HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Soda: Faydaları nelerdir?

Maden suyu olarak da bilinen soda, yeraltı sularından veya kaynaklardan elde edilen mineralli bir su çeşididir.

Soda: Faydaları nelerdir?

Çoğu zaman soda ile maden suyu aynı içecek olarak görülse de sodanın yapay bir içecek olduğu ve maden suyundaki mineralleri içermediği de söylenir. Çünkü sadece yapay bir karbonatlı su olduğu düşünülür. Ancak doğal, tatlandırıcı madde içermeyen katkısız bir soda içmek de maden suyu kadar faydalı olabilir. Yani soda, yalnızca yemek sonrası hazımsızlığı gideren bir içecek değildir.

Sodanın Kalorisi ve Besin Değerleri

Miktar: 100 gram

Kalori (kcal): 0

Yağ (g): 0

Karbonhidrat (g): 0

Protein (g): 0

Sodanın Faydaları

Sodanın kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum mineralleri açısından zengin olması onu faydalı bir içecek haline getiriyor. Genelde yemeklerden sonra hazımsızlığı gidermek ve sindirimi kolaylaştırmak için tüketilen soda, bunun yanı sıra terlemeyle kaybedilen elektrolitleri ve suyu vücuda geri kazandırır. Sodyum içeriği sayesinde kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Ayrıca cilt ve saç sağlığı açısından da oldukça faydalı. Cildi ölü hücrelerden arındır, sivilce oluşumunu önler, saçlara parlaklık verir.

1. Kemik sağlığını korur

Soda, kalsiyum da dahil olmak üzere birçok mineral içerir. Bu sayede kemik yoğunluğunun artmasını ve kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar. Kalp fonksiyonu, sinir iletimi ve hormon sekresyonu (salgılanım) gibi kas işlevleri için de gereklidir. Dengeli bir diyetle birleştiğinde ve düzenli tüketildiğinde ihtiyaç duyulan kalsiyumun büyük ölçüde karşılanmasını sağlayan sodanın bu özelliği özellikle limonlu sodanın faydaları arasındadır.

2. Vücuda elektrolit sağlar

Vücut spor, sıcak hava veya herhangi bir nedenden ötürü terlediğinde suyla beraber elektrolit de kaybeder. Eloktrolitler, vücuttaki sıvı seviyesini dengede tutan, sinir ve kas fonksiyonlarına destek olan suda çözündüklerinde iyonlara bölünen minerallerdir. Bu nedenle terleme yoluyla kaybedilen elektrolitlerin bir şekilde vücuda geri kazandırılması gerekir. Soda, bu konuda yüksek orandaki elektrolit içeriğiyle fayda sağlar.

3. Kan basıncını düzenler

Magnezyum, kas-sinir fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesinde aktif rol oynayan bir mineraldir. Ayrıca enerji üretimi için de gereklidir. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak soda tüketen hipertansiyon hastalarının kan basıncı seviyelerinin zamanla düştüğü görülmüştür. Ayrıca bu hastaların magnezyum seviyelerinin de düşük olduğu gözlenmiştir.

4. Hazımsızlığı önler

Soda, yemeklerden sonra hissedilen şişkinlik ve midedeki rahatsızlık için ilk olarak başvurulan içecektir. Dispepsi olarak da bilinen hazımsızlık üst abdominal bölgede ortaya çıkan çeşitli semptomları tanımlamak için kullanılır ve şişkinlik, mide bulantısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Sodanın içeriğinde bulunan sülfatlar pankreası uyararak yiyeceklerin düzgün bir şekilde sindirilmesini sağlar ve hazımsızlık gibi sorunlar önlenmiş olur.

5. Kan şekerini düzenler

Sodanın içerdiği bikarbonat aslında insan vücudunda doğal olarak bulunur ve kanın pH değerini korumaya yardımcı olur. Soda diğer gazlı içecekler gibi şekerli olmadığı için de diyabet hastalarının pH dengesini korumak için soda tüketmesinde bir sakınca yoktur. Tabii ki bu meyveli sodalar için geçerli değil.

6. Kolesterolü düşürür

Kulağa şaşırtıcı gelse de, soda içmek kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL'nin düşmesini sağlar. LDL'nin biriktiği ve bloke ettiği kılcal damar kanallarının açılmasına yardımcı olur ve böylece oluşabilecek herhangi bir kalp-damar hastalığı riskini azaltır. Yapılan çalışmalar sodanın bu faydasının sodyum içeriğinden kaynaklandığını göstermiştir.

7. Kilo vermeye yardımcı olur

Soda zayıflatır mı sorusunu, yağ yakımına yardımcı olarak kilo vermeyi kolaylaştırabilir olarak cevalayabiliriz. Şeker oranı yüksek içecekler yerine soda tüketmek bu konuda faydalı olacaktır. Sodanın içeriğinde yağı metabolize edici mineraller bulunur. Bu yüzden de düzenli olarak tüketmek yağlardan kurtulup incelmeyi sağlar.

8. Cilt sağlığını korur

Sodanın cilde faydaları olduğu bilinen bir gerçek. İçerdiği silika bileşenleri, kolajen ve elastin lifleri arasında bulunan süngerimsi cilt hücrelerinin güçlenmesini sağlar ve kırışıklığı önler. Bu aynı zamanda toz sodanın faydaları arasındadır. Toz soda "sodium bicarbonat" olarak bilinen karbonattır ve cilt problemleri için faydalıdır. Bal ile karıştırılarak yüze sürülebilir.

Bunun dışında sodadan makyaj temizlemek için de faydalanılabilir. Bunun için bir pamuğa dökülen sodayı makyajlı bölgelere uygulamak yeterli olacaktır. Sodanın saça faydası ise mat görünümlü saçların parlamasını sağlamasıdır. Bu faydanın gerçekleşmesi için bir sprey şişesine koyulan soda saçlara sıkılabilir veya saçlar soda ile yıkanıp, durulanabilir.

Hamilelikte Soda İçmenin Faydaları

Hamilelik döneminde doğal ve tatlandırıcı içermeyen sodaların içilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Soda, içerisinde bulundurduğu önemli mineraller sayesinde annenin günlük mineral ihtiyacını karşılamasına katkıda bulunabilir. Anneyi kemik erimesinden korur, bebeğin kemik ve kas gelişimine olumlu yönde etki eder. Hamilelikte çok sık yaşanan hazımsızlık probleminin hafiflemesini sağlar. Aynı zamanda metabolizmaya etki ederek fazla kilo alımını da engeller.

Peki bu dönemde soda günde kaç tane içilmeli? Günde 1 veya 2 tane soda içmekte herhangi bir sakınca yoktur. Bu aslında sadece hamileler için değil, herkes için gerçeli bir miktar. Yine de hamilelik döneminde soda tüketmeden önce doktor tavsiyesi alınmasında fayda var.

Sodanın Zararları

  • Soda midede köpürür ve hava kabarcıkları oluşmasına neden olur. Bu yüzden de yüksek sesle geğirmeye yol açabilir. Bu hava birikimi bazen şişkinliğe de neden olabilir.
  • Soda gibi karbonatlı içecekler mide asidinin fazla üretilmesine sebep olabilir. Bu asidin fazla olması mideyi tahriş ederek peptik ülser oluşturabilir. Peptik ülser, mide astarında, yemek borusunda veya duodenum olarak bilinen onikiparmak bağırsağında açık yaralara sebep olabilir.
  • Uzun zaman tüketildiğinde diş çürüklerini artırdığına veya dişlere zarar verdiğine ilişkin söylentiler vardır ancak bunun doğruluğu kanıtlanmamıştır. İçinde şeker barındırmadığı için böyle bir şeye sebep olacağı düşünülmüyor. Aksine florür içermesi bakımından diş çürüklerini engellediği söyleniyor. Ancak meyveli sodaların uzun süre tüketilmesi belki bu iddiayı doğrulayabilir.
  • Günde 2 taneden fazla soda tüketmek bazı minerallerin vücutta birikmesine neden olabilir. Mineraller sağlık için faydalı olsa da dengeli bir seviyede tutulması gerekir. Vücuttan gereğinden fazla olup biriken mineraller, böbrek taşına sebep olabilir. Her ne kadar sodanın böbreklere faydalı olduğu söylense de fazla soda tüketimi zamanla böbrekleri tembelleştirir.
    ChefGPT


En Çok Aranan Haberler