HABER

Aşırı sıcaklara yayla tedavisi

Hava sıcaklığı ve aşırı nemin, sinirli, agresif ve tez canlı olan yöre insanı üzerinde olumsuz etkiler doğurabileceğini söyleyen Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet İrfan Coşkun, havanın insan psikolojisi üzerindeki etkisini en aza indirmek için yörede yaylalara çıkılmasının yararlı olacağını söyledi.

Aşırı sıcaklara yayla tedavisi

Artan hava sıcaklığı ve nem ile birlikte yörede psikiyatrik rahatsızlıkların özellikle yaz aylarında arttığına dikkat çeken Dr. Mehmet İrfan Coşkun, "Doğu Karadeniz Bölgesi en sık psikiyatrik rahatsızlıkların görüldüğü yerlerin başında geliyor. Bunun en önemli nedeni; coğrafi şartlar, iklim yapısı, bölgenin sosyo-ekonomik durumu ve insanımızın Karadeniz'le özdeşleşen kişilik yapısıdır. Bu şartların ağırlaşması, özellikle sıcaklık ve nemin artması, psikiyatrik bozuklukların görülme ihtimalini arttırmaktadır. Nem ve sıcaklık insanların üzerindeki stresi artırmakta, bu da sinirli, tahammülsüz, hoşgörüsüz, kavgacı ve psikiyatrik hastalığa meyilli bir toplumun oluşmasına neden olmaktadır" şeklinde konuştu.

"NEM VE SICAKTAN KURTULMAK İÇİN YAYLALARA ÇIKIN"

Bu durumu tersine çevirmek için yöre insanının yaylalara çıkmasını tavsiye edebileceklerini kaydeden Dr. Coşkun, "Yaylalar sıcaklık ve nem bakımından sahil kesimlerine göre çok daha farklı bir iklim yapısına sahiptir. Sıcak ve nemin etkisi yok gibidir. Ayrıca yeşil görüntüsü de insana ferahlık verir. Ortam sessiz ve sakindir. Aşırı sinirli ve agresif olan yöre insanı, yaylalarda sakin bir yapıya bürünebilecektir. Biz yöre insanına yaz mevsiminin aşırı sıcaklarından ve neminden kurtulmak için yaylalara çıkmalarını tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler