Organik tarım hakkında doğru sandığımız 10 abartı bilgi

Son zamanlarda bir 'organik tarım'dır, 'organik beslenme'dir aldı başını gidiyor. Daha sağlıklıymış da, çevreye çok daha az zararlıymış da, kimyasal yokmuşmuş... Gerçekleri öğrenmeye hazır mısınız?

Organik tarım hakkında doğru sandığımız 10 abartı bilgi

Gerek büyüklerimizden, gerekse büyük şehirlerden bıkıp da güneye yerleşmiş abilerimiz ve amcalarımızdan sık sık duyarız... “eskiden domatesler böyle değildi” “ben bahçede bi domates yetiştiriyorum ki, of” “bu sizin yediğiniz hormonlu domatesler çok kötü, bizim buralara gelin de gerçek domates yiyin”

Bahçesinde meyve-sebze yetiştirmeye başlayan hemen hemen her insan şehirde pazarlardan meyve-sebze satın alanlara yukarıdan bakma eğiliminde. Bir de bunlar yetmiyormuş gibi kendisine çevreci diyip, organik tarımın ve beslenmenin faydalarını yalan yanlış bilgilerle ezberden tekrar eden bir toplumsal kesim türedi. Organik tarımın bir takım faydaları olduğu gerçeği cebimizde, bununla birlikte konuyla ilgili ortalıkta dolaşan yanlış ve abartı bilgiler de çok fazla. Günün birinde birileri karşınıza, aşağıdaki 10 argümanla çıkarsa o kişilerin yanlışlarını düzeltmek sizin elinizde.

1. Organik tarım vahşi yaşama ve doğaya saygılı
Öncelikle bunu diyen insanın tarımın ne olduğundan haberi yoktur. Kesin bilgi, yayalım!

Organik tarım için kullanılan tarım ilaçlarının (nasıl yani; organik tarım yapılırken tarım ilacı mı kullanılıyor!) hayvanlara ve toprağa daha az zarar verdiği doğru. Fakat sorun şu ki, bu tarz tarım yapabilmek için organik olmayan tarım alanlarından çok daha fazlasını işgal etmek gerekiyor. Bu da daha çok ağaç kesmek, daha az ormana sahip olmak demek.

2. Organik tarım dünyayı açlıktan kurtaracak
Öyle bir şey yok. Tam olarak yukarıdaki sebepten dolayı tüm dünyada sadece organik tarım yapılsa dünya üzerinde bugünkünden çok daha fazla açlık olur. Dünyadaki açlığın sebebi GDO'lu gıdalar ya da organik olmayan tarım değil gıda endüstrisidir, kaynakların eşit dağıtılmaması ve gelir eşitsizliğidir. Günün birinde birileri yolunuzu kesip size “eğer organik tarıma geçmezsek dünyada açlık artacak” ya da benzeri bir cümle kurarsa o kişinin, gözlerinizin içine baka baka yalan söylediğinden emin olabilirsiniz.

3. Organik tarımda tarım ilacı kullanılmıyor
Tarım ilacı kullanılmayan bir tarım türü yok. Hatta ABD'de organik tarım standartlarına uygun 20'den fazla kimyasal var. Hatta bu kimyasallarda kullanılan organik bileşikler konvansiyonel tarım için kullanılan kimyasallar kadar güçlü olmadığı için daha yüksek dozlarda kullanılabiliyor.

4. Organik gıda daha besleyici
Bunu aklınız alabiliyor mu? Organik gıda genetik olarak zenginleştirilmiş bir gıdadan nasıl daha besleyici olabilir? Yapmayın, etmeyin. Düşmeyin bu tuzaklara. Bugüne kadar yapılan hiçbir bilimsel araştırma organik gıdaların daha besleyici olduğuna işaret etmiyor. Hatta meyve-sebzelerin rafta bekledikçe besin değerlerini kaybettiğini de hesaba katarsak, bir hafta rafta bekleyen GDO'lu ıspanağın bir hafta rafta bekleyen organik ıspanaktan daha besleyici olma ihtimali bir hayli yüksek.

5. Organik gıda daha güvenli
Organik diyince insanlar genellikle daha güvenli ve sağlıklı gıdalardan bahsedildiğini düşünüyor ama bu çoğu zaman doğru değil. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tarım kimyasalları organik tarımın da vazgeçilmez parçalarından biri. Mesela organik tarımda kullanılan ve organik bir böcek ilacı olan rotenone'nin hücrelerimizin enerji deposu mitokondrileri öldürdüğü ortaya çıktı.

6. Organik tarımla ekolojik tarım aynı şey...
...değil. Bazı durumlarda doğru olsa da genel geçer bir doğru değil. Örneğin organik süt ürettiğini söyleyen dev gıda firmaları ürettikleri sütlerdeki besin eksiklerini tamamlamak için birçok bileşeni sonradan ekliyor. Organik gıdaların kaynak, kalite, saflık ve güvenlik standartlarının nasıl belirlendiği ise başka bir tartışmanın konusu.

7. Organik gıda daha temiz
Organik olsun olmasın her besinde, antibiyotiklerle tedavi edilemeyen E.coli bakterisine rastlamak mümkün. İnsanlar nedense organik besinlerde bu bakteriye rastlanmadığını düşünüyor. Organik besinler de tüm meyve-sebzeler gibi tüketilmeden önce çok iyi temizlenmeli. 1999-2010'a kadar olan süreçte 10 binden fazla insan E.coli sebebiyle gıda zehirlenmesi yaşadı ve bunların büyük bölümünden de organik gıdalar sorumlu.

8. Organik etiketler kalitenin garantisidir
ABD'de Tarım Bakanlığı tarafından belirlenmiş organik gıda standartları var. Bununla birlikte 6. maddede de belirttiğimiz gibi bu standartlar da başka bir tartışma konusu. Peter Laufer'in Organic: A Journalist's Quest to Discover the Truth Behind Food Labeling (Organik: Gıda Etiketlemenin Ardındaki Gerçeğin Peşinde Bir Gazeteci) kitabı bu meselenin üzerine gidiyor ve organik etiketiyle tüketiciye sunulan gıdaların kökenlerini tespit etmenin fazlasıyla zor olduğunu ortaya koyuyor.

9. Organik gıdalar çok sıkı kontrol ediliyor
Herhangi bir gıda ne kadar sıkı kontrol ediliyorsa organik ürünler de o kadar kontrol ediliyor. Eğer bir firmanın gıda kontrolüyle ilgili departmanı veya bu iş için dışarıdan aldığı desteğe ayırdığı yatırım miktarı düşükse kontrol kalitesi de bununla doğru orantılı düşük oluyor.

10. Organik gıdaya talep artıyor
Görünürde böyle bir talep yok. Örneğin İngiltere'de satılan gıdanın sadece %1'i organik sınıfına giriyor. Birleşik Krallık Tarım Derneği'ne göre ise organik tarım sürdürülebilir gelişme için önemli. Bununla birlikte bu kurumun sadece başka bir ticari grup olduğu düşüncesi de hakim.

Tüm bunlarla birlikte, her insanın ihtiyaçları farklı, bu nedenle beslenme ihtiyaçlarını gidermesi için ne gerekiyorsa onu tüketmeli. Ayrıca insanların damak tadına uygun, sevdiği gıdayı tüketmesi de tamamen kişisel seçimi. Organik kötüdür demiyoruz, organik gıdayı savunanların daha gerçekçi olması gerektiğini düşünüyoruz.

Sonuçta organik tarım ve organik gıdaların, organik olmayan tarım yöntemleri ve gıdalardan daha yararlı ya da zararlı olduğunu söylemek doğru değil. Organik tarımın ve organik beslenmenin toplumun bir kesimi tarafından fanatikçe savunulmasının sebebi bir takım ticari çıkarlar olabilir. Organik tarımın yararlarını doğru bir şekilde yansıtmak varken, bu şekilde gerçeklikten uzak ve manipülatif savunulması birçok insanı organik gıdalar tüketmekten ve organik tarımı desteklemekten de soğutuyor.

Kaynak: 10 Myths About Organic Food Debunked

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Tamamen içi boş bir yazı. Kelime oyunu.Gdo su degisen urun insanda da degisiklik yapabilir. Temel dayanagi yok. Zirai ilaca dayamis sadece 10 madde cikarmis :)
10 maddeyi de okudum tam olarak götten uydurulma bir yazı olmuş. Organik gıdanın organik olmayan gıdaya hiçbir üstünlüğü yoktur , olmazda zaten. Fareler üzerinde GDO lu ürünlerin birkaç nesil sonra nasıl kırıslıkla ra yol açıtığı bilinmektedir. Ayrıca bu GDO nun ileride hangi boyutlara ulaşacağını kestiremiyoruz. Belki biyolojik silah olarak kullanılacak. Belki de kullanılmaya başladı? Var mı bir bilgimiz? Tabi ki yok! Peki bilgilendirme var mı? Bu da yok. Dünün biraz biz bunları bünyemize alıyoruz. Günde 2 kez 3 kez. Ama bilgi yok. Diyarbakır karpuzu tohumu amerikadan geliyor. Daha var mı öte
millete organik ürün diye kattırıyorlar 100 lerce sebze meyveyi.doğal toprakta köyde yetişmesi temiz su ile sulanıp doğal gübre kullanılması organik demek değil .Organik demek domatesin çekirdeğinin tohum olarak kullanılması ve o tohumdan ürün alınmasıdır.O ürünün çekirdeğinden tekrar tohum yapmakdır organik demek.Tohumların çoğu ithal ve genetiği ile oynanmış.Çekirdeğinden ürün elde edemiyorsun.tek dikimlik.Organik nedir anladınız artık. Eskiden biberin tohumlarını atardın kendi kendine biterdi topraktan .
DEĞERLİ OKUYUCULAR BEN ERZURUM’DAN SÖZLEŞMELİ OLARAK ORGANİK TARIM YAPTIRAN BİR KURULUŞUN GENEL SEKRETERİYİM ORGANİK SERTİFİKALI ÜRÜNLER TOHUMUNDAN TUTUNDA EKİLİP HASATINA VARINCAYA KADAR KONTROLLÜ TARIM AYNI ZAMANDA SERTİFİKA VERİLİYOR BU BELGE PARA VER HEMEN AL DEĞİL ÜÇ YILDA STATÜSÜ ORGANİK OLUYOR ERZURUM DEYİMİ İLE BOYAHANE KÜPÜ DEĞİL Kİ DALDIRIP ÇIKARLIMDA ORGANİK OLSUN. AYRICA ORGANİK DAMAK TADINA HİTAP ETTİĞİ İÇİN İNSANI BESLEYİCİ ÖZELLİĞİ VAR ÖRNEK OLARAK ORGANİK TAM BUĞDAY UNU MİDE VE BAĞIRSAK KANSERİNE ÇOK İYİ GELDİ HATTA BİLİMSEL OLARAK TEST EDİLDİ. LÜTFEN BU TÜR HABERLERE YER VERME
BU ASILSIZ BİR HABER KAYNAĞI DEĞERLİ OKUYUCULAR BEN ERZURUM’DAN SÖZLEŞMELİ OLARAK ORGANİK TARIM YAPTIRAN BİR KURULUŞUN GENEL SEKRETERİYİM ORGANİK SERTİFİKALI ÜRÜNLER TOHUMUNDAN TUTUNDA EKİLİP HASATINA VARINCAYA KADAR KONTROLLÜ TARIM AYNI ZAMANDA SERTİFİKA VERİLİYOR BU BELGE PARA VER HEMEN AL DEĞİL ÜÇ YILDA STATÜSÜ ORGANİK OLUYOR ERZURUM DEYİMİ İLE BOYAHANE KÜPÜ DEĞİL Kİ DALDIRIP ÇIKARLIMDA ORGANİK OLSUN. AYRICA ORGANİK DAMAK TADINA HİTAP ETTİĞİ İÇİN İNSANI BESLEYİCİ ÖZELLİĞİ VAR ÖRNEK OLARAK ORGANİK TAM BUĞDAY UNU MİDE VE BAĞIRSAK KANSERİNE ÇOK İYİ GELDİ HATTA BİLİMSEL OLARAK TEST EDİLDİ. LÜTF
ÇOK KISA VE ÖZ BİR YORUM SİZE. TÜRKİYEDE TARIMIN ŞAHA KALKIŞINI ENGELLEMEK İÇİN AVRUPANIN GİZLİ ELİYLE ORGANİK TARIM UYGULAMASI DİYE YENİ BİR METOD ENJEKTE EDİLDİ. BAKINIZ TÜRKİYE TARIMI MODERNLİĞİ İLE DÜNYADA BİR PAZAR OLUŞTURDU BU HAZMEDİLEMİYOR ŞU AN. KİMSE ORGANİK TARIM SAFSATASINA KANMASIN ÜLKEMİZDEKİ TARIMIN ÖNÜNÜ KESMESİN LÜTFEN.TÜM YETKİLİLERİ UYARIYORUM GİZLİ OYUNA KARŞI.
Bu yazı neye benziyor BİLİYOR MUSUNUZ?...:Bir zamanlar "MARGARİN" yağına talep yaratmak için "TEREYAĞININ ZARARLI" olduğu YALANI nın reklamına...Bir zamanlar bu toplumun dengeli beslenmemesi için "YUMURTANIN" kolesterol ü yükseltiği,zararlı olduğu,yenmemesi gerektiği yalanına...Bu yazı a daha uzatamayacağım (Çocuklara süt içirilmemesine kadar varan ) nedenlerle (amaçlı) yayımlanmıştır.(Bugünkü açlığın ve akan kanın sebebi,BATI'nın doyumsuzluğu'dur.Faiz'dir.Şimdiki küresel ekonomik yapının aktörleridir.)
DEĞERLİ OKUYUCULAR BEN ERZURUM’DAN SÖZLEŞMELİ OLARAK ORGANİK TARIM YAPTIRAN BİR KURULUŞUN GENEL SEKRETERİYİM ORGANİK SERTİFİKALI ÜRÜNLER TOHUMUNDAN TUTUNDA EKİLİP HASATINA VARINCAYA KADAR KONTROLLÜ TARIM AYNI ZAMANDA SERTİFİKA VERİLİYOR BU BELGE PARA VER HEMEN AL DEĞİL ÜÇ YILDA STATÜSÜ ORGANİK OLUYOR ERZURUM DEYİMİ İLE BOYAHANE KÜPÜ DEĞİL Kİ DALDIRIP ÇIKARLIMDA ORGANİK OLSUN. AYRICA ORGANİK DAMAK TADINA HİTAP ETTİĞİ İÇİN İNSANI BESLEYİCİ ÖZELLİĞİ VAR ÖRNEK OLARAK ORGANİK TAM BUĞDAY UNU MİDE VE BAĞIRSAK KANSERİNE ÇOK İYİ GELDİ HATTA BİLİMSEL OLARAK TEST EDİLDİ. LÜTFEN BU TÜR HABERLERE YER VERME
Evet uydurma (yani sisteme uyun haaa) haberi.Sahte tahumlara (Ve sahte yiyecek maddelerine) temas etselerdi ya.İsrail'in "TOHUM-GEN" teknolojisi ile dünyayı nasıl bozmaya çalıştığın...vb!...
@mesutkagin MESUT BEY SİZİN DEDİĞİNİZ GAZOZ AĞACI. O DA HER YERDE YETİŞMİYOR MAALESEF. TAM BUĞDAY UNU TAMAM DA ORGANİK ESKİ BUĞDAYLAR NERDE? Kİ EKMEĞİ ORGANİK OLSUN? AYRICA NAR, ERİK, ŞEFTALİ VB MEYVELERDE MUTLAKA BÖCEKLENME, AKAR (Ballama) OLUR. ÜZÜMLERDE KÜLLEME/MİLDİYO HASTALIKLARINI NASIL ÖNLÜYORSUNUZ? ESKİDEN GRİPİN/ASPİRİNDEN BAŞKA İLAÇ, HAYVAN GÜBRESİNDEN BAŞKA GÜBRE BİLMEZDİK. YA ŞİMDİ? KİMSE BANA TAM ORGANİK ÜRÜN YETİŞTİRDİĞİNE İNANDIRAMAZ.
Diğer Haberler