HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Arı sütü: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Doğanın insanoğluna verdiği bazı mesajlar vardır. Özellikle sağlık sektöründe gelişen yeni ilaçların yapımına ilham olan bu düzene bir göz attığınızda eşsiz bir doğayla karşı karşıya kalırsınız.

Arı sütü: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Her ne kadar ilaçlar birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar verse de içerdikleri kimyasal maddelerle birlikte yan etkilerini de gösterebilir. Bu yüzden genelde doğal ürünler tercih edilir.

Bu doğal ürünler arasında en mucizevi etkiye ise arı sütü sahiptir. Arılar genelde çabuk ölebilen canlılardır. Ancak içlerinden sadece biri uzun süre yaşayabilir ve birçok yavru arının üremesini sağlayabilir. Kraliçe arı tüm bu meziyetlerini sergilerken ihtiyacı olan tek şey işçi arıların salgı bezlerinden salgılanan özel bir sıvıdır. Bu sıvı birçok çiçeğin poleninden elde edilir. Ve kraliçe arıya sunulur, buna ise arı sütü denir. Arı sütü alternatif tıpta ve ilaç sektöründe oldukça faydalıdır. Tıpta gelişen teknolojiye de ilham olan bu düzen sayesinde, insanlar için pek çok alanda bu ürün kullanılır hale getirilmiştir.

Arı sütü nerede bulunur? Arı sütü oldukça dikkatli bir şekilde toplanan ve bununla beraber miktarına göre işçiliği fazla olan bir üründür. Bu nedenden dolayı da fiyatı oldukça pahalı olabilir. Genelde aktarlardan bulacağınız arı sütünü piyasada pek çok çeşidiyle birlikte görebilirsiniz. Gerçek arı sütü arıyorsanız arı ürünleri satan biriyle veya bir firmayla irtibata geçebilir ve arı sütünü temin edebilirsiniz.

Arı Sütü Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar (gr): 100

Kalori (kcal) : 32

Karbonhidrat (mg): 49,5

Yağ (gr): 0

Protein (gr): 18

Arı Sütünün Faydaları

Arı sütü aklınıza gelebilecek pek çok hastalığa deva olabiliyor. İçerdiği A, C, D,E vitaminlerinin yanı sıra B vitamini ve diğer mineralleriyle beraber insanların ömrünü uzattığı söyleniyor. Çünkü işçi arılar ortalama 45 gün kadar yaşayabiliyorken, arı sütüyle beslenen kraliçe arı ortalama 6 yıl kadar yaşayabiliyor. İnsanlar üzerinde de etkisi hemen hemen aynı olmasa da sağlıklı yaşamak isteyenlerin mutlaka kullanması gerektiği söylenebilir.

1. Damar tıkanıklığını giderir

Eğer kalp hastalıklarından herhangi birini yaşıyorsanız ya da damarlarınızda gelişen herhangi bir problem varsa, yaşam kaliteniz diğer zamanlara göre daha düşüktür diyebiliriz. Çünkü damarlar hücrelerin beslenmesine yardımcı olan araçlardır. Eğer buralarda herhangi bir sorun gelişiyorsa, hücrelerin görevlerini yerine getirememesine neden olabilir. Bunun için ameliyatlar ve ilaçlar kullanılsa da, en doğal yöntem arı sütüdür. Arı sütü damarlarda bulunan tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur.

2. Antioksidan özelliği vardır

Özellikle kanser hastaları arasında oldukça yaygın olarak arı sütü kullanılır. Ailenizde birinci dereceden yakınlığınızın bulunduğu herhangi bir bireyde kanser hastalığı varsa, bu konuda önlem almanız ve arı sütü tüketmeniz faydalı olabilir. İçerdiği antioksidan özellik sayesinde doğal bir kanser kalkanı oluşturabilirsiniz.

3. Gelişime yardımcı olur

Özellikle ergenlik döneminde gelişim her zaman ön plandadır. Bu dönemde gelişmeye ve büyümeye başlayan çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesini istiyorsanız onlara arı sütüyle takviyede bulunabilirsiniz. Aynı zamanda spor yapan biriyseniz, kaslarınızın daha aktif olarak çalışmasına yardımcı olmak için arı sütünden faydalanabilir ve daha rahat hareket edebilirsiniz.

4. Hafızayı güçlendirir

Belli bir yaştan sonra hafızada kimi zaman kayıplar söz konusu olabilir. Ancak bu yaşa gelmeden alınması gereken önlemlerden biri de hafızayı güçlendirecek besinler tüketmektir. Arı sütü sayesinde hafızanızı güçlendirebilir ve yapacağınız beyin jimnastikleriyle de gelişimini destekleyebilirsiniz. Uzun süre kullanımda yaşlılık belirtilerini de ortadan kaldırır.

5. Kabızlığa iyi gelir

Sindirim sistemi, oldukça hassas ve çabuk etkilenen bir sistemdir. Yaşadığınız en ufak bir stres bile sindirim sistemini olumsuz etkileyebilecek güçtedir. Eğer sindirimle ilgili bir problem yaşıyorsanız doğal ürünleri tercih etmenizde fayda vardır. Özellikle kabızlık üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahip olan arı sütü, hazmınızı kolaylaştırarak sindirim sisteminin daha verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

6. Cildi canlandırır

Arı sütünün cilde faydaları da göz ardı edilemez. İçerdiği E vitamini sayesinde cildin her zamankinden daha canlı ve taze görünmesine yardımcı olur. Aynı zamanda uzun süreli kullanımda ciltte yaşa bağlı oluşacak yaşlılık belirtilerini de minimum seviyeye indirir. Cilt için genelde arı sütü kremleri tercih ederek cildin nemlenmesini de sağlayabilirsiniz.

7. Doğurganlığı arttırır

Kraliçe arıların bir diğer özelliği kendisinden daha büyük ağırlıklarda yumurtalayabilme özelliğidir. Bu özelliği üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda arı sütünün aynı zamanda doğurganlığı artırdığı ve sperm kalitesini de daha verimli bir hale getirdiği tespit edilmiştir. Hamileliği tehlikede olan ya da bir türlü çocuk sahibi olmayan bireylerin sıklıkla tercih ettiği ürünler arasında arı sütü de yer alır.

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütünü çocuk, genç, yaşlı demeden kullanabilirsiniz. Sadece alerjik bir reaksiyon yaşanmamasına özen göstermeniz yeterlidir. Bununla beraber herhangi bir sağlık probleminiz varsa mutlaka yemeden önce doktorunuza da danışmalısınız. Arı sütü genelde balla birlikte karıştırılarak tüketilir. Farklı yiyeceklerle birlikte tüketmek etkisinin kaybolmasına neden olacağı için, bal oldukça makul bir besindir. Bununla beraber karıştırarak sabah akşam tüketebilirsiniz.

Eğer arı sütünün kreminden faydalanmak istiyorsanız da, evde hazırlayacağınız bir kremin içerisine arı sütünü karıştırarak kendi kreminizi elde edebilirsiniz. Gece yatmadan öne sürdüğünüz bu kremi düzenli olarak kullanmaya başladığınızda cildinizdeki yenilikleri fark edebilisiniz.

Arı Sütü Çocuğa Nasıl Verilir?

Özellikle gelişme çağında olan çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimlerine oldukça katkıda bulunan arı sütünü, tadından dolayı çocuklara yedirmek mümkün olmayabilir. Bazı yiyecek ve içeceklerle karıştırmak kimi zaman arı sütünün etkisinin azalmasına ve faydasını göstermesini engellemesine neden olabilir.

Henüz organlarının gelişimi tam olarak tamamlanmamış, yani 1 ya da 2 yaşındaki çocuklara verilmemesi gerekir. Çocuklarınıza arı sütünü sevdirmek için saf bir balla karıştırmanız ve sabah akşam olmak üzere vermeniz gerekir. Ancak çocuğunuz çok fazla hareket ediyor ya da uyku düzeninde bazı sorunlar yaşıyorsa, sadece sabah da verebilirsiniz. Çünkü aşırı enerji kimi zaman daha farklı alışkanlıklara neden olabilir.

Arı Sütünün Zararları

  • Özellikle çocuklarda tespit edilen bazı kalp sorunları yaşanabilir. Kalp ritmi bozuk olan çocuklarda daha dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Kullanılmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışılması gerekir. Aksi takdirde bırakın faydasını, zararlarını bile görebilirsiniz.
  • Her üründe olduğu gibi arı sütünün dozunun aşılması ve bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi sonucunda bazı hassasiyetler oluşabilir. Genelde arı ürünlerine alerjisi olan kişilerde daha sık rastlanılan bu alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için, dozunda kullanılması gerekir.
  • Günlük ortalama olarak kullanılması gereken miktar 2 gram olarak tespit edilmiştir. Eğer bu dozun üzerine çıkarsanız zehir etkisi bile gösterebilir. Arı sütünün en tehlikeli zararları arasında zehirlenmek yer alır.
    Express


En Çok Aranan Haberler