HABER

SON DAKİKA| İsveç ve Finlandiya'dan Türkiye karar! FETÖ ve PKK üyesi teröristleri iade etmediler

Son dakika: Adalet Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, NATO üyesi olmak isteyen İsveç ve Finlandiya'nın ülkelerinde barınan FETÖ/PDY ile PKK üyesi 33 kişiyi Türkiye'ye iade etmediği ortaya çıktı. İşte son dakika haberinin detayları...

Son dakika: Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik müdahalesi sonrasında İsveç ve Finlandiya'dan NATO hamlesi gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın kararıyla ilgili olarak olumlu düşünmediklerini, bunun gerekçesi olarak terör örgütü PKK'ya verdikleri desteği öne sürmüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "PKK ile görüşen ülkeler bu tutumlarından vazgeçmeli" açıklamasını yapmıştı. Bu iki ülkenin 33 FETÖ ve terör örgütü PKK üyesinin Türkiye'ye iadesine olumlu yanıt vermediği ortaya çıktı.

OLUMLU YANIT VERİLMEDİ

Türkiye, Finlandiya'dan 6'sı FETÖ, 6'sı PKK olmak üzere terör örgütü bağlantılı toplam 12 kişiyi, İsveç'ten de 10'u FETÖ, 11'i PKK olmak üzere toplam 21 kişinin iadesiyle ilgili süreci başlattı. Mahkeme kararları ve deliller doğrultusunda yapılan 33 iade talebinden hiçbirine olumlu yanıt verilmedi.

İade taleplerinden 19'una ret cevabı verilirken 5'i de süreç içerisinde iki ülke tarafından yanıtsız bırakıldı. Halen Finlandiya ile 2, İsveç ile 7 olmak üzere 9 iade talebiyle ilgili sürecin devam ettiği öğrenildi.

Kaynak: DHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler