HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

8 Mayıs Dünya Talasemi Günü

Diyarbakır'da 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Sağlık İl Müdürü Namık Kemal Kubat, akraba evliliklerinin talasemi hastalığını sıklaştırdığını söyledi.

8 Mayıs Dünya Talasemi Günü

Diyarbakır'da kutlanan 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü için Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, Ulusal Hemoglobinopati Konsey Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, Dicle Üniversitesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Naime Canoruç, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fikri Canoruç, Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlama Genel Müdürü Dr. M. Rıfat Köse, Sağlık İl Müdürü Namık Kemal Kubat ve çok sayıda doktor katıldı.

Toplantıda konuşan Sağlık İl Müdürü Kubat, talaseminin anne ve babadan çocuklara bulaşan bir kan hastalığı olduğunu belirterek, "Talasemi, dünyanın birçok ülkesinde görülen, anne ve babadan çocuklara geçen kalıtsal bir kan hastalığıdır. Ağır hastalık tipi olan talasemi majörden, hiçbir hastalık belirtisi olmayan taşıyıcı bireylere kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Akraba evlilikleri, talasemi gibi nadir görülen genetik geçişli hastalıkların toplumdaki sıklığını arttırır. Yakın akraba evliliklerinin yüksek olduğu ülkemizde, bu gerçek, bir toplumsal sorundur. Bu kapsamda ülke genelindeki mevcut sorunların çözümü için Sağlık Bakanlığı tarafından 2002 yılında 33 ilde "Hemoglobinopati Kontrol Programı" başlatılmıştır. Amacımız, toplum taraması, genetik danışmanlık, halk eğitimi ve doğum öncesi tanı yöntemlerinin kullanılarak, talasemi ve anormal hemoglobin hastası doğumunun önlenmesi ve mevcut hastaların yaşam sürelerinin uzatılarak yaşam kalitesinin arttırılmasıdır" dedi.

Toplantının ardından, Dicle Üniversitesi tarafından talasemi hastaları arasında düzenlenen resim yarışmasında dereceye girenlere bilgisayar hediye edildi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler