HABER

"Adalet yerini buldu"

İSTANBUL (İHA) - Swissotel'in Çeçen asıllı eylemciler tarafından işgal edilmesiyle ilgili davada bugün karar çıktı. Sanıkların işledikleri suçta çete unsuru olmadığı kanaatine varan mahkeme heyeti, 12 sanığı tahliye ederken, Muhammed Emin Tokcan'ı toplam 11 yıl 10 ay ağır hapis cezasına çarptırdı.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına, Muhammed Emin Tokcan ve Emin Taş ile birlikte tutuklu yargılanan diğer 11 sanık katıldı. Duruşmada son sözleri sorulan sanıklar, eski savunmalarını tekrar ederek adalete güvendiklerini söyledi. Mahkeme heyeti, yaklaşık 1 saatlik aradan sonra kararı açıkladı.

Mahkeme heyeti, "silahlı teşekkül oluşturmak ve bu teşekkülün yöneticiliğini yapmak" suçundan sanıklar hakkında açılan kamu davasında, suçun yasal unsurlarının oluşmadığına karar vererek, sanıklar hakkında beraat kararı verdi. Mahkeme heyeti ayrıca, sanıklardan Ali Tokcan, Emin Taş, Yalçın Şahin, Yüksel Özdemir, Bahri Demir, Hayri Kadı, Hayati Ak, Atilla Kivik, Bünyamin Kivik, Serdar Seferoğlu ve Mehmet Yapıcı'nın, "panik yaratacak şekilde meskun mahalde ateş etmek" suçundan beraatlerini kararlaştırdı.

Çetenin lideri olduğu iddia edilen Muhammen Emin Tokcan, "siyasi amaçla ve silahlı olarak birden çok kişinin özgürlüğünü kısıtlamak" suçundan toplam 5 yıl 2 ay 6 gün hapis ve 184 milyon 548 bin lira ağır para cezası, "panik yaratacak şekilde meskun mahalde ateş etmek" suçundan 2 yıl 6 ay hapis ve 118 milyon 638 bin lira ağır para cezası, "ruhsatsız ve seri atış yapılan Kaleşnikof silah taşımak" suçundan da 4 yıl 2 ay hapis ve 118 milyon 638 lira ağır para cezasına çarptırıldı. Tokcan, toplam olarak 11 yıl 10 hapis, 421 milyon 824 bin lira para cezası almış oldu.

Diğer sanık Emin Taş ise "birden çok kişinin özgürlüğünü kısıtlamak" suçundan 3 yıl 10 ay 20 gün ağır hapis ve 184 milyon 548 bin lira para cezası, "Kaleşnikof tüfek taşımak suçundan" 4 yıl 2 ay hapis ve 118 milyon 638 bin lira para cezasına çarptırıldı. Taş, toplam 8 yıl 20 gün ağır hapis ve 303 milyon 186 bin lira para cezası almış oldu. Diğer sanıkların da "özgürlük kısıtlamak", "ruhsatsız silah taşımak" ve "meskun mahalde ateş etmek" suçlarından ayrı ayrı 3 yıl 10 ay 20'şer gün ağır hapis ve 184 milyon 548 biner lira para cezası almaları kararlaştırıldı. Tokcan dışındaki sanıkların tümü, cezaevinde yatmış oldukları süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

Öte yandan, Muhammed Emin Tokcan, "ömür boyu kamu hizmetlerinden men" cezası aldı. Duruşmayı izleyen tutuklu sanıkların yakınları, kararı büyük bir coşku ile karşıladı. Sanık avukatlarından Kadir Kartal, "Adalet yerini buldu" derken, diğer sanık avukatı Ethem Baykal, "İki adalet vardır, biri cezaevinde ölen yalnız kurt Raduyev'in adaleti, bir de Türk adaleti" şeklinde yorum yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön