HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Yılın en seksi boğası seçildi

Yılın en seksi boğası seçildi

KARS - Kars'ın Akyaka ilçesinde ikincisi düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Kültür Festivali'nde yılın en seksi boğası seçildi. Şampiyon boğa yetiştiricisine 1 cumhuriyet altını, kendisine de 500 kilo yem kazandı.

2 gün süren 2'nci Akyaka Tarım, Hayvancılık ve Kültür Festivali renkli görüntülere sahne oldu. En iyi buzağı ve yetiştiricisi, en iyi süt ineği ve yetiştiricisi, en iyi boğa ve yetiştiricisi ile en iyi pancar ve yetiştirici dallarında yarışmalar yapıldı. Belediye bahçesindeki yarışmaların jüri üyeliğini ise Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Iğdır Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Özaydın, Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Sarıkamış Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Engin Kılıç, Veteriner Fakültesi görevlileri, Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Yavuz Öztürkler yaptı.

İlk olarak en iyi pancar ve en iyi pancar yetiştiricileri yarıştı. Ardından en iyi süt ineği ve yetiştiricisi ile en iyi buzağı ve yetiştiricileri podyuma çıktı. Yetiştiriciler jüri karşısında ter dökerken aşırı sıcaklar nedeniyle buzağılardan bazıları baygınlık geçirdi. Sıcaktan bunalan buzağılar diskalife edilirken bazı buzağılar ise kendilerini gölgelik alanlara attı.

Yarışmanın en renkli görüntüleri en iyi ve en seksi boğa yarışmasında yapıldı. Yetiştiriciler, boğalarının en eksi boğa seçilebilmesi için podyumda tur attırdılar. Jüri ise dikkatini zincire bağlı olarak kendilerinden 200 metre uzaklıktaki bir boğaya çevirdiler. Uzaktan bile heybetli ve sert duruşuyla jüriyi bile etkileyen Ertekin Akbaba'ya ait "Şahin" isimli boğa ilgiyi üzerine topladı. Boğa sahibinin, saldırma ihtimali üzerine boğasını podyuma çıkaramayacağını söylemesi üzerine jüri boğanın yanına giderek puanlamasını burada yaptı. Daha ilk bakışta bütün puanları toplayan boğa hem yılın en iyi hem de en seksi boğası seçilerek iki kategoride de birinci oldu.

Akyaka Belediye Başkanı Bulut Öztürk, bu yıl ilk defa en iyi buzağının yanında en seksi buzağıyı da seçeceklerini söyleyerek, "Yarışmada her kategorinin birincilerine cumhuriyet altını, ikincilerine yarım atın, üçüncülerine de çeyrek altın vereceğiz. Ayrıca en seksi boğaya da 500 kilo yem vereceğiz" dedi.

Boğanın sahibi Ertekin Akbaba, "Benim boğam yılın en seksi boğası seçildi. Çok mutluyum. Zaten yarımaya da son anda yetiştik. Arabanın bir işi çıktı ve güçlükle yarışmaya yetişebildik" dedi. "Şahin" isimli boğasının şimdiye adar 30 ineği aşıladığını söyleyen Akbaba, "Boğama çok özel bakıyorum. İnanın kendime bile bakmıyorum ama boğamı iyi besliyorum. Boğayı bile hasta halimle getirebildim. Ben bile onun kadar seksi değilim." diye konuştu.

Iğdır Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Özaydın, boğanın iki kategoride de birinci olduğunu belirterek, "Jürimizin en zorlanmadan seçtiği boğa "Şahin" isimli boğa oldu. İki kategoride ödül verecektik. Bunlardan birisi yörenin en estetik boğası biri de en değerli boğa. Fakat jüri üyelerimiz tartışmasız ve en hızlı şekilde karar vererek bu boğayı her iki kategoride de birinci seçtiler." şeklinde konuştu.

Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Yavuz Öztürkler ise, "En estetik ve en damızlık boğa seçildi. Damızlık değeri yüksek olunca ister istemez aşım sayısı da fazla olmaktadır. Aşım sayısı özellikle inek başına düşen aşım sayısı da damızlık kriterler arasındadır. Damızlığı belirleyen sadece aşım sayısı da değil. İneği gebe bırakabilme yeteneği de damızlık ölçüsü içerisinde sayılır ve damızlık değerini yükseltir." dedi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler