2 bisikletçi küresel ısınma için Sidney'e pedal çeviriyor

İstanbul - AA- Gizem Altın ve ABD'li eşi Bryan Nance, Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfının (TEMA) küresel ısınmayla mücadele projelerinden biri olan "BisikleTEMA" çerçevesinde, 25 bin kilometre pedal çevirerek Avustralya'nın Sidney kentine ulaşmak üzere İstanbul'dan yola çıktı.

Tur öncesi Taksim Gezi Parkı'nda düzenlenen etkinlikte konuşan Gizem Altın, Avrupa'dan yola çıkacaklarını ve Asya'ya geçtikten sonra Avustralya'ya kadar pedal çevireceklerini söyledi. Yaklaşık 25 bin kilometrelik tur boyunca 15 ülkeyi geçeceklerini belirten Altın, 16 ay sonra döneceklerini dile getirdi.

Altın, Türkiye'nin coğrafi şartlarının bisiklet için son derece uygun olduğunu, bisiklet kullanmamak için hiçbir sebep bulunmadığını ifade ederek, "Sadece bunun için bir kararlılık göstermek gerekiyor. Biz bu kararlılığı hem hükümetten hem de yerel yönetimlerden bekliyoruz" dedi.

Turu yapmalarının en büyük sebebinin küresel ısınmaya karşı bir bilinç oluşturmak olduğunu anlatan Altın, motorlu taşıtların küresel ısınmanın yaklaşık yüzde 13'üne sebep olduğunu, bunun sadece motorlu taşıtların yaydığı sera gazlarından kaynaklandığını, diğer etkenlerle birlikte bu oranın yüzde 25'e kadar çıkabildiğini söyledi.
Altın, herkesi daha fazla bisiklete binmeye ve diğer yaşam alışkanlıklarını doğayla daha dost olacak şekilde planlamaya çağırdı.

Altın ve eşi Nance, Taksim'de yaptıkları "veda turu"nun ardından "Doğa" adını verdikleri maskotları ve kendilerini Tuzla'ya kadar geçirecek diğer bisikletlilerle birlikte Boğaziçi Köprüsü'ne doğru yola çıktı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler