenlik güçlerinin başkent Kahire'deki Fetih camii içine girdiğini ve kontrolü sağladığını duyurdu.

Camiye dünkü gösterilerden sonra bir grup gösterici sığınmıştı. Camiden çıkan göstericiler, dışarıda bekleyen darbe yanlısı grupların linç girişimine maruz kaldı.

BİNLERCE KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Binden fazla kişi gözaltına alınırken, Kahire'deki El-Fetih Camii'nde 1500 kişi saatlerce mahsur kaldı. Binden fazla kişi gözaltına alınırken, Kahire'de 1500 kişinin mahsur kaldığı El Fetih Camii'ne müdahale yapıldı.

Güvenlik güçlerinin camiye gaz bombalarıyla müdahale ettikleri bildirilirken, dışarı çıkanların gözaltına alındığı belirtildi.

AA’nın bildirdiğine göre dışarıdan ateş açılan Mısır'daki El-Feth Camisi üzerinde helikopterler uçuyor, içeridekiler ile iletişim kesildi. Cami çevresindeki asker, polis ve Baltacılar’ın kuşatması devam ederken içerden çıkmayı başaranlar suç gruplarının saldırısına uğradı.

ÇIKANLARI LİNÇ EDİYORLAR

CİHAN Haber Ajansı'nin bildirdiğine göre, Mısır'da güvenlik güçlerinin kuşatması altındaki Fetih Camii'nden çıkanlar "baltacılar" olarak adlandırılan grubun saldırısına uğradı. Cami kapısında bekleyen eli sopalı baltacılar, cami içinden çıkan kadınlara bile saldırdı.

Yayınlanan görüntülerde abluka altındaki camiden bir bayanın çıktığı görüldü. Polislerin eşliğinden camiden uzaklaştırılmaya çalışan kadına bir anda onlarca baltacının saldırdığı görüntülere yansıdı. Güvenlik güçlerinin güzü önünde kadına sadıran baltacılar ellerindeki sopalarla kadına vurmaya başladı.

Çok sayıda basın mensubunun da kadının linç edilişini görüntülemeye çalıştığı görüntülere yansıdı.

SİLAH SESLERİ GELİYOR

Mısır'ın başkenti Kahire'de göstericilerin içeride mahsur kaldığı Fetih camiinde silah sesleri geldiği bildirildi.

Cami içindeki göstericiler, telefonla televizyonlara yaptıkları bağlantılarda, dışarından içeriye ateş edildiğini ifade etti.

Caminin dışındaki gazeteciler de polisinde camiye doğru ateş açtığını aktarıyor. Caminin içinden de dışarıya ateş edildiği iddia edilirken, henüz bu bilgiler doğrulanamadı.

'MİNAREDEN ATEŞ AÇILDI'

Mısır'ın özel CBC kanalı, El-Fetih Camii'nin bir minaresinden, silahlı kişilerin güvenlik güçlerine ateş açtığını, güvenlik güçlerinin de ateş açarak karşılık verdiğini duyurdu.

Reuters'ın verdiği bilgiye göre, televizyonda yayınlanan görüntülerde, minarede kimliği belirsiz silahlı kişilerle güvenlik güçlerinin çatıştığı görüldü.

CBC, çatışmanın Müslüman Kardeşler örgütü üyeleriyle güvenlik güçleri arasında yaşandığını öne sürdü.

DAVUTOĞLU TEMASLARDA BULUNDU

Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu, camide mahsur kalanların bırakılması için temaslara başladı. Müslüman Kardeşler örgütünün lideri Muhammed el-Bedii'nin oğlunun ise dünkü olaylarda öldüğü bildirildi.

Mısır'ın başkenti Kahire başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen 'Öfke Cuması' protestoları, yine kanlı sona erdi. Kahire'de gece yarısına kadar en az 45 kişinin vurulduğu belirtilirken, Mursi yanlılarının üzerine makineli tüfekle ateş açıldığı öne sürüldü.

Askeri helikopterlerin sürekli devriye gezdiği Kahire'nin yanı sıra, Damietta kentinde 8, İsmailiye kentinde 4, diğer kentlerde ise 13 kişinin şiddet olaylarında öldüğü bildirildi.

CAMİDE MAHSUR KALDILAR

Öfke Cuma’sı protestolarında, Kahire’nin Ramses Meydanı’nda bulunan El-Fetih Camii’nde yaklaşık 1500 insan mahsur kaldı. Yerel saatle 19.00 sularında, şiddetten kaçmak için içeride bulunan Mısırlılar ‘güvenli çıkış’ için yardım istedi.

MENA haber ajansının verdiği bilgiye göre, güvenlik güçleri, etrafını kuşatıkları camide ‘silahlı kişilerin bulunduğunu ve içeriden polis ve diğer güvenlik güçlerine ateş ettiklerini’ öne sürdü.

Mısırlı bir doktor, Ahram Online sitesine yaptığı açıklamada, ‘camide bulunan 1500 gösterici ve 31 doktorun güvenli bir şekilde camiden çıkmak için talepte bulunduğunu’ belirtti. Camide bulunan 70 kişinin de yaralı olduğu bildirildi.

Caminin etrafında 5 zırhlı, 10 polis aracının bulunduğu ve içeridekilerin en az 12 saattir yemek yiyemediği öne sürüldü.

Doktor Ahmed Hüseyin, “Güvenlik koridoru oluşturulmasını talep ettik. İnsanlar camiyi terk etmeleri halinde tutuklanacaklarına inanıyorlardı. Dışarıya insan hakları temsilcileri, medya çalılşanları ve doktorların eşliğinde çıkmak istediler” dedi.

AFP haber ajansı ise camideki bir kişiden aldığı bilgiye dayanarak, ‘eşkiyaların içeriye girmesini engellemek için insanların barikatlar kurduğunu’ belirtti.

Caminin içinden görüntüler

DAVUTOĞLU CAMİ İÇİN DEVREDE

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüştü ve olaylar için devreye girmesini istedi.

Kutsal mekanlara saygı gösterilmesi ve Kahire'deki Ramses Meydanı'nındaki El Fetih Camii'nde ordunun kuşattığı yüzlerce kişinin bırakılması için girişimde bulunulmasını istedi.

Türkiye'nin maslahatgüzarı Hasip Kaya ise içeride kalan TRT muhabiri Metin Turan ile sürekli irtibat halinde ve gelişmeleri Ankara'ya aktarıyor.

TRT MUHABİRİ DE MAHSUR KALDI

Kahire’nin Ramses Meydanı yakınındaki El Fetih Camii’nde dün yatsı namazından bu yana mahsur kalan TRT muhabiri Metin Turan yaşadıklarını Hürriyet’e anlattı.

Halen cami içinde olan Turan, “Caminin etrafı Baltacılar, zırhlı araçlar, polis ve keskin nişancılarla çevrili. Dışarı çıkabilmek mümkün değil” dedi.

Cep telefonundan ulaştığımız Turan şunları söyledi:

“Caminin içinde olanları görüntülemek için buraya geldim. Ben içeride görüntü alırken biranda ortalık karıştı ve caminin kapıları kapatıldı. Twitter’dan durumu anlattığımda ‘Bana niye içeride kalıyorsun’ diye sitemler geldi. Ben isteyerek kalmadım ki. Yatsı namazından önce buraya iş yapmaya geldim ama mahsur kaldım.

BALTACILAR KAPIDA

Dışarı çıkmak mümkün değil. Cami kapısının önü Baltacılarla sarılmış durumda. Caminin bir tarafı ve arkası zırhlı araçlarla, bir diğer tarafı da polisle çevrilmiş durumda. Caminin civarındaki binaların üzerlerinde de keskin nişancılar var. Camiden iki kişi çıktı önce Baltacılar tarafından ölesiye dövüldü, sonra da gözaltına alındılar.

TAVŞAN GİBİ AVLIYORLAR

Dışarıda hareketlilik olduğu zaman caminin pencerelerinden bakıyoruz. İnsanlar kaçışıyor. Sanki tavşan avlanıyor gibi insanların üzerine ateş açılıyor. El Cezire televizyonu da camide mahsur kalan insanların serbest bırakılmaları için çağrı yapıyorlar, buraya dışarıdan insanlar gelsin bizleri kurtarsın diye. Ama bu şartlar altında dışarıdan insanların camiye girebilmeleri mümkün değil.

KOLUMA İSİMİMİ VE NUMARAYI YAZDIM

Kurtulmak için dua ediyoruz. Aç susuz durumda bekliyoruz. Camii içinde iki tane priz var. Telefonları şarj etmek için kuyrukta bekliyoruz. Benim de şarjım bitmek üzere. Ne olur olmaz diye ben de koluma ismimi ve haber verilecek telefon numaramı hem Türkçe, hem de Arapça yazdım. Herkes aynı şeyi yapıyor.

“HAKKINIZI HELAL EDİN”

Camide 12 saatten uzun süredir mahsur kalan 500 kişiden biri olan Turan yaşadıklarını Twitter hesabından da bildirdi. Vasiyetini not düşen Turan “hakkınızı helal edin” yazdı.

KAÇMAK İÇİN KÖPRÜDEN ATLADILAR

Kahire'de yaşanan paniğin en ne derece büyük olduğu, kentin zenginlerin yaşadığı bölgesi olarak bilinen Zamalek'ten geçen 15 Mayıs köprüsünde yaşandı.

Televizyonlarda beliren kimliği belirsiz sivil giyimli kişiler in otomatik silahlarla açtığı köprüde, protestoculardan bazıları canını kurtarmak için köprüden aşağı atladı.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER LİDERİNİN OĞLU ÖLDÜ

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı lideri Muhammed el-Bedii'nin Benu Süveyş'teki evinde yangın çıktığı bildirildi.

Ayrıca, Muhammed el-Bedii'nin oğlu Ammar'ın dünkü gösterilerde öldürüldüğü belirtildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ

Olayla ilgili Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Daire Başkanlığı’ndan bir açıklama yapıldı. Gelişmelerin endişeyle takip edildiğinin belirtildiği açıklama şöyle:

Kahire'nin Ramses meydanında bulunan Fatih Camii’nde aralarında bir Türk gazetecinin de yer aldığı yaklaşık 500 kişilik bir grubun güvenlik güçlerince kuşatma altında tutulması endişeyle takip edilmektedir.

İnsan hayatına, kişi onuruna ve kutsal mekanlara saygı gösterilmesi en temel insanî, dinî ve kültürel değerlerden olup, Mısır makamlarının söz konusu değerlerle bağdaşmayacak eylemlerden kaçınmaları beklenmektedir. Fatih Camii'nde bulunan Mısırlı kardeşlerimizin ve vatandaşımızın emniyet içinde salimen camiden ayrılmalarının sağlanması Mısır yönetiminin sorumluluğundadır.

Türkiye, Fatih Camii'ndeki kuşatmanın kan dökülmeden ve insan haklarına saygı temelinde biran evvel sonlandırılması çağrısında bulunmaktadır.

Bu konuda uluslararası örgütlerin ve uluslararası toplumun da devreye girmesini bekliyoruz.

1004 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Mısır İçişleri Bakanlığı, katliama tepki amacıyla dün düzenlenen "Gazap Cuması" gösterilerinde bin 4 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, gözaltına alınanların yanısıra 5 otomatik silah, 15'ten fazla tabanca, 7 el bombası ve 710 mermi ele geçirildiğini iddia etti. Bakanlık daha önce yaptığı açıklamada asker ve polis tarafından gözaltına alınanların sayısını 881 olarak duyurmuştu.

AA’nın haberine göre, Hürriyet ve Adalet Partisi Hukuk Komitesi Başkanı Muhtar el-Aşeri, İçişleri Bakanlığının, göstericilerle birlikte silah ele geçirildiği yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ve bu suçlamaların diğer onlarca suçlama gibi yalandan öteye gitmediğini iddia etti.

Aşeri, güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına yönelik katliama gerekçe bulmak için göstericileri silahlı grup olarak gösterme çabası içinde olduklarını söyledi.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 58 yorum
AZ ÖNCE DARBECİ DİKTATÖR SİSİ AÇIKLAMA YAPTI. DEDİKİ: "BEN ŞU ANDA % 50 Yİ EVLERİNDE ZOR TUTUYORUM"....
camiye ayakkabıyla girmişler
Başbakan Tayyip çıksın yüzde ellisine desin ki benim mısırdaki camime ayakkabılarla girdiler orada içki içiyorlar diyemez çünkü onlara göre bu ayrı bir durum Dolma bahçede camiye girenler çapulcu ayyaş mısırdakiler demokrasi yanlıları hadi be, bana göre hepsi önce insan önce böyle görmek lazım Allah hepsinin yardımcısı olsun Tayyip elini ayağını çek artık şu arap ülkelerinden nereye el atsan iç savaş çıkıyor Allah tan bizim panzehirimiz varda TÜRKİYE ye bir şey olmuyor olmasında
Yaa davutoğlu siz de bir kaç ay önce göstericileri camide kıstırmamışmıydınız? Şimdi bağırmaya hakkın yokkk. O insanların orada sıkıştırılmalarını, her an ölümle yüz yüze olmalarını tabi ki kabul etmiyorum ama iki yüzlü davranışları da kabul etmiyorummm..
firavunların sonu bellidir...tarih tekerrürden ibarettir...
BİZİM FİRAVUNLARIN DA BELLİ Mİ?
Camide rakı içmişlerdir...Ayrıca seks yapmışlardır !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
biraz beyin takının kendinize siz gezicilerle ihvan asla bir değilsiniz onlar islam için direniyor siz iki kutu bira için direniyordunuz herşey açıkça ortada demokrasi sadece gerekçe siz ülkemizde dine karşı savaşıyorsunuz onlar mısıra islam hakim olması için direniyorlar demokrasi falan iki taraftada hikaye kimse kimseyi kandırmasın ve bu yüzdende onlar hep kazanacak siz hep kaybedeceksiniz hade eyvallah
Bizde palalı mısırda baltalı ALLAH CC Halka zulüm edenleri ve zulmün aşamalarında bulunanları her iki cihanda kahretsin.amin
Aynı şey Taksim'de olunca: "onlar provokatördü kafirdi onlarr :( direnmeyin artıkk "
Taksimdekiler ışığı bol olanlardaı :)
NE GÜZEL DİYE YORUM ATANLARA SESLENİYORUM ONLARDA MÜSLÜMAN SESSİZ KALMAMIZ MÜSLÜMANLIGA YAKIŞMIYOR HAA MÜSLÜMAN DEGİLSENİZ HAKLSIINIZ
Bk sen simdi ya bu capulcular ayakkbiyla girmisler camiye..skmdi tayyip kimi tutck cozemdim sisiye mi hak verck bunlra mi
sen ne geri zekalı bir insansın ki mısırda ki olayları bile iç siyasete bağlıyorsun. ordaki insanlar darbeye karşı, burdakiler ise darbe yapmak istedi.oradakile adı üstüne müslüman kardeşlere bağlı yani MÜSLÜMAN. buradakilerin ise müslümanlıkla pek alakası yok.....
h. deoğlu ahlaksız aşağılık sünepesin. sen kimsin it?
h. deveoğlu sen de adı üstünde deveoğlu devesin o zaman.
ya davutoğlu sen kimsin mısır kim sen ne karışıyorsun arkadaş baş ka ülkelerdeki yönetimlere objektif ve tarafsız yaklaşacaksınız kim gelirse siz onun dostu olacaksınız idarelerin değil ülkelerin dostuyuz biz kim idare etmiş önemli değil ülke halkı önemli mileti türke iyice düşmam ettiniz sağolun
senin gibi küçük beyinliler bugünü düşünür yarın mursi çıktığında erdoğan oraya gidip namaz kıldığında yüzbinler karşılayınca görürsün kim türke dost düşman
Utanmazlar, kafirler ayakkabı ile girmişler camiye. Şayet öyleyse az bile yapıyor baltacılar. Değil mi sayın Erdoğan ve sayın akp li arkadaşlar?
Camide ayakkabıyla mı geziyorlar ne
BALTACILAR KAPIDA Dışarı çıkmak mümkün değil. Cami kapısının önü Baltacılarla sarılmış durumda. Caminin bir tarafı ve arkası zırhlı araçlarla, bir diğer tarafı da polisle çevrilmiş durumda. Caminin civarındaki binaların üzerlerinde de keskin nişancılar var. Camiden iki kişi çıktı önce Baltacılar tarafından ölesiye dövüldü, sonra da gözaltına alındılar. Türkiye de farklı olan neydi....
mısırda tüm mursi taraftarları öldürülüp bu pisliklerden temizlenirse mısır güllük gülistanlık olur.hiçbir eylem ve protesto olmaz.aynı şekilde türkiyedeki tüm akpliler de bir şekilde tasfiye edilip temizlenirse ülkemde herşey güllük gülüstanlık olur kanısındayım.o yüzden oyum CHP ye.
EY MÜSLÜMANLAR KULAK VERİN BANA....arap baharı mısırda başarısız olmuştu..başarılı olması için ordusunun ve ekonomisinin çökertilmesi israilin çevresinde güçlü ülke ve ordu olmaması gerekir...bunun için abd ve bop esbaşkanı yeni bir taktik deniyor amaçları mısırda iç savaş çıkartıp ülkeyi yerle bir etmek....libya suriye ırak afganistan gibi olması gerekiyor mısırında..UYANIN EY MÜSLÜMANLAR BOZUN ARTIK MÜNAFIKLARIN OYUNUNU...
HABER TAMAMEN YALAN. DOĞRU OLMUŞ OLSA 2 GÜNDE İNSAN HİÇ Mİ DIŞKISI GELMİYOR YANİ BUNLAR CAMİDE Mİ SIÇTILARSA VAY BUNLARIN HALİNE. BUNLAR ASKERİN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKSELERDİ BU HALE GELMEZLERDİ. .....
İki yüzlülük görüyorum...Güzel Gezi eylemcilerine küfredenler neredeyse aynı durumdaki insanlara dua ediyorlar. İki yüzlüsünüz, Müslümanlık sadece maskeniz, insanlığınız ölmüş. Mısırdaki tüm masum sivil ve direnen arkadaşlarımıza selam olsun. Halk kazanacak ve faşist rejimlerin hepsine karşı gelecek.
çalma kapımı,çalarlar kapını demiş atalarımız.Mısırda olanlara konuşanlar yaşimdi müslüman yada dolmabahçedeki cami için söylediklerinde müslüman,belki mısırdaki camiyi işgal edenler içiride içki alemi yapıyolar olamızmı sayın başbakan ve davut oğlu.
ne güzel
AGA AYAKKABILARIYLA CAMİYEE GİRMİŞLERRR TAYYİP OLAYA EL AT
Tayyip bu camiye siginanlarda icki icti mi acaba yada ayakkabilarini cikardilar mi?
müslüman kardeşler denen şer fitne nifak örgütü lanet olsun bunlara....
Sayın bakan boşuna uğraşıyor gibi, gerçek müslümanı dünyanın her yerinde biraz zorbulursunuz.Çoğunluk müslümanlığı çıkarı için kullandığı için, bu tiplere söz geçirmek zor.
araplar kadar şerefsiz bir millet yoktur bu dünyada.....
kaç tane arap tanıdın lan şerefsiz:(( diğer milletler çokmu şerefli???
meğer ne kolaymış müslümanları ortadan kaldırmak kafı yiyecem 2 haftada mısırı sildiler olacak iş değil. Allah herkesi cahillikten korusun. Birde müslümanlar tüm dünyaya hakim olacak deniyor tabi tabi dua edelim de numunelik bıraksınlar bizlerden
gezi olaylarında sisi'ye benzer bir adamda bizde olsaydı ne olurdu acaba...ne kadar benziyoruz değil mi mısar' a ..bizde %50 akp, orada %50 ye yakın musluman kardeşler...ve aynı oyun bizde de oynandı ama sırf bizim askerimiz bu oyunu yöneten siyonist zihniyete uymadı diye olmadı.. yapamadılar...mısır askerleri ve güvenlik güçleri hangi vicdansız kavimden seçilmiş ki bu kadar itaat ediyorlar sisiye...ben dudayevin yetiştirdiği pilotların emre rağmen çeçenistanı bombalamadıklarını biliyorum...heralde mısır askeri ve polisi firavun soyundan seçilmiş ki zulum 2000 bin sene sonrada sürüyor..
umutsuzluk haramdır hiç kimse umutsuz yaşamasın cennetin ve cehennemin bedeli olacak kimse bu dünyada çekeceği acıyı yada mutluluğu gözünde büyütmesin ki dünya hayatı ahiret hayatının yanında asla görülemeyecek kadar kısadır
baltacıları burdan göndermişler .gezi protestocularınada böyle saldırmışlardı şerefsiz köpekler.böyle polislerle beraber.yalnız camiye sığınmaları son derece yanlış.sanırım bazı yabancı gazeteciler filanda varmış.ayrıca oradaki doktorların isimlerini tesbit ederşe darbeci,diktatör şerefsiz herifin polisleri,baltacıları,savcıları analarını ağlatır herhalde.içki olayına girmek bile istemiyorum..
Gezi Parkı eylemcilerine yapılan insanlık dışı muamele demokrasisi gelişmeyen başka ülkelere de kötü örnek oldu yazık ki. Dışarıda sadece güvenlik güçleri yok, baltalılarda var. Dünyada bizden önce kimsede görmemiştik, içeride sıkışıp kalan insanların günahı, vebali kötü örnek olanların boynuna.
Mursi Mursi diyorsunuzda adamın çıkartmak istediği yasalara bakıyorum yok olmaz yani e ordu amerikancı onlar zaten olmaz ne olacak bilmiyorum ama bu adamlar birbirlerini öldürerek üstünlüklerini kabul ettiremezler ki birbirlerine . Bizde oldugu gibi olacak sokağa çıkma yasağı konacak sonra seçim yapılacak böyle nereye kadar gider ki
Bizim SİSİDE aynını yapmıştı. % 50 lik KazlarıÇeşmede toplayıp Destancı Kahraman Polislerine ikramiye vermesi de muhtemeldir. Diktatörler kanla beslenir. Teröründen daha güçlü terör yaratamazsan canını versen de haksız olursun. Camiye sığınan insanların Allah yardımcısı olsun...
baltacılar bu odunları dograyacak kışada yakacak iyi bir fikir
Way bea GEZİOLAYLARI ile nasıl benzerlikler var! Polis yolları kapatıyor, tek çıkıştada elinde pala, balta, sopa olan insanlar!
ALLAHIM,SEN MÜSLÜMANLARA AKIL,FİKİR,İHSAN NASİP EYLE.ZALİMLERİN ŞERRİNDEN KORU.AMİN.
mısır neyi paylaşamıyonuz kendi kendinizi öldürüyonuz aklı selim çıksında bir bütün olmaya çalışın yoksa harita mısır diye bir yer olmuyacak ola bile mısır mısırolması için bir yirmi yıl geçmesi gerkecek bu kadarda israile devlet peşkeş çekilmez biraz altan alın birlik altınd toplanın Müslüman Müslümanın gerekmedikçesilaha sarılmaz bu ne dünya menfati için ülkeyi küle cevidiniz yol gösterenleride düşman bellediniz bu yarağı sarmanız çok zman alır birazödün vermekle devlet bütünlüğnü tolayın tek yumruk olun akan kana göz yaşı akıtmaktan başka bir şey yapamıyoz
hiç bizim liderlerden itidal çağrısı yaptıklarını duydunuz mu?
bu görüntüleri bir fırsat olarak değilde tarafsız objektif gözle izlediğimde yalınayak veya çoraplı dışında kişi göremedim.buna rağmen derim ki,insanız belki de benim gözümden kaçan bir ayakkabılıyı siz görmüş olabilirsiniz. fakat bu gerektirir mi ki buradaki cami olayında gelişen söylemlerle ve söyleyenlerin ve dinleyenlerin doğru veya yanlış algılayış biçimlerini de anarak orayı kıyaslayalım.kurşunların yağıp o kadar ölüm olayının olmasıyla buradaki müdehale biçiminin sertliği karşılaştırlabilecek kadar yakın mıdır? sdece insanız ve islamız diyorsak ,en azından bir de öyle bakıp görsek?
Şimdi sormak lazım. 1- Bu vatandaşlar devletin güvenlik güçlerine saldırmıyor mu şu anda? Hani diyordu ya bizim ülkedeki. Devletin polisine saldırıyorlar diye. Bunlarda Mısır devletinin askerine - polisine saldırıyorlar mademki. 2- Başka bir ülkenin iç işlerine biz neden müdahale etmeye kalkıyoruz. Bize ne ? Sürekli etraf ülkelerin iç işlerine burnumuzu soktukca başımıza bela alıyoruz. Örnek suriye , örnek kaçırılan pilotlarımız. 3- en önemlisi de bu. Şimdi bu mısırdakiler de camiye ayakkabıyla girmiş. Sayın RTE buna ne deyecek :)
Ülke kendilerinin, sorumluluk kendilerinin, Türkiye karışmasın
zorda kalınca camiye ayakkabı ile girilirmiymiş..
Diğer Haberler