HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

1 NİSAN ŞAKALARI 2023: En yeni, en eğlenceli ve en komik okulda, iş yerinde ve evde yapılabilecek 1 Nisan şakaları! Güldürme garantili

1 Nisan şakaları ve 1 Nisan geleneğinin tarihi hakkında araştırmalar hız kazandı. Bu geleneğin Fransa halkı arasında yaşanan yanlış anlaşılmalardan bugüne kadar geldiği biliniyor. Bir dönem 1 Nisan geleneğinin bir halkın arasından çıkıp tüm dünyada bu kadar etkili olacağı kimse tarafından düşünülemezdi. İşte en komik 1 Nisan şakaları...

1 NİSAN ŞAKALARI 2023: En yeni, en eğlenceli ve en komik okulda, iş yerinde ve evde yapılabilecek 1 Nisan şakaları! Güldürme garantili

1 Nisan şakaları ile ilgili araştırmalar okulda, iş yerinde ve evde şaşırtıcı ve komik bir sürpriz yapmak isteyen nedeniyle yoğun bir şekilde gerçekleştiriliyor. 1 Nisan şakalarını bizde sizler için derledik. Listemizde bulunan en yeni, eğlenceli ve komik şakalarla kendinizi, çevrenizi ve sevdiklerinizi gülümsetmeniz mümkün. İşte 2023'e özel en yeni 1 Nisan şakaları...

ezgif.com-webp-to-jpg (15)

EN YENİ, ŞAŞIRTICI VE EĞLENCELİ 1 NİSAN ŞAKALARI!

'ARANIYOR' ŞAKASI

1 Nisan şakalarının arasında en acımasız olanı olarak tabir edilen bu şakayı yapmadan önce arkadaşınızın ya da tanıdığınızın fotoğrafını bulmalısınız. Fotoğrafı güzelce bir A4 kağıdına tasarlayıp bastırın ve altına "Kayıp aranıyor" ilanı verin. Daha sonra etrafınızdaki binaların kapılarına yapıştırabilirsiniz. Emin olun hem yakınlarınız hem de siz çok güleceksiniz.

GAZETE ŞAKASI

Eğer tanıdığımız birinin fotoğrafı varsa, bu fotoğraftan iyi bir fotokopi alıp gazetenin orta sayfalarındaki haberlere fotomontaj yapabilirsiniz. Sonrasında gazeteyi onun okumasını sağlayarak haberlere çıktığına inandırabilirsiniz.

SÜNGERDEN SAHTE ÇİKOLATA ŞAKASI

Evinizde kullanmakta olduğunuz bulaşık süngerini istediğiniz boyutlara parçalayarak bölün. Ardından erittiğiniz çikolata ile bir güzel kaplayın. Çikolata sosu donduğunda bunu kubanınıza ikram edebilirsiniz.

KORKUTAN BÖCEK ŞAKASI

Önce plastik böcekleri buz kabına koyarak buz tutmasını bekleyin. Sonrasında soğuk içecek isteyen kurbanınızın bardağına böcekli buzu koyun ve gelen tepkileri izleyin.

SICAK ÇAYDANLIK ŞAKASI

Sosyal medyada bir dönem çok meşhur olan şakalardan birini bu 1 Nisan'da yapabilirsiniz. Eve oturmaya gelen misafirinize sanki içinde kaynar su varmış gibi çaydanlık şakası yapmak, en güzel fikirlerden olacaktır. Boş çaydanlığı yanlışlıkla misafirinizin üzerine düşürüyormuş gibi yaparak tepkisini görebilir ve eğlenebilirsiniz.

GÖRÜNMEYEN İP ŞAKASI

Üç dört kişi bir araya gelmelisiniz ve kalabalık bir sokakta yürümeye başlamalısınız. Tam birileriyle karşılaşıldığı zaman sanki önünde ip varmış da sanki üzerinden geçiliyormuş gibi bacaklarınızı kaldırmalısınız. Çok kişi olması inandırıcılığı daha da artıracaktır.

FAREYE BENZEYEN TURP ŞAKASI

Önce manavdan kökü tamamen kopmamış bir turp alın. Kökü kopmamış olmalı, çünkü kök kısmı fare kuyruğuna benzediğinden şakamızın can alıcı noktası bu olacak. Turpun yalnızca kök kısmı görünecek şekilde şaka yapmak istediğiniz kişinin en çok kullandığı eşyaların arasına koyarak onu korkutabilirsiniz.

KREMA YERİNE DİŞ MACUNLU BİSKÜVİ

Önce marketten bir paket kremalı bisküvi alınır. Bir kaç bisküvi ortadan bölünür ve kremaları alınır yerine diş macunu sıkılır. Sırayla pakete bir diş macunlu bir normal bisküvi üst üste dizilir. Saka yapılacak arkadaşın yanına gelindiğinde bir tane ağzımıza atarız, sonra ise arkadaşa ikram ederiz. Doğal olarak karşıdaki kişi "Bu ne biçim bisküvi?" diyecektir. Siz durumu çaktırmadan ne olmuş gayet güzel deyip sıradaki normal bisküvileri ağzınıza atmalısınız. Bir daha dene deyip sıradaki öbür bisküviyi de tekrar ikram edersiniz.

PATLAYAN YAPAY MANDALİNA

Mandalina mevsimi geçmeden eğer ki 1 Nisan günü bir mandalina bulursanız eğer alt tarafını bir gazoz kapağı kadar büyük olacak şekilde kesin ama kabuğa zarar vermeyin tekrar geri koyacağız. Ardından bir kaşık alın ve mandalinanın içini boşaltın. Mandalinanın içine ise reçel, un, mayanoze, ketçap, sos gibi malzemeler ile doldurup alt tarafından çıkardığınız kabuğuda yerine koyup yapıştırmalısınız. Daha sonra bu mandalinayı arkadaşınıza ikram edin. Soymak için mandalinayı eline alıp üzerine bastırdığında pörtleyeyip üzerine sıçrayan bir mandalina ile karşılaşacak ve siz de hızla kahkahalar atarak oradan uzaklaşacaksınız.

1 NİSAN NEDEN ŞAKA GÜNÜ OLARAK KUTLANIR?

1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. Daha önce Avrupa'da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart'tı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles'in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler.

1 Nisan'a "aptallar günü" adını verdiler. Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayıldı.

1 NİSAN DÜNYA NE GÜNÜ?

Dünya genelinde 1 Nisan şaka günü olarak kutlanır. Şakanın dozunu abartanlar istenmedik sonuçlar ortaya çıkarsa da masum şakalar eğlenceli anların yaşanmasını sağlıyor.

ezgif.com-webp-to-jpg (16)

Farklı kültür, inanç ve dillerde efsaneler içeren 1 Nisan Şaka Günü, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. Antik Roma'da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan'da ise bu bayram 31 Mart'ta Holi adıyla kutlanmaktadır. İnsanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelmiştir.

Express


En Çok Aranan Haberler