KADIN

Olmaz denileni başardı: Kendi başına 1 senede 40 kilo verdi!

Olmaz denileni başardı: Kendi başına 1 senede 40 kilo verdi!

Çocukluğundan bu yana hep kilolu olan Tuğçe Sağlam, buna artık dur dedi ve 1 senede 40 kilo verdi! Hem de ne diyetisyene gitti, ne de mide operasyonu oldu.” İnanmak gerçekten başarmanın yarısı!” diyen Tuğçe, kilo verme yolculuğunu Mynet – Kadın okuları için anlattı.

Tam olarak 2015’in ilk aylarında başladığım bu yolda çok büyük başarılara imza attığım söyleniyor ki bana göre de öyle... 52 bedenden 38 bedene düşmek ulaşamayacağım bir hayal gibiydi.
Peki nasıl oldu da başardım?

Öncelikle inandım. İlk olarak her fazla kilolarından kurtulmak isteyenler gibi boğazımı tuttum. Hani şu internette dolanan standart diyet listeleri vardır ya, sabah 3 zeytin, kibrit kutusu peynir, haşlanmış yumurta, domates diye devam eden sıkıcı bir liste, işte onunla koyuldum yola…

İlk günler diyetin yanı sıra sabahları ve aksamları düzenli olarak yaklaşık 4 kilometre yürüdüm. 1. Ayın sonunda 8 kilo gitmişti! Diyetisyen ve spor desteği olmadan kendi başıma 8 kilo vermiştim. Bunun sevinci ve hırsı ile spor salonuna yazılmaya karar verdim ki ben spor salonlarına asla gitmeyen, ne işim var, çok sıkıcı, bunalırım ben diyen biriydim. Henüz giden 8 kiloydu ve benim daha vermem gereken çook fazla kilom vardı.


8 kilo vermenin motivasyonuyla ve çevreden gelen olumlu yorumlarla başladım spora.
Ama şunu da söylemem gerekiyor ki , spor salonunda kiloluyum hareketleri yapamayacağım dalga geçecekler diye çok endişeliydim. Çünkü üniversite zamanımda okulda düştüğüm zaman arkadaşlarım kaldırmak yerine, “ Vinç çağırıyoruz seni ancak o kaldırır” diye kötü bir şekilde alay ettiler.

İşte tüm bunlar benim özgüvenimi bitirmişti.
Spor salonunda düzenli spor, pazar yürüyüşleri, dengeli ve düzenli beslenme ile 6 ay gibi kısa sürede 36 kilo vermiştim. Dediğim gibi diyetisyene hiç gitmedim. Hayatımın merkezine sporu koydum. Bahaneler üretmedim. Hepimizin bildiği sağlıklı besinleri tükettim. Ve tabii porsiyonlarımı küçülttüm.

Artık kendime güveniyorum. Özgüvenimi geri kazandım. Ve her zamankinden daha da çok hırslandım. İstediğini giyebilmenin verdiği mutluluk, aynaya baktığımda gördüğüm kişi beni mutlu ediyor.

Her şeyden önce sağlıklıyım, yürürken nefes nefese kalmıyorum.

Yavaşlayan kilo vermelerimle toplamda 40 kilo verdim. Yaşam şekline dömüşen sporuma ve sağlıklı beslenmeye devam ediyorum. Bu yola çıktığımda 104 kiloydum şimdi ise 64!

Ben yapamam’ diyenler şunu bilin ki, ben yemek yemeyi çok seven biri olarak bunu başarabildiysem herkes yapar. Sadece inanın ve sona odaklanın kendinize amaç edinin sürekli düşünün o zaman başarı kaçılmaz bir son oluyor.


Ayrıca spor salonuna gitmek için bütçem yok bahaneleri ardına saklanmayın. Çünkü bunu gönüllü yapan o kadar çok grup var ki… 3 Adım group exercise gibi...

/


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön