HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Aspirin adet söktürür mü, aspirin adet söktürücü olarak nasıl kullanılır?

Adet periyotlarının düzenli olması, genel sağlık durumuyla alakalı önemli bir göstergedir. Günümüz koşullarında kadınlar stres, ilaçların yan etkileri, aşırı kilo, menopoz, hormonal ve psikolojik problemler gibi faktörler nedeniyle zaman zaman adet döngülerinde düzensizlik yaşıyorlar.

Aspirin adet söktürür mü, aspirin adet söktürücü olarak nasıl kullanılır?

Bilimsel bir çalışma ile kesinliği kanıtlanmamış ancak birçok kadının faydasını gördüğünü iddia ettiği birtakım yöntemlerle adet döngüsü düzene sokmaya çalışılır. Bu yöntemlerden biri de adetliyken aspirin içmektir.

Aspirin Adet Söktürür mü?

Adet kanaması, hormonal bir fizyolojik olaydır. Aspirin ise tam aksine ağrı kesici özelliği bulunan geniş spektrumlu bir ilaçtır. Bu açıdan bakıldığın aspirinin kadınların adet dönemlerine doğrudan bir etkisinin bulunmadığı söylenebilir. Öte yandan uzmanlar, yıl içerisinde birkaç adet kanamasının düzensiz olmasının normal karşılanması gerektiğini söylüyor, sürekliliğe dönüşen düzensiz adet döngüleri için ise mutlaka bir uzman hekim görüşü doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Adet düzensizliklerinin bilimsel yöntemlerle tedavi edilmeleri oldukça kolaydır. Bu sebeple adet olmayı bekleyen fakat kanaması geciken kadınlar, erken adet olmak için aspirin içmek yerine bir uzman hekime başvurarak bu problemlerine çok daha sağlık çözümler üretebilirler.

Birçok kadın, aspirin içtim adet oldum iddiasında bulunsa da uzmanlara göre bu uygulama aslında, sadece adet dönemine girmiş bir kadının kanamasının artmasına ve yoğunlaşmasına neden olur. Bu da kadınları, aslında yoğunluğu artmış adet kanı nedeniyle aspirinin adet söktürücü etkisinin olduğunu düşünmeye itiyor.

Sonuç olarak aspirinin adet düzenine herhangi bir etkisi yoktur. Bu sebeple uzmanlar tarafından adet dönemi geciken kadınlara aspirin kullanmaları önerilmez.

Aspirin Adet Ağrısını Keser mi?

Adet döneminde yaşanan sancılar, çoğu kadın için işkence niteliğindedir. Hatta bazı kadınlar adet ağrıları o kadar şiddetli olur ki, gündelik işleri yapmakta dahi güçlük çekilebilir. Ağrı kesici ilaçlar, bu problemlerin şiddetinin bir nebze de olsa azaltılmasını mümkün kılsalar da çoğu kadın kanamasının kesilmesinden korktuğu için ilaç kullanmaktan kaçınıyor.

Aspirin, adet dönemi öncesinde ya da kanamanın gerçekleştiği günlerde yaşanan bölgesel ağrıları hafifletme etkisine sahiptir. Kanama esnasında şiddetli ağrılara karşı direkt olarak herhangi bir etkisi olmayan aspirin, kanı sulandırır ve kanamayı artırır. Bu sayede rahatlama sağlar ancak bilinçsizce tüketilmesi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Adet döneminde çok şiddetli ağrılara maruz kalan kadınlar mutlaka bir uzman hekime danışmalı ve hekimin uygun gördüğü ilaçları kontrollü bir biçimde kullanmalıdır.

Adet Dönemini Konforlu Bir Şekilde Geçirmek Mümkün mü?

  • Adet dönemini stresli bir şekilde geçiriyorsanız sinirlerinizin yatışması için yeşil çay tüketebilirsin. Stresten arınmayı mümkün kılan yeşil çay aynı zamanda adet kanaması sebebiyle vücutta meydana gelen ödemin atılmasını da sağlar.
  • Soğuğa maruz kalmaktan kaçının, özellikle de ayaklarınızı soğuktan korumaya çalışın. O an için üşüdüğünüzü fark etmeseniz de kanama esnasında şiddetli ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple hem evde hem de dışarıda geçirdiğiniz vakitlerde kendinize dikkat edin. Böylelikle muhtemel şiddetli ağrıların riskini azaltmış, aspirin kullanma ihtiyacını ortadan kaldırmış olursunuz.
  • Düzenli olarak kullandığınız ilaçların prospektüslerini tekrar kontrol edin. Bazı ilaçlar adet kanamasının gecikmesine ve kanamanın azalmasına sebep olabilir.
  • Su tüketimine özen gösterin. Az miktarda su tüketmek, vücuttaki ödem miktarını artırarak sindirim sistemini yavaşlatır. Bu konu ise adet döneminde çok daha can alıcı bir hal alır. Su tüketerek kan akışınızı hızlandırırsanız ve ödemin hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlarsanız adet döneminizin çok daha kolay geçmesine imkan tanımış olursunuz.
  • Adet dönemi boyunca sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyecek ağır gıdaları tüketmekten kaçının.

Eğer dönemlerinde şiddetli problemlerle karşılaşıyor veya adet kanamanız düzensiz aralıklarla gerçekleşiyor ise mutlak suretle bir uzman hekime başvurun. Doktorunuz yapacağı testler doğrultusunda hormonal dengenize ve genel sağlığınıza uygun tedavi yöntemlerini planlayacaktır. Üstelik bu problemler sadece hormonal sorunlardan dolayı yaşanmaz. Altında yatan ciddi bir problem olabilir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler