HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Türk insanı ilkyardımı bilmiyor

Trafik kazalarının ölümle sonuçlanma oranları ile ilgili yapılan araştırmalar ilginç bir sonucu ortaya çıkarıyor. Trafik kazalarına kurban verdiğimiz yüzlerce kişiden pek azı olay yerinde yaşamını yitiriyor. Yüzde 80 gibi büyük bir orandaki ölümler ise, yaralının bilinçsizce araçtan çıkarılması ve karga tulumba hastaneye taşınması sırasında oluşuyor.

Türk insanı ilkyardımı bilmiyor

Türkiye'de meydana gelen trafik kazalarında da pek çok örnekleri görülen yanlış kişilerce ve bilinçsizce yapılan müdahaleler yaralıları kurtarmaktan çok zarar veriyor. Bu konuda uzmanların vatandaşlara uyarıları ise ilk yardım bilgisinden yoksunsanız bile ilk yardım ekipleri gelmeden yaralıya el sürülmesini engellemenin yaralının hayatının kurtarmada çok ciddi bir görev üstleneceği yönünde.

İLK MÜDAHALE İÇİN EĞİTİM ŞART

Yaralılara ilk müdahalenin bir uzmanlık ve belli bir düzeyde eğitim gerektirdiğini söyleyen yetkililer, bu konuda eğer ilk yardım bilinmiyorsa en doğru yapılacak olanın yaralıya müdahale etmemek, uzman ekip gelene kadar beklemek olduğunu belirtiyorlar. Yaralılara yapılacak ilk müdahalelerde bilinçli olunması gerektiği ve yanlış bir hareketin yaralının hastaneye kaldırılmadan ölümüne neden olabileceğine dikkat çeken yetkililer, trafik kazaları sonrası ölümlerin yüzde 80'inin hastaneye götürülürken meydana geldiğini söylüyorlar.

EKİPLER GELENE KADAR NE YAPILMALI?

Uzmanlar ilk yardım ekipleri gelene kadar yaralıya yapılabilecek müdahaleleri ise söyle sıralıyorlar:

  • İlk olarak Soluk alıp veren ve nabız vuruşları hissedilen bir yaralıya baygın olsa bile kesinlikle kalp-akciger canlandırması yapılmamalıdır.

  • Kanamayı durdurun. Trafik kazasında kanamalı bir kazazede ile karşılaşmanız mümkündür. Kesik ve darbe sonucu oluşan yaralanmalarda yapılacak temel eylem, kanama olan bölgeye bastırmaktır. Steril bir gazlı bezle uygulanacak basınç, genellikle sorunu çözer. Çözemediği durumlarda ise, yaralının yardım gelene kadar kan kaybederek şoka girmesini önler.

  • Yardım çağırın. Genellikle, trafik kazası ile karşılasan bir kişi hemen 155 veya 156 numaralı telefonlarla polise haber verir. Oysa ilk aranması gereken yer 112 acil ambulanstır. Polisin ambulansı harekete geçirmesi zaman kaybına yol açar. Bu da yaşamla ölüm arasındaki süreçte ciddi bir etkendir. 112 Acil Ambulans servisinin operasyon merkezi, zaten ihbarı aldıktan sonra polisi bilgilendirecektir. Öncelikle aranması gereken yer 112'dir. İhbarı yaparken olayın tam olarak aktarılmasını sağlayın.

  • Durumu değerlendirin. Trafik kazalarında, travmaya bağlı olarak omurga ve eklem yaralanmaları kaçınılmazdır. İşte bu durumda kesinlikle dikkatli olmalısınız. Yanınızda varsa, en iyi yöntem trafik kazasının şekli ve türü ne olursa olsun derhal hastaya boyunluk takmaktır. Boyunluk, otomobilinizde, ilkyardım çantası gibi bulundurmanız gereken en önemli gereçtir.
    Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler