HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

65 yaş aylığı şartları değişti mi? 65 yaş aylığı şartları nelerdir?

Halk arasında yaşlılık maaşı olarak bilinen 65 yaş aylığı, gerekli şartları karşılayan 65 yaş ve üzerindeki kişilere verilen bir aylıktır. Bu aylıktan yararlanmak isteyenlerin bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Ayrıca başvuru sırasında sunulması belgeler mevcuttur. 65 yaşını doldurmuş olan ya da tanıdığı olan kişiler bu aylığın hangi şartlarla alındığını merak ediyor. 65 yaş aylığı şartları nelerdir?

65 yaş aylığı şartları değişti mi? 65 yaş aylığı şartları nelerdir?

Yaşlılık maaşı, sosyal güvenlik sistemine 2022 Sayılı kanunla eklenmiştir. Söz konusu kanuna göre; yardıma ve bakıma muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarının hayatlarını idame ettirebilmelerini amaçlayan aylık, devlet tarafından bağlanan bir maaş türüdür. Hem fiziksel hem maddi olarak yardıma oldukça ihtiyaç duyulan yaşlılık döneminde bu aylığın önemi son derece fazladır. Bu aylıktan faydalanabilmek için hiçbir ekonomik gelire ve güvenceye sahip olmamak ve ekonomik açıdan yetersiz, 65 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Ülkemizde 800 bin kişinin aldığı bilinen 65 yaş aylığı almak için bazı kriterlerin karşılanması gerekiyor.

65 yaş aylığı şartları nelerdir?

Herhangi bir SGK ya da BAĞ-KUR kurumu tarafından emekli olmayan 65 yaş üstü kişilere verilen yaşlılık maaşı, yılda dört defa ödenir. Mart, Haziran, Eylül ve Aralık ayında ödenen maaşların ilk ödemesi Ziraat Bankası aracılığıyla yapılırken sonraki ödemeler PTT tarafından yapılır. 65 yaş maaşı almanın şartları şu şekildedir:

  • 65 yaş üstü olmak
  • T.C. vatandaşı olmak
  • Sosyal güvencesi olmamak ve bunu valilik ve kaymakamlık aracılığıyla kanıtlamak
  • Nafaka almıyor olmak
  • Sağlık sigortasına sahip olmamak
  • Hane halkı net gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması
  • Sosyal Hizmetler Kanunu'na göre harçlık almıyor olmak

Bu şartların tamamını sağlayan vatandaşlar yaşlılık aylığı almaya hak kazanabilir. Ancak belirtilen şartlardan bir tanesinin dahi yerine getirilmemiş olması, kişinin 65 yaş aylığı başvurusunun reddedilmesi ile sonuçlanır.

65 yaş aylığı kimlere verilir?

65 aylığı; 65 yaşını doldurmuş, kendisine kanunen bakmakla görevli kimsesi olmayan, sosyal güvenlik kurumlarından herhangi bir aylık hakkı bulunmayan, nafakası olmayan ya da bağlanması mümkün olmayan, kısacası herhangi bir geliri olmayan muhtaçlığı belirlenmiş kişilere verilir. 65 yaş kriteri, kişilerin nüfus kütük kayıtlarındaki doğum tarihleri esas alınmaktadır. Doğum tarihlerinde yapılacak değişiklikler ile 65 yaş kanunun yayımlandığı (1976) tarihten geriye doğru bir yıl içinde yapılmış düzeltmeler dikkate alınmaz.

Eşi emekli olan bir kişi 65 yaş aylığı alabilir mi?

65 yaş aylığı alabilmenin en önemli kriterlerinden biri hane geliri kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin üçte bir sınırının altında kalmasıdır. Bununla birlikte 65 yaş aylığı yardım aylığı olduğundan kişilerin dar gelirli ya da tamamen geliri olmayan kişiler olması gereklidir. Ayrıca 65 yaş aylığı için haneye giren toplam gelir, hanede kişi sayısı fazla olsa bile sadece 65 yaş üzeri olan iki eş üzerinden hesaplanır. Bundan dolayı eşi emekli olan bir kişinin evine emekli maaşı girdiğinde ve bu gelir 2’ye bölündüğünde sonuç asgari ücretin üçte birinin üstünde olduğundan eşi emekli olan kişi 65 yaş aylığı alamaz.

Tapusu olan 65 yaş maaşı alabilir mi?

65 yaş maaşı, ülkemizde geliri olmayan yaşlılara verilen bir aylıktır. Bu aylık, yaşlıların daha iyi bir yaşam sürdürebilmeleri için ekonomik açıdan güvence altında olmalarını sağlar. Fakat, bu aylığın alınabilmesi için belli kriterler mevcuttur. Bu kriterlerden biri de kişinin tapusunun bulunmamasıdır. Bu sebeple tapusu olan kişiler 65 yaş maaşı alamazlar. Tapusu olan kişilerin 65 yaş aylığına hak kazanabilmeleri için tapularının bulunmaması gerekir.

65 yaş aylığı başvuru e-Devlet üzerinden yapılır mı?

Yaşlılık maaşı almak isteyen kişiler başvuru işlemini e-devlet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilir. E-Devlet yaşlılık maaşı başvurusu formu doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-5510-sayili-kanun-41c-kapsaminda-yaslilik-ayligi-baglanmasi linkine girilmelidir. Bu işlemin yapılabilmesi için tc kimlik no ve E devlet şifresi gerekir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra başvuru formu doldurulabilir.

65 yaş aylığı ne kadar oldu?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, memur maaş katsayısında yapılan değişiklikler sonrası sosyal yardım projelerinin aylık ödemelerini artırdıklarını açıkladı. “Temmuz ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme ile sosyal hizmet kapsamındaki yaşlı aylığı 1.997 TL’den 2.348 TL'ye yükseldi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler