Astana'daki Suriye ateşkes görüşmeleri bir gün ertelendi

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı bugün Astana’da başlaması planlanan ve iki gün sürmesi öngörülen Suriye ateşkes görüşmelerinin ertelendiğini açıkladı. İşte kulislerde konuşulan ertelemee nedeni...

Suriye’deki ateşkesi sağlamlaştırmak ve ateşkes ihlallerini izlemek için bugün Kazakistan'ın başkentinde başlaması planlanan Astana görüşmeleri bir gün ertelendi. Al Jazeera’ye konuşan kaynaklar, Astana’nın gündemiyle ilgili Rusya ile Türkiye arasında da fikir ayrılığı yaşandığını söylüyor.

Garantör ülkeler Rusya, Türkiye ve İran’ın yanı sıra rejim ve muhaliflerin de katılması öngörülen görüşmelerle ilgili muhaliflerin çekinceleri vardı.

Rusya’yı verdiği sözlerle tutmamakla suçlayan muhalifler resmi bir davet almadıklarını açıklamış, ateşkesin çok yakında çökebileceği sinyalini vermişti.

RUSYA VE TÜRKİYE ARASINDA FİKİR AYRILIĞI

Kaynaklara göre, Türkiye ve muhalifler kırılgan ateşkesin sağlamlaştırılması ve izleme mekanizmasını öncelikli olarak masaya yatırmak isterken Astana’daki ilk görüşmelerde taraflara bir anayasa taslağı sunan Moskova bir an önce siyasi konulara girmek istiyor.

MUHALİFLERİN SÖZCÜSÜ: ASTANA İÇİN RESMİ DAVET GELMEDİ

Al Jazeera’ye telefonla bağlanan muhaliflerin sözcüsü Usame Ebu Zeyd, Astana görüşmelerinin gündeminin henüz açıklanmadığını ve kendilerine resmi bir davet gelmediğini söylemişti.

Bunun garantörler arasında bir anlaşmazlıktan kaynaklanmış olabileceğine işaret eden Ebu Zeyd, ateşkesin çökme ihtimalinin bulunduğunu ifade etti.

Muhalif yetkili, İran ve Rusya’nın Şam’ın kırsalında muhaliflerin denetimindeki Doğu Guta bölgesine yönelik büyük bir saldırı hazırlığı içerisinde olduğunu yönünde bilgilerinin olduğunu öne sürdü.

Ebu Zeyd, Rusya’nın, söylemlerinin aksine Astana’yı Cenevre’nin alternatifine dönüştürmeye çalıştığını savundu.

Daha önce Reuters’e konuşan muhalif yetkililer, rejimin ateşkese bağlı kalmasını sağlamak için garantör Rusya’nın somut adımlar atmadığını, kendilerinin de bunu protesto etmek için Astana’ya gitmeyeceklerini ya da sadece birkaç temsilci gönderebileceklerini söylemişti.

Rusya, İran ve rejimin heyetleri ise Astana’ya Salı günü varmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
türkiye bedel ödeyerek suriyede söz sahibi olmuştur isteği açıkça ortadadır kürtlerin silahsızlandırılması ve kürt devleti kürt eyaleti kurulmamasıdır savaştan kaçanların kaçtıkları şehirlere köylere geri dödürülmesi ve tampon bölge kurulması bu savaş başka türlü bitmez
Suriye muhalefeti artik kendi arasinda catisiyor
pkk ypg hermenilerini bu kadar çok bir arayatopladıktan sonra yok etmeden imha etmeden bırakmayız bu tarihi fırsat ı birdaha yakalamayız o yüzden kadim halkımıza diyecek sözümüz olmaz..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler