HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mustafa Balbay: “Herkes adil yargılanmalı”

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, ilçe ziyaretleri öncesinde partinin il başkanlığına ziyarette bulundu.

CHP İl Başkanı Ali Engin, CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven ve parti meclis üyeleri ile birlikte İl başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Balbay, özgürlüğüne kavuştuktan sonra hasretini çektiği ve ilk geldiği kentin İzmir olduğunu belirtti.

Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı gibi yurtseverlik ve tam bağımsızlıkla mücadele eden önemli isimlere borçlarını ancak iktidara gelerek ödeyeceklerini söyleyen Balbay, şöyle konuştu: "Ülkemizde yerel seçim atmosferi yaşanırken, Ankara'da oldukça hareketli. En son HSYK kararı ile yargı tehdit altına alındı. Hukuk devletine yakışmayan bir durumla karşı karşıyayız. Öte yandan İzmir Askeri Casusluk davası da bir failimeçhule gidiyor. Ben özellikle iddianameyi okudum ve davayı izledim. Aslında Türkiye'deki bütün davalar bana tanıdık geliyor, hepsinde sahte deliloluşturulmuş. Ben, bu dava dosyalarının bir bilirkişi tarafından gözden geçirilmesini talep ediyorum. Eğer bu yapılırsa davalar zaten çökecek ve yeniden yargılama yapılamayacaktır. Ben kendim bu süreçleri yaşadım. Tam 5 yıl 3 bin saat hakim karşında kaldıktan sonra delillerin gösterilemediği bir dosya ile yargılandım. Adil yargılanma herkesin hakkı olmalıdır.”

"MÜCADELE DEĞİL MUKAVELE”

İzmir'de son yapılan liman operasyonlarına değinen Balbay, yolsuzluk dosyalarının failimeçhul bir belirsizliğe gittiğini kaydederek şunları söyledi: "Geçmişte böyle bir dönem olmadı. Dosyanın açılıp yolda şekil değiştirdiği bir süreç görülmedi. Bu hükümetin yolsuzluklarla mücadelesi değil, mukavelesidir. Hukuksuzluğa uğramış herkesin adil yargılanmasını isteyen bir kişi olarak, suçlanan kişilere de söz hakkı tanınmasından yanayım. İzmir hem AK Parti hem de CHP tarafından çok önemsenmektedir. Ancak, Aziz Kocaoğlu'nun seçimi kazanacağından hiç şüphemiz yok."

"TARIM HAKETTİĞİ PAYI ALMIYOR”

İzmir tarımında önemli yer tutan Bakırçay Havzası, Aliağa, Dikili, Foça ve Çandarlı bölgelerini ziyaret edeceğini söyleyen Balbay, Türkiye'de tarımın da bitme noktasında olduğunu öne sürdü. Türkiye'nin 100 milyon insanı doyuracak tarım kapasitesine sahip olduğunu ancak tarım ithalatı yapıldığını aktaran Balbay, şöyle konuştu: "Ülkede tarım hak ettiği payı milli gelirden de alamıyor. Milli gelirin 10 bin dolar olduğu söyleniyor, ancak tarıma düşen 3 bin dolarlık bir pay var.”

CHP ilçe belediye başkan adaylarının da yanında olduğunu ifade eden Balbay, adayların Ankara'da yardımcısı olacağını sözlerine ekledi. (İHA)

Express


En Çok Aranan Haberler