HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Abdi İpekçi, 37 yıl önce bugün öldürüldü

Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi İpekçi, karanlık bir suikasta kurban gidişinin 37. yılında törenle anılacak

Abdi İpekçi, 37 yıl önce bugün öldürüldü

Maçka’daki evinin bulunduğu sokakta 37 yıl önce bir suikasta kurban giden Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü ve Başyazarı Abdi İpekçi bugün törenle anıldı. Zincirlikuyu’daki kabri başında saat 11.00'da düzenlenen törene İpekçi’nin ailesi, meslektaşları ve sevenleri katıldı.

ABDİ İPEKÇİ CİNAYETİNİ KİM PLANLADI?

İpekçi cinayetinin gerçek azmettiricilerinin Mehmet Şener, Oral Çelik, Yalçın Özbey ve Yavuz Çaylan olduğu, cinayetin o tarihte MİT’e çalıştığı iddia edilen Abuzer Uğurlu’nun bürosunda planlandığı öne sürüldü.

Mahkeme süresince içlerinde Ağca’nın da bulunduğu farklı sanıklar suikastın planlandığı odada bir MİT mensubunun da bulunduğunu dile getirdiler. Bu iddia hiçbir zaman yanıtlanmadı. Cinayet sonrasında görgü tanıkları, olay yerinde şüpheli iki araç bulunduğunu anlattı. Buna karşın ikinci araç konusu da aydınlatılmadı.

MEHMET ALİ AĞCA HAPİSTEN NASIL KAÇTI?

Ağca, yargılanması devam ederken kaldığı Kartal Askeri Cezaevi’nden 25 Haziran 1979 tarihinde kaçırıldı. Ağca, hapishanedeki askeri görevliler ve erler tarafından kaçırıldı. Kaçırılış organizasyonun kilit ismi “Ömer Astsubay” sırra kadem bastı. Olaya karışan erler ise farklı hapis cezalarına çarptırıldı.

ÖZBEY VE ÇELİK NEDEN YARGILANMADI?

İpekçi suikastının organizasyonunda yer alan Mehmet Şener, Yalçın Özbey ve Oral Çelik bu cinayetten dolayı hiç sorgulanmadı. Cinayetten önce ve sonra Ağca’nın hesabına para yatıran Yalçın Özbey, Almanya’ya kaçtı. 1995’te iki MİT mensubu Özbey’i Almanya’da sorguladı ama sorgu tutanakları imha edildi. Mehmet Şener hiç yakalanamadı. Çelik ise 1999’da üç ay hapis yattıktan sonra davası düştü.

TANIK İFADESİNİ GERİ ÇEKTİ

‘Bütün sırlar bende’ diyen Oral Çelik, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Çelik, 1986’da yurtdışında uyuşturucu suçundan yakalanıp üç yıl hapis yattı. Farklı ülkelerde uyuşturucu kaçakçılığı iddiası ile yargılanan Çelik, 1996’da isteğiyle Türkiye’ye iade edildi ve yeniden hapse girdi. İpekçi davasından yargılanırken, üç ay sonra tahliye oldu. Kendisinin İpekçi’ye ateş ettiğini söyleyen Abdullah Yavuz isimli tanık, ifadesini geri aldı. Yavuz, sonrasında güvenliği sağlanmadığı için ifadesini geri aldığını açıkladı.

ABDİ İPEKÇİ SALDIR HAISINDA HANGİ İSİMLER YER ALIYORDU?

Mehmet Şener: Mehmet Ali Ağca’yı ‘azmettiren’ olduğu iddia edildi. Hakkındaki gıyabi tutuklama kararı 1999’da zaman aşımına uğradı.

Yalçın Özbey: Cinayet öncesi ve sonrasında, Ağca’nın hesabına para yatırdığı tespit edildi. Papa’ya suikast girişimi duruşmasında Ağca’nın cezaevinden kaçırılmasında kullanılan otomobilin kendisine ait olduğunu kabul etti. Türkiye’de hiç yargılanmadı.

Oral Çelik: İpekçi cinayetinin yönlendiricisi olduğu iddia edildi. Sadece 3 ay hapiste kaldı.

Yavuz Çaylan: Mehmet Ali Ağca, Nişantaşı’na o gün kendisini Çaylan’ın götürüp getirdiğini söyledi. 10 yıl hapis cezası aldı.

Abdi İpekçi kimdir?

1929 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesini bitirdi. Bir süre Hukuk Fakültesine devam etti. Kırmızı-Beyaz ve Şut adlı spor dergilerinde yazı ve karikatürleri yayınlandı. Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gibi çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Ali Naci Karacan'ın çıkardığı Milliyet Gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Bir müddet sonra da genel yayın müdürü oldu. 1961 senesinden 1 Şubat 1979 tarihine kadar aynı gazetenin başyazarlığını da yürüten Abdi İpekçi, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekilliği ve Uluslararası Basın Enstitüsü'nün ikinci başkanlığı, Basın Şeref Divanı Genel Sekreterliği gibi görevlerde bulundu. “Afrika, İhtilalin içyüzü, Liderler Diyor ki, Dünyanın Dört Bucağından” isimli kitapları var. 1 Şubat 1979 gecesi İstanbul’daki evinin yakınlarında öldürüldü. Abdi İpekçi o günlerde Milliyet Gazetesindeki Genel Yayın Müdürlüğünün yanı sıra Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nda Başkan Vekili olarak görev yapmaktaydı.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler