YDS sonuçları açıklandı! Öğrenmek için tıklayınız (YDS sonuç sorgulama sayfası)

2017 YDS için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Sınava giren adaylar, YDS sonuçlarını ÖSYM'nin resmi internet sitesinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini girerek öğrenebilirler. YDS, 2 Nisan'da ÖSYM tarafından gerçekleştirilmişti. Peki YDS puanı kaç yıl geçerli olacak? YDS puanı nasıl hesaplanır? İşte ÖSYM'nin aldığı kararlar ve YDS hakkında merak edilen tüm soruların yanıtları bu haberimizde.

YDS sonuçları açıklandı! Öğrenmek için tıklayınız (YDS sonuç sorgulama sayfası)

YDS sonuçları biraz önce açıklandı. Merakla beklenen sonuçlar ÖSYM tarafından daha önce takviminde belirtildiği gibi bugün açıklandı. 2 Nisan'da yapılan YDS'ye T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ulaşılabilinir.

YDS HANGİ DİLLER İÇİN YAPILIYOR?

ÖSYM Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça diller için hem ilkbahar döneminde hem de sonbahar döneminde olmak üzere yılda 2 defa sınav yapmaktadır. Diğer diller için ise sadece ilkbahar dönemi YDS sınavını yapmaktadır. YDS sınavının yapıldığı tüm diller ise şunlardır;

Arapça, Almanca, Çince, Bulgarca, Fransızca, Farsça, Danimarkaca, Ermenice, Gürcüce, Hollandaca, İtalyanca, İspanyolca, İngilizce, Lehçe, Korece, Japonca, Portekizce, Rumence, Rusça, Macarca, Ukraynaca ve Sırpça'dır.

YDS PUANI KAÇ YIL GEÇERLİ OLACAK?

ÖSYM’nin almış olduğu karar doğrultusunda, adayların YDS sınavından alacakları puanların geçerlilik süresi kurumların kendi mevzuatlarında yer alan süre kadar olmaktadır. Adayların YDS puanlarının geçerlilik süresi , başvuru yapılacak olan kurum tarafından belirlenecektir. Bununla birlikte de YDS sınav sonuçları Yabancı Dil tazminatıyla ilgili olarak da 375 sayılı kanun hükmünde olan kararnamenin 2. Maddesince adayların sınavdan almış oldukları puanlar sınavın gerçekleştirildiği tarih itibariyle 5 yıl süre ile geçerliliğini koruyacaktır. Belirlenen bu 5 yıllık sürenin sonunda, aday sınava girmemişse yabancı dil düzeyi bir alt düzeye inmiş olarak kabul edilmektedir. C düzeyinde olan adayların da almış oldukları yabancı dil tazminatları da kesilmektedir.

SINAV SONUÇLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YDS PUANI NASIL HESAPLANIR?

YDS'de 80 soru sorulmaktadır. Her bir sorunun değeri de 1.25 puandır. Adayın doğru vermiş olduğu sayı ile 1.25 çarpılarak elde edilen sonuç YDS puanı olmaktadır. Örneğin 40 doğru cevap veren aday 40x1.25= 50.00 puan alacaktır. 60 doğru cevap sayısına ulaşan da 60x1.25= 75.00 puan alacaktır.

YDS SEVİYELERİ VE PUANLARI

Yabancı dil seviyeleri, sınava giren tüm adaylar için geçerli olacak şekilde 100 tam puan üzerinden değerlendirilmektedir. Değerlendirilmesi yapılan ve hesaplanan puanların da belli bir seviyesi bulunmaktadır.

90 – 100 puan arasında olanlar A seviyesi

80 – 89 puan arasında olanlar B seviyesi

70 – 79 puan arasında olanlar C seviyesi

60 – 69 puan arasında olanlar D seviyesi

50 – 59 puan arasında olanlar E seviyesi

olarak kabul edilir. Sınava girmiş olan adayların almış oldukları sonuçlara göre belirlenecek olan seviyelerden hangisine ne miktarda bir tazminat ödemesi yapılacağı mevzuat çerçevesinde tespit edilir.

YDS PUANLARI VE MEMURLARIN DİL TAZMİNATLARI

YDS sınavından alınan puanlara göre tazminat oranı da değişiklik göstermektedir. Tazminat miktarları şu şekildedir;

A seviyesi 90 – 100 puan arası 1500
B seviyesi 80 – 89 puan arası 600
C seviyesi 70 – 79 puan arası 300
D seviyesi 60 – 69 puan arası X
E seviyesi 50 – 59 puan arası X

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
98 almışım
Diğer Haberler