HABER

Son Dakika: Türkiye'den Yunanistan'ın açıklamalarına sert tepki! "Kendine güveni olan..."

Son dakika haberine göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Türkiye'yi hedef alan ithamları hakkında yazılı açıklama yaptı. Bilgiç, "Kendine güveni olan ülkeler bu tür davranışlar sergilemez." diyerek "Yunanistan'ın ülkemizin hak ve çıkarlarını savunma iradesini tehdit olarak nitelendirmesini, bu yönde gerçek dışı bir algı yaratmaya çalışmasını reddediyoruz." ifadelerini kullandı. Dendias, Türkiye'nin saldırgan siyaset izlediğini öne sürmüştü.

Son Dakika: Türkiye'den Yunanistan'ın açıklamalarına sert tepki! "Kendine güveni olan..."

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Türkiye'yi hedef alan ithamları hakkındaki soruya cevap vererek önemli açıklamalarda bulundu. Dendias, Türkiye'nin saldırgan siyaset izlediği şeklinde açıklamalar yapmıştı. İşte son dakika haberinin detayları...

"KENDİNE GÜVENİ OLAN ÜLKELER..."

Yunan Bakan'ın neredeyse her gün yaptığı Türkiye karşıtı beyanların, barış ve istikrara hizmet etmeyen, gerçeklikten kopuk ve popülist iddialar olduğunu belirten Bilgiç, "Bu kışkırtıcı söylem ne iyi komşuluk ilişkileriyle ne de Yunanistan ile yeniden başlattığımız İstişari Görüşmelerin ruhuyla bağdaşmaktadır. Dendias'ın bu hezeyanları, Yunanistan'ın ülkemiz ile dürüst ve anlamlı bir diyalog ile ikili meselelerini çözmek ve ilişkilerini geliştirmek yerine, üçüncü taraflardan medet umarak ve Türkiye karşıtı suni ittifaklar yaratarak gerginliği tercih ettiğinin yeni bir kanıtıdır. Kendine güveni olan ülkeler bu tür davranışlar sergilemez" ifadelerini kullandı.

"REDDEDİYORUZ"

Yunanistan'ın, Ege ve Akdeniz'de de gerginliği artırıcı eylemlerini sürdürdüğünü aktaran Tanju Bilgiç, şu değerlendirmede bulundu:

"Yunanistan bir yandan ülkemize karşı gerçeklikten kopuk bu şekilde iddialar ileri sürerken, diğer yandan hem Ege'de hem de Akdeniz'de uluslararası hukuka aykırı maksimalist iddialarını ve gerginliği artırıcı eylemlerini devam ettirmektedir. Yunanistan'ın ülkemizin hak ve çıkarlarını savunma iradesini tehdit olarak nitelendirmesini, bu yönde gerçek dışı bir algı yaratmaya çalışmasını reddediyoruz. Bölgede bir tehdit var ise bu tehdit Yunanistan'ın gerginliği artırıcı tek taraflı eylemlerinden kaynaklanmaktadır. Yunanistan'ı bir kez daha popülist saiklerle kışkırtıcı söylem ve faaliyetler yürütmek yerine, sağduyu ve aklıselime dönmeye ve uluslararası hukuka ve uluslararası antlaşmalara saygı göstermeye davet ediyoruz."

FISOf7bXsAYQbPa

DENDIAS'IN AÇIKLAMALARI

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Atina'da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan El Suud'la görüştükten sonra yaptığı açıklamalarda Dendias, Türkiye'nin bölgede bugüne dek görülmemiş derecede büyük boyutlar kazanan saldırgan bir siyaset izlediğini savunmuştu. Dendias, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın "Yunan adalarının silahlardan arındırılmaması halinde bu adaların egemenliklerinin tartışılmaya açılması gerektiği" şeklindeki son açıklamalarını buna örnek göstermiş ve Türkiye'nin gerçekleri kasıtlı olarak saptırdığını öne sürmüştü.

"Yunanistan savaş tehdidi altındadır" ifadesini kullanan Dendias, "Yunan adaları karşısında en büyük çıkartma birlikleri konuşlandırılırken Türk yetkililerin Yunan adalarının savunma amaçlı silahlanmalarına karşı çıkması ve egemenliklerinden şüphe etmesi mantıksızlık örneğidir" demişti.

Yunan Bakan, "Türkiye her defasında uluslararası hukuk kurallarına saygılı olduğundan söz ediyorsa bunu kanıtlaması ve icraatta da göstermesi için bazı basit adımlar atabilir. Mesela, Yunanistan'a yönelik 'casus belli' (savaş nedeni) tehdidini kaldırmasını ve Libya ile imzaladığı hukuksuz deniz yetki alanları memorandumunu iptal etmesini öneriyorum" diye konuşmuştu.


Keşfet


En Çok Aranan Haberler