HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Muammer Güler'den "kelepçe" açıklaması

İçişleri eski Bakanı Muammer Güler, engelli bir kişiye kelepçe takıldığı iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

ANKARA (ANKA)-Güler, güvenlik güçlerinin, kendisine ve çevresine zarar vermemesi için şahsı kelepçe takmak suretiyle kontrol altına aldığını ve akabinde ambulans ile hastaneye sevklerini sağladığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Zihinsel engelli bir kadını ve onun durumuna tepki gösteren kardeşini demir korkuluklara kelepçelemek insan hakları ile bağdaşmakta mıdır?" diye sordu.

Soru önergesini yanıtlayan İçişleri eski Bakanı Güler, güvenlik güçlerinin Küçükçekmece 1. Aile Mahkemesinin kararı ve Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda, eşinin yakınları tarafından çıkartılan zorluk nedeniyle evinden eşyalarını alamayan müştekinin Avcılar ilçesindeki adresine gittiğini ve mahkeme kararında belirtildiği şekilde eşyaların taşınmasına refakat ettiğini belirterek şöyle dedi:

"Eşyaların taşınması sırasında kendisini merdiven korkuluklarından atma girişiminde bulunan müştekinin kayınvalidesi Hamiyet Ayanoğlu'nun kendisine engel olmak isteyen güvenlik güçlerine saldırması ve taşımada kullanılan aracın ön camını yumrukla kırması, kardeşi Hatice Özer'in de aynı şekilde görevlilere direnmesi ve saldırması üzerine güvenlik güçleri, kendisine ve çevresine zarar vermemesi için her iki şahsı kelepçe takmak suretiyle kontrol altına almış ve akabinde ambulans ile hastaneye sevklerini sağlamıştır.

Olaya ilişkin Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli yönden, İstanbul Emniyet Müdürlüğünce de idari yönden soruşturma başlatılmıştır."

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler