HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Öğretmenler Günü ne zaman? 2022 Öğretmenler Günü hangi gün? İşte tarihi!

Öğretmenler Günü'nün hangi tarihte kutlanacağı sorgulanıyor. Dünya Öğretmenler Günü 5 Ekim tarihinde kutlanıyor. Ülkemizdeki Öğretmenler Günü'nün kutlanacağı tarih ise merak edilen konulardan oldu. Peki Öğretmenler Günü ne zaman? Türkiye'de 2022 Öğretmenler Günü hangi gün kutlanacak? İşte ayrıntılar...

Öğretmenler Günü ne zaman? 2022 Öğretmenler Günü hangi gün? İşte tarihi!

"Öğretmenler Günü ne zaman, hangi gün?" soruları merak ediliyor. Öğretmenler Günü, eğitimcileri onurlandırmak adına her sene kutlanmaya devam ediyor. 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olması sebebiyle Türkiye'de Öğretmenler Günü'nün tarihi merak edildi. Peki, Öğretmenler Günü ne zaman?

2022 ÖĞRETMENLER GÜNÜ NE ZAMAN?

Öğretmenler Günü, ülkemizde her sene 24 Kasım'da kutlanmaktadır. 2021 yılında Öğretmenler Günü Çarşamba gününe denk gelmekteydi. 2022 yılında ise Perşembe gününe denk gelecek. Öğretmenler Günü, bazı ülkelerde resmi tatil olarak ilan edilmiştir ancak Türkiye'de Öğretmenler Günü resmi tatil olarak ilan edilmemiştir. Okullar da bu sebeple tatil olmamaktadır.

24 Kasım 1928 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından "Milli Mektepleri'nin Başöğretmenliği"ni kabul edilmiştir. Öğretmenler Günü tarihi dünya genelinde tüm ülkelerde farklılık göstermektedir. Ülkemizde 24 Kasım, 12 Arap ülkesinde ise her sene 28 Şubat, Azerbaycan'da 5 Ekim, Avustralya'da Ekim ayının son cuma günü, İran'da 2 Mayıs, Malezya'da 16 Mayıs, Peru'da 6 Temmuz, Slovakya'da 28 Mart, Çek Cumhuriyeti'nde 28 Mart ve Hindistan'da 5 Eylül tarihlerinde kutlanmaktadır.

.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler