HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ali İsmail eyleminde 12 gözaltı

İçerik devam ediyor

Eskişehir’de temel atma törenine gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ı protesto etmek için valilik binasına yürümek isteyen gruba, çevik kuvvet barikatını aşmak isteyince müdahale edildi.

Yaşanan arbedede polis 12 kişiyi gözaltına aldı.

Hoşnudiye Mahallesi’ndeki Eti Parkı’nda saat 14.00’de toplanan grup ’Eskişehir’e gelen Suat Kılıç’a sesleniyoruz. Direnenlerin tehdit etmeyi bırak. Ali’nin katillerini bul, Eskişehir Direniş Forumları’ yazılı pankart açıp, çeşitli sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Gruptakiler Porsuk Bulvarı’nda çevik kuvvet polislerinin oluşturduğu barikatla karşılaşınca, oturma eylemi yaptı.

Yaklaşık 1 saat oturma eylemi yapan gruptakiler, polislere Eskişehir’e gelen Suat Kılıç’ı protesto etmek için yaklaşık 1 kilometre mesafedeki Valiliğe kadar yürüyüp basın açıklaması yaptıktan sonra dağılacakları söyledi. Polis, gruptakilere izin vermedi. Gruptakiler çevik kuvvetin oluşturduğu barikatı aşmak isteyince polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Polisler 12 kişiyi yaka paça gözaltına alarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü.

Gözaltına alınan 12 kişiden 11'i serbest bırakıldı.

Eylemin başladığı sıralarda Bakan Kılıç’ın ise Valilikten ayrılıp, Sazova Mahalllesindeki stadyumun temel atma törenine gittiği öğrenildi.

İÇİŞLERİ'NDEN ALİ İSMAİL AÇIKLAMASI

Eskişehir’de Gezi Parkı eylemleri sırasında bir grubun saldırısı sonucu yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’la ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, “Delillerin karartılması asla söz konusu değil. Olaya karışanların tespiti için gerekli bütün çalışmalar titizlikle yürütülmüştür" ifadelerini kullandı.
İçişleri Bakanlığı, Gezi Parkı eylemleri sırasında bir grubun saldırısı sonucu yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’la ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada delillerin karartıldığı iddiaları reddedilerek, "İddia edildiği şekilde delillerin karartılması asla söz konusu olmadığı gibi, bu müessif olayın aydınlatılması için tüm adli delillerin ve olay yeri civarındaki tüm kamera görüntülerinin toplanması sağlanmış, adli makamların talimatları polis ve jandarmamız tarafından yerine getirilerek olaya karışan kişi ve görevlilerin tespiti için gerekli bütün çalışmalar titizlikle yürütülmüştür" denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Ali İsmail Korkmaz isimli vatandaşımız 03.06.2013 günü saat 02:10 da Anadolu Üniversitesi Hastanesine baş ve omuz ağrısı şikâyeti ile müracaatta bulunmuş, daha sonra 04.06.2013 günü akşam saatlerinde beyin kanaması geçirdiği tanısıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde ameliyata alınmış ve tedavisi devam ederken 10.07.2013 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Bu olayın aydınlatılması ve tüm sorumluların bulunması için Bakanlığımız birimlerince, adli makamlar ile koordineli bir şekilde gerekli çalışmalar titizlikle yürütülmekte ve olaya ilişkin tüm deliller toplanmakta ve adli makamlara teslim edilmektedir.

Bugün itibariyle adli ve idari soruşturmalar devam etmekle birlikte, soruşturma kapsamında elde edilen bulgular ışığında halen biri polis memuru olmak üzere 4 kişinin tutuklu ve üç polis memurunun ise tutuksuz olarak yargılanmaları devam etmektedir.

İddia edildiği şekilde delillerin karartılması asla söz konusu olmadığı gibi, bu müessif olayın aydınlatılması için tüm adli delillerin ve olay yeri civarındaki tüm kamera görüntülerinin toplanması sağlanmış, adli makamların talimatları polis ve jandarmamız tarafından yerine getirilerek olaya karışan kişi ve görevlilerin tespiti için gerekli bütün çalışmalar titizlikle yürütülmüştür.

İçişleri Bakanlığı olarak toplumsal olaylarda orantısız güç kullanımı ve yasal sınırları aşan müdahaleler titizlikle incelenmekte ve konusu suç teşkil eden hususlar adli mercilere iletilmektedir.

Nitekim bu müessif olayda da yürütülen adli soruşturmaya yardımcı olunmakta, ayrıca bu konu idari yönden de müfettişlerimizce incelenmektedir.

Bu vesileyle bir kez daha hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'a Allah'tan rahmet ve yakınlarına sabırlar dileriz. (DHA-AA)

en son haber

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler