Ünlü tiyatro sanatçısı Nejat Uygur öldü

Tiyatro sanatçısı Nejat Uygur, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Uygur, rahatsızlığı sebebiyle Medistate Kavacık Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Ünlü tiyatro duayeni Devlet Sanatçısı Nejat Uygur, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Usta oyuncu 86 yaşındaydı.

"MİRASIM KAHKAHA"

Tiyatro sanatçısı Nejat Uygur, tiyatro sanatçısı İsmail Hakkı Şen'in cenaze töreninde verdiği bir röportajında, "Bir bakmışsınız benim cenazemde başka sanatçılarla röportaj yapmışsınız. Gün gelecek bütün tiyatro sanatçıları İsmail Hakkı Şen gibi, benim gibi ölecek. Tiyatro perdesi üstümüze üstümüze yıkılacak. Hatta seyirci üzülmesin. Ben ve benim arkadaşlarım, onların kederini alıp götürecek. Onlara sadece gülmek kalacak" demişti.

Ünlü sanatçı aynı yıl verdiği bir başka röportajında, "Askerler cephede ölüyor, benimki de sahnede oyun oynarken olursa mutlu olurum. Ölüm beni hiç korkutmuyor. Yaratan Allah yarattığı gibi günü geldiğinde alacak. Bir gün tiyatronun ışıkları sönecek, zil sesleri susacak ve tiyatro perdesi sonsuza kadar üzerime kapanacak. İşte o zaman giderken tüm üzüntüleriniz yanımda götürerek size sadece kahkaları bırakacağım" diye konuştu.

DAHA ÖNCEDEN DE 'ÖLDÜ' HABERLERİ ÇIKMIŞTI

Nejat Uygur, 10 Eylül 2007'de beyin damarlarında oluşan bir tıkanıklık nedeniyle vücudun sol tarafında kısmi felç geçirmişti.

Sağlık durumuna ilişkin yapılan basın toplantısında Uygur'un sol kolunu hareket ettiremediği, yüzünde kayma olduğu, bacağında biraz hareket olduğu, konuşmasının ise düzgün olduğu ifade edilmişti. Bunun üzerine bir çok kez ünlü duayenin yaşamını yitirdiğine dair asılsız haberler çıkmıştı. Bu haberleri ise oğulları Süheyl ve Behzat Uygur yalanlamıştı.

NEJAT UYGUR KİMDİR?

Nejat Uygur, 10 Ağustos 1927 Kilis - Gaziantep'te doğmuştur.

Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Uygur, Kilisli sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. Eğitimini Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır.

1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir atbinicisidir. Nejat Uygur 1950 yılında Necla Uygur ile evlenmiştir.

Tiyatroya profesyonel anlamda 1949'da "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım atmıştır.

Nejat Uygur, uzun Anadolu turlatıyla Türkiye'de basılmadık yer bırakmamıştı. Uygur, Cibali Karakolu, Kaynanatör, Hastane mi kestane mi, Miğferine çiçek eken asker, Minti minti, Sizin ki can da bizimki patlıcan mı, Son umudum milli piyango, Şeyini şey ettiğimin şeyi, Şeytandan 29 gün evvel doğan çocuk, Zamsalak, Alo orası Tımarhane mi, Aman Özal duymasın, Benim annem evden neden kaçtı gibi unutulmaz eserlere imza attı.

Uygur, önemli tiyatro eserlerinin yanı sıra başta Cafer Bey serisi olmak üzere önemli sinema filmlerine de imza attı. Uygur, son yıllarda Beyaz Melek ve Vizontele Tuuba ile beyaz perdede yer almıştı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

'BİR DEVİ DAHA KAYBETTİK'

Sanatçılar, Nejat Uygur'un ölümü üzerine yasa boğuldu.

Ferhan Şensoy, "Hepimizin başı sağolsun. Nejat Uygur Türk tiyatrosunda çok önemli bir yere sahipti. Ustam Haldun Taner, Nejat Uygur'un çok ciddiye alınmadığı zamanlarda 'Oyunları videoya alınmalı' demişti. Ben kendisinden çok şey öğrendim. Muhalif, kendine özgü bir isimdi. Muhalif tiyatronun direniş günlerinde buradan kendisine selam veriyorum" ifadesini kullandı.

Rasim Öztekin de Uygur için "Üst üste devleri kaybediyoruz. Nejat ağabey, geleneksel Türk tiyatrosu için bir devdi. Ondan çok şey öğrendik. Türk tiyatrosu için çok büyük bir kayıptır. Oğullarının onun yolunda devam etmesi bizim için teselli. Çok büyük kayıplar veriyoruz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 153 yorum
ATAÜRK'LE AYNI HAVAYI TENEFFÜS ETMİŞ BİR EFSANEYİ DAHA KAYBETTİK BAŞIMIZ SAĞOLSUN.YENİ NESİL SANAT ADINA ÇOK ŞEYLER KAYBETTİ.MREKANIN CENNET OLSUN BÜYÜK USTA YAKINLARINA ALLAH SABIRLAR VERSİN.
Allah rahmet etsin. Seninle büyüdük gülerek duygulanarak izledik seni yazık ki çocuklarımız bizim kadar şanslı olmayacak sizler gibi ustaları izleyemeyecek. Rabbim mekanını cennet eylesin inşallah.
Allah rahmet eylesin
İYİBİR İNSAN ,İYİBİR MİLLİYETÇİ ,GERÇEK SANATÇI İDİ ALLAH RAHMET EYLESİN
büyük bir usta mekanı cennet olsun...
Allah rahmet eylesin.. çok üzüldüm.. mekanı cennet olsun
allah rahmet eylesin,, mekanı cennet olsun
allah rahmet eylesin mekanın cennet olsun.Necat abi.:(
BÜYÜK ÜSTAT ALLAH RAHMET EYLESİN YERİ KESİNLİKLE DOLDURAMAZ
Atatürk le aynı havayı teneffüs etmiş bir efsaneyi kaybettik başımız sağolsun .ALLAH rahmet eylesin yakınlarına sabırlar versin
allah rahmet eylesin çok sever ve beğenirdim..
Atatürkle aynı havayı teneffüs etmiş efsane bir tiyatrocuyu kaybettik.başımız sağolsun.ALLAH rahmet eylesin yakınlarına sabırlar versin.mejkanı cennet olsun
Hoşçakal büyük insan mekanın cennet olsun.
Allah rahmet eylesin.....
allah rahmet eylesin topragı olsun geride kalanlara allah sabır versin
allah rahmet eylesin
ALLAH GANİ GANİ RAHMET EYLESİN ÇOCUKLUĞUMUN VAZGEÇİLMEZ KOMEDYENLERİNDEN BİRİYDİ.MEKANI CENNET OLSUN
35 yaşindayım adamın tek bir gevezeligini tek bir boş lafını duymadim.gerçek bir sanatçi allah rahmet eylesin.gelmez birdaha bunlar
Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun....
büyük sanatçı Allah Rahmet eylesin Mekanı cennet Olsun
Allah rahmet eylesin :(
mekanı cennet olsun,gerçekten usta bir sanatçı, fakt cocuklarında o yetenek yok
ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANIN CENNET OLSUN...HOŞÇAKAL GÖZÜMÜN NURU...
mekanın cennet olsun güzel insan
Allah Rahmet Eylesin....
Allah rahmet eylesin :(((((
ALLAH RAHMET EYLESİN SÖZÜNÜ SAKINMAYA BİR ABİMİZDİ AİLESİNE DE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM BAŞINIZ SAĞ OLSUN
allah rahmet eylesin nur içinde yatmayı nasip etsin rabbim. mekanı cennet olsun kalanlarına baş sağlığı diliyorum.
allah rahmet eylesin
ALLAH RAHMET EYLESİN.MEKANIN CENET OLSUN BÜYÜK USTA
nejat baba yerini dolduracak kimsede yok...!!
ailesinine sabır ve bassaglıgı diliyorum.yeri doldurulamaz biriydi.
ALLAH rahmet etsin
allah rahmet eylesin
çınar ağaçlarımız tek tek yok oluyor mekanı cennet olsun.... 2013 çok kara bir senesin.
Büyük sanatçı, büyük usta . Yeri hiç bir zaman dolmayacak güzel insan. Allah Rahmet eylesin Mekanın cennet Olsun. En çok sevdiğim sanatçıydı Türkiye için büyük kayıp Allah alilesine sabırlar versin. Gerçekten çok üzücü
Allah Rahmet Eylesin. Çok severdim. Çok başarılı bir sanatçıydı.
RABBİM rahmet eyleye ne kadar yaşarsan yaşa,ne kadar şanlı ünlü olursan ol,bir gün hakka tek ve yanlız olarak teslim olacağız,hesap kitap,ey kulum yedin içtin yattın kalktın,sana yeterince nimet verdim sen benim için neler yaptın bakayım sualine İNŞAALLAH TÜMM MÜMİN KULLARIN HAYIRLARA VESİLE OLACAK CEVAP VEREREK RUHUMUZU ALMASINI NASİP EYLESİN AMİNNNNNN
Allah rahmet eylesin
Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun
Allah Rahmet eylesin.
Diğer Haberler