HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? 2022 Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek?

Kadir Gecesi İslam alemi tarafından büyük bir heyecanla eda edilmeyi bekliyor. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni ibadetle geçirmek isteyenler araştırmalarına hız verdi. Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, rahmet kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece olarak biliniyor. Ramazan ayının bitmesine sayılı günler kala Kadir Gecesi hakkında pek çok sorulmaya başladı. İşte 2022 Kadir Gecesi tarihi ve Kadir Gecesi'ne dair merak edilen detaylar!

Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? 2022 Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek?

Kadir Gecesi'ne dair sorulan sorular hız kazanmaya başladı. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi tüm İslam alemi tarafından idrak edilecek. İslam alemi için büyük anlam ve önemi olan Kadir Gecesi rahmet, mağfiret ve günahlardan arınmak için büyük bir fırsat olarak görülmektedir. Yüce Allah (c.c.), Kadir Gecesi’nde Kur’an’ı Hz. Peygamber’e indirerek, melekleri yeryüzüne göndererek ve o geceyi, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan hayırlı kılarak ona müstesna bir değer vermiştir. 2022 Kadir Gecesi'ne dair merak ettiklerinize haberimizden ulaşabilirsiniz...

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kadir Gecesi 27 Nisan 2022 Çarşamba gününe denk geliyor.

Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? 2022 Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek?

KADİR GECESİ DUASI NEDİR?

Peygamber Efendimiz “faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı” (Buharî, İman, 25, 27, 28; Müslim, Müsafi rin, 173-176) müjdesini vermekte ve bu gecede “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” (Tirmizi, Deavat, 84; İbn Mace, Dua, 5) diyerek dua etmeyi tavsiye etmiştir.

KURAN'I KERİM'DE KADİR SURESİ

This is a modal window.Video oynatılamadı, ağ ya da sunucu hatası veya belirtilen format desteklenmiyor.
Kur'an-ı Kerim'de "Kadir Suresi"nde bu gece şöyle anlatılıyor:

"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab'lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? 2022 Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek?

KADİR GECESİ ÖNEMİ NEDİR?

Kadir Gecesi; rahmet, mağfiret ve günahlardan arınma mevsimi olan on bir ayın sultanı ramazan ayının kalbi mesabesindedir. Yüce Allah (c.c.), Kadir Gecesi’nde Kur’an’ı Hz. Peygamber’e indirerek, melekleri yeryüzüne göndererek ve o geceyi, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan hayırlı kılarak ona müstesna bir değer vermiştir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler