HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ananas: Faydaları nelerdir?

Sıcak ülkelerde yetişen ve ana yurdu Güney Amerika olan bir meyvedir.

Ananas: Faydaları nelerdir?

Tropik meyveler arasında belki de en güzeli ve en sevileni olan ananas, sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Dış görünüşü itibariyle de oldukça farklı olan bu meyve yüksek oranda A ve C vitamini içermesinin yanında manganez, potasyum, bakır, beta karoten, B2, B3 ve B5 vitaminleri ve minerallerini de içerir. Birçok faydası olmasının yanında bazı zararları da vardır. Alerjik reaksiyona sebep olabilir veya kimi ilaçlarla etkileşime girebilir.

Ananasın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 gram

Kalori (kcal): 50

Yağ (g): 0,1

Karbonhidrat (g): 13

Protein (g): 0,5

Ananasın Faydaları

1. C vitamini açısından zengin

iStock-1088998642

Sadece birkaç dilim yiyerek günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bağışıklık sistemi için oldukça yararlı olan C vitamini, kemiklerin, dişlerin ve cildin gelişip güçlenmesini sağlar. Kanı temizler ve tansiyonu düşürür. Aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar. Bu lezzetli ve sağlıklı meyveyi tüketerek C vitamini eksiğinizi kapatabilirsiniz.

2. Manganez deposu

Manganez minerali, tiroid işlevi, bağ dokuları, kalsiyum emilimi, cinsiyet hormonunun ve metabolizmanın düzenlenmesi gibi birçok konuda rol oynar. Aynı zamanda kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve dismutaz adlı antioksidanın üretilmesini sağlar. 100 gram ananas tüketerek günlük manganez ihtiyacınızı yarı yarıya karşılamış olursunuz.

3. Bromelain içerir

Bromelain, sadece ananasta bulunan protein ayrıştırıcı bir enzimdir. Vücuda alınan proteinlerin kullanılabilir hale gelmesini sağlar. Enfeksiyon sonucu meydana gelen iltihaplanmaların giderilmesine ve zedelenen dokuların iyileşmesine, eklem ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.

4. Kanserden korur

iStock-1152275340

Yapılan araştırmalarda da yine bromelain enziminin yararını görüyoruz. Klinik deneylerde kanserli hücrelerin sayısını azalttığı ve yayılmasını engellediği gözlemlenmiştir. Bu meyvenin içerdiği bromelain miktarı, gıda takviyesi olarak satılan saf bromelainden daha azdır ancak düzenli olarak tüketilmesi sağlığınız açısından oldukça yararlıdır.

5. Antibakteriyeldir

iStock-1066985852

Yapılan deneylerde bromelainin bazı bakteri ve virüs türlerini yok ettiği görülüyor. Astım, bronşit, sinüzit, rinit gibi hastalıkların semptomlarını hafifletiyor. Ayrıca iltihabı önleyip, vücudun su tutmasından ötürü oluşan şişlikleri indirerek gut hastalığının tedavisine de yardımcı oluyor.

6. Diş eti sağlığını korur

Yeterli miktarda C vitamini almamak diş eti problemlerine neden olan bakterilerin üremesine yol açar. Buffalo Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre günde 60 miligram ve daha fazla C vitamini tüketenlerin gingivite (diş eti iltihabı) yakalanma riski diğer bireylere göre 1,5 kat daha düşük.

7. Sindirime iyi gelir

iStock-1145308892

Proteinin vücutta sindirilmesinin yanı sıra, içerisinde sindirim için önemli olan besin liflerinden de bolca bulunur. Bu lifler bağırsaklardaki suyu tutarak sindirimi yavaşlatır. Bu sayede besinlerden kazanılan vitamin ve minerallerin emilimi artar. Hazımsızlığa iyi gelir. Kabızlık problemi yaşayanlar için de oldukça yararlıdır.

7. Sarı nokta hastalığı

Sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu) bir retina hastalığıdır ve genellikle 50 yaş ve üstü bireylerde ortaya çıkar. Tedavi edilmediği takdirde görme kaybına yol açabilen ciddi bir göz rahatsızlığıdır. A, E ve C vitamini ağırlıklı beslenme bu hastalığa yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır. Bu nedenle sarı nokta veya diğer göz hastalıklarından korunmak için ananas da dahil olmak üzere bu 3 vitamin bakımından zengin meyveler tüketilmesi öneriliyor.

8. Cilde iyi gelir

iStock-1161353643

C vitamini aynı zamanda cilde de iyi gelir. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden cildi korur ve kollajen üretimi için gerekli olan moleküllerin bileşimini sağlayarak cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Kollajen cildin sağlıklı ve güzel olması için gerekli bir bileşendir.

9. Kilo vermeye yardımcıdır

iStock-645818808

Proteinin sindirilmesine yardımcı olan bromelain, yağların sindirilmesi görevinde kullanılan lipaz enzimi ile birlikte çalışır ve besinlerden alınan yağın vücutta depolanmasını önler. Kalori değerinin düşük, besin değerinin yüksek olması da özellikle diyet yapan bireyler için avantajlıdır ve diyet listesinde gönül rahatlığıyla yer alabilir.

Ananas Nasıl Yenir?

Ananas nasıl soyulur ve ananas nasıl kesilir sorularının cevabına bir bakalım. Farklı görüntüsü sebebiyle kesmek zor gibi gelebilir ancak doğru yapıldığı zaman oldukça kolay.

Öncelikle üst yapraklar kesilir.

Sonrasında meyve boylamasına 4 parça halinde kesilir ve aynı kavundaki gibi kabuğundan ayırarak dilimlenir.

Olgunlaşmışken yemek gereklidir ve bu hali en lezzetlisidir. Kabuğu yumuşak ve soyması kolaysa olgunlaşmış demektir. Ancak fazla bekletilmemesi ve hemen tüketilmesi önerilir. Bu değerli meyveyi, meyve salatasına katabileceğiniz gibi suyunu da içebilirsiniz. Ayrıca konserve olarak satılanlar yerine taze olarak tüketmek daha yararlıdır.

Ananasın Zararları

  • Fazla miktarda ananas tüketimi kan şekerini kötü yönde etkiler. İçerdiği doğal şekerler oldukça yüksek seviyededir. Bu da kan şekeri seviyesinin yükselmesine sebep olur. Baş ağrısı, susuzluk ve sık idrara çıkma kan şekeri seviyesinde farklılıklar oluşması sonucu görülen belirtileri arasındadır. Özellikle diyabet hastalarının doktorlarına danışarak bu meyveyi tüketmeleri daha sağlıklı olur.
  • Bu meyvenin tüketimi bazı bireylerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Dudaklarda şişme, yanma hissi, boğazda karıncalanma ve hassasiyet alerjik belirtilerdir. Bu reaksiyonlar genellikle tıbbi bir müdahaleye gerek kalmadan 1-2 saat içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak birkaç saat içerisinde düzelme olmadıysa muhakkak bir hastaneye gidilmelidir. Kimi bireylerde ise polen alerjilerinde görülen belirtiler oluştuğu görülmüş.
  • Bromelain enziminin birçok yararı olsa da birkaç yan etkisi de vardır. Vücut tarafından bazı antibiyotikleri absorbe eder ve miktarlarını artırır. Aynı zamanda kan inceltici özelliği olması sebebiyle aşırı tüketiminde kanamaya yol açabilir.
  • Bu tropik meyve amoksisilin ve tetrasiklin gibi antibiyotik çeşitleriyle beraber kullanıldığında etkileşime girebilir. İlaçların neden olduğu yan etkilerin daha da artmasına sebep olabilir. Bu durumun belirtileri ise göğüs ağrısı, bulantı, ateş ve titreme şeklinde etki edebilir. Eğer kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız da dikkatli olmalısınız çünkü pıhtılaşma gibi bir sorun meydana gelebilir. Her şekilde, olası yan etkiler için doktorunuza başvurmalısınız.
  • Aynı zamanda yüksek derecede asit içerdiği için diş çürümesine ve duyarsızlaşmalara da neden olabilir. Diş ağrısı, sıcak-soğuk hassasiyeti bu durumun belirtileri arasındadır. Bunun yanı sıra gastrit veya ülser gibi mide rahatsızlıklarına sahip olan bireyler de doktorlarına danışmadan tüketmemelidir.
  • Olgunlaşmamış şekilde tüketilmesi de tehlikelidir, şiddetli ishal ve kusmaya sebep olduğu görülmüştür. Eğer böyle bir durum yaşarsanız hemen tıbbi yardım almalısınız.
    Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler