HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Nasuh Mahruki'den ilk yardım önerileri

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Nasuh Mahruki, suda boğulma olaylarında ilkyardımın önemini vurgulayarak, "Suda boğulmakta olan kişiye ilk önce can yeleği, can simidi gibi batmaz bir cisim veya yüzme aracı atılması gerekiyor. Bunlar yoksa uzun bir sopa, kayık küreği gibi araçlarla da yardım edilebilir" dedi.

Nasuh Mahruki'den ilk yardım önerileri

Yüzerek can kurtarma yöntemlerini bilmeyen kişilerin, suya atlayarak kazazedeleri kurtarma çalışmalarının çok yanlış olduğuna dikkat çeken Mahruki, "Su yutmuş kişiler sudan çıkarılır çıkarılmaz, ağzındaki takma dişler veya yabancı cisimler derhal çıkarılmalı ve boğazındaki salgılar temizlenmeli. Başı iyice arkaya yatırılarak, alt çenesi iki elle kavranıp geriye doğru çekilmeli. Bir el kazazedenin alnına, diğer elin işaret ve baş parmakları burnu kapatacak şekilde yerleştirilmeli. Kurtarıcı, derin nefes aldıktan sonra dudaklarını kazazedenin dudaklarına bitiştirerek güçlü bir nefes vermeli. Soluk verilmesinin ardından, kazazedenin soluk vermesini sağlamak için ağzı açık tutulmalı" dedi.

KALP MASAJINA NE ZAMAN BAŞLANIR?

İşlemlerin iki kere tekrarlandıktan sonra, göğüs kafesine bastırılarak kalp masajına başlanması gerektiğini belirten Mahruki, "Kurtarıcı kazazedenin yanı başına diz çökerek, bir el göğüs kemiğinin alt bölümüne, öteki el ise sırtına yerleştirilmeli. Göğüs kemiği üzerine omuz ile vücudun ağırlığı gelecek ve 30-40 kilogramlık bir güç oluşturacak şekilde güçle bastırılıp, sonra hızla bırakılmalı. Akciğerlere dolan suyun boşaltılmasına çalışılarak zaman kaybedilmemeli, derhal yapay solunuma başlanmalı" diye konuştu.

SOLUNUM VE KAN DOLAŞIMINA DİKKAT!

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, solunum ve kan dolaşımı düzelmeden kazazedeyi hastaneye taşımanın da yanlışlığına işaret ederek, taşıma sırasında yapay solunum ve kalp masajı imkanı varsa hemen hastaneye kaldırılmasının ise uygun olduğunu bildirdi.

KIRIK VE KAYMA UYARISI!

Suya dalma sırasındaki kazalara bağlı olarak boyun omurlarında kırık veya kayma olabileceğinin unutulmaması gerektiğini kaydeden Mahruki, suya yüksekten düşenlerde karaciğer ve dalak yırtılmaları olabildiğine de dikkat çekti.

Youtube


En Çok Aranan Haberler