HABER

Ambulans gelmeyince sedyeyle taşındı

HAKKARİ (İHA) - Hakkari'de, okul koridorunda koşarken yere düşen ve arkasından gelen bir gurup arkadaşı tarafından ezilen öğrencinin kaldırıldığı Hakkari Devlet Hastanesi'nde röntgen cihazının 3 gündür çalışmadığı ortaya çıktı.

Önceki gün Şehit Selahattin İlköğretim Okulu 6/C sınıfında okuyan İbrahim Aktaş isimli öğrenci, beden eğitimi dersine çıkarken okulun koridorunda arkadaşları ile birlikte soyunma odasına doğru koşmaya başladı. Bu sırada dengesini kaybeden öğrenci, beton zemine düştü. Arkasında koşan bir gurup arkadaşı ise hızlarını alamayarak öğrencinin üzerine düştü. Okula çağırılan ambulans ile Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılan İbrahim Aktaş isimli öğrenci, hemen tedavi altına alındı. Doktorun ilk müdahalesinden sonra vücudunda kırıkların bulunup bulunmadığına dair röntgen filimi çekilmesini istedi. Ailesi çocuğu sedye ile taşıyarak acil servisten 50 metre uzaklıkta bulunan röntgen filmlerin çekildiği bölüme götürdü. Bir süre röntgen filmi için bekleyen aile, odasının üzerinde 'Röntgen cihazı arızalıdır' yazısını görünce adeta şok oldu. Cihazın arızalı olduğunu görevlilerden öğrenen Aktaş ailesi, acılar içersinde kıvranan çocuklarını bu defa yine sedye ile taşıyarak dışarı çıkarttı. Bir süre dışarıda bekleyen aileye yetkililer, hastanedeki röntgen cihazı arızalı olduğu için röntgen filmlerinin hastaneden 150 metre uzaklıkta bulunan Özel Güneş Tıp Merkezi'nde çekildiğini söyledi. Doktorun 'Hastanın vücudunda kırıklar olabilir, kıpırdatmadan götürün' şeklindeki uyarısı üzerine çocuk özel polikliniğe özel taksi ile götürülmedi. 112 acil servisi arayan Aktaş ailesi hastane önüne acilen ambulansın gelmesini talep etti. Ancak ambulans bir türlü gelmeyince sedye ile taşınan öğrencinin üzerindeki üşümemesi için annesi, babasının kışlık montunu çıkartarak çocuğunun üzerine örttü. Aradan zaman geçmesine rağmen ambulans gelmeyince bu defa aile sedye ile çocuğu ana caddede taşıyarak hastaneden 150 metre uzaklıkta bulunan Özel Güneş Tıp Merkezi'ne götürdü.

Baba Yaşar Aktaş, hastanedeki rezalete gazetecilerin de şahit olduğunu belirterek, röntgen cihazının arızalı çıkmasının kendilerini perişan ettiğini belirtti. Aktaş, "Başımıza gelen anlık bir olaydı. Doktor röntgen cihazı var diye bizi film çekmeye gönderdi. Oysa röntgen cihazı arızalıymış, doktorun haberi yokmuş. Doktor yeni olabilir, ancak yetkililerin bunu acil servise söylemesi gerekirdi. Ambulans istedik vermediler. Ya çok acil kanamalı hasta olsaydı. Orada ölecekti peki sorumlusu kim olacaktı" dedi.

Devlet Hastanesi Başhekimi Üroloji Uzmanı Oper. Dr. Avni Ziyan, duruma üzüldüğünü belirterek, gerekenin yapılacağını söyledi. Ziyan, "Devlet Hastanesi Başhekimliği görevine yeni başladım. Hastanemizde 27 uzman doktor bulunmaktadır. Tek olan röntgen cihazımız yoğunluk nedeniyle 3 gün önce arızalandı. Hastalarımızı geçici olarak Özel Güneş Poliklinik Merkezi'ne yönlendiriyoruz. Cihazın biran onarılması için için çalışmalarımız sürüyor. Hastanedeki 2. röntgen cihazını devreye sokmak içinde elimde geleni yapacağım. Vatandaşın üzüntüsü bizim üzüntümüzdür. Sıkıntının giderilmesi için çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler