HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Avşa Adası, artık mahalle oldu

Büyükşehir Yasası’nın yürürlüğe girmesi yaz aylarında nüfus patlaması yaşanan kıyı beldelerini de vurdu.

Avşa Adası, artık mahalle oldu

BURSA, (DHA) - Balıkesir’in Marmara İlçesi’ne bağlı, kışın 2 bin 500 olan nüfusu yaz aylarında 100 bine kadar ulaşan Avşa Adası, 30 Mart günü yapılan yerel seçimler sonrası Büyükşehir Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle, belde statüsünden çıkıp, mahalle oldu. Yeni yasaya göre nüfusu 5 bine ulaşmadığı için kapatılarak mahalle haline gelen Avşa'nın kadın muhtarı Huzur Üstün, "Ben sadece kağıt çıkartıp, vatandaşların sorunlarını dinleyebilirim. 'Yol yapıp, elektrik kablolarını değiştireceğim' diye vaadlerde bulunamam. Yazın turistlerin gelmesi ile ne yapacağımızı bilmiyorum. Alanım genişledi ama yapabileceğim iş aynı" dedi.

Balıkesir’in Marmara İlçesi’ne bağlı olan ve'Marmara Bölgesi’nin Bodrum'u olarak bilinen Avşa Adası da bunlardan biri. Balıkesir'in büyükşehir olması ile nüfusu 5 bine ulaşmadığı için kapatılarak mahalle haline gelen Avşa Belde Belediyesi, denizi, kumu ve gece hayatı ile Marmara Bölgesi’nin eğlence mekanlarından birisi. 20 kilometrelik sahile sahip Avşa Adası'nın, 2 bin 500 olan nüfusu yaz aylarında tatilcilerin gelmesi ile birlikte 100 bine ulaşıyor. Yaz aylarında Tunceli, Bayburt, Ardahan gibi illerden daha kalabalık olan Avşa'ya ulaşım için İDO’nun yanı sıra, Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki BUDO’da 2013 yılında Avşa Adası'na deniz seferi düzenlemeye başladı.

30 Mart günü yapılan yerel seçimler sonrası, Büyükşehir Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle, belde statüsünden çıkıp, muhtarlık olan Avşa'da, özellikle yaz aylarında yaşanan sorunların nasıl çözümleneceği merak konusu oldu.

'ALANIM GENİŞLEDİ AMA YAPABİLECEĞİM İŞ AYNI'

Yapılan yerel seçimlerde, Avşa Muhtarlığ'nı, daha önce Deniz Mahallesi'de beş yıldır muhtarlık yapan Huzur Üstün kazandı. Daha önceden üç mahalleden oluşan Avşa'nın artık tek mahalle olarak hizmet vereceğini söyleyen Huzur Üstün, "Ben sadece kağıt çıkartıp, vatandaşların sorunlarını dinleyebilirim. 'Yol yapıp, elektrik kablolarını değiştireceğim' diye vaadlerde bulunamam. Yazın turistlerin gelmesi ile ne yapacağımızı bilmiyorum. Alanım genişledi ama yapabileceğim iş aynı. Belediyenin yazı işleri, vezne, su işleri, zabıta birimlerinin hala burada hizmet vermesi güzel. Balıkesir'in büyükşehir haline gelmesinin faydalarını yaşayıp yaşamayacağımızı zaman gösterecek" dedi.

'BELDE OLARAK KALMASINI İSTEDİK'

Avşa Mahallesi’nin önceki dönem Belde Belediye Başkanı Cevdet Çağlar, içme suyunu deniz suyunu arıtarak karşılayan adanın borcu ve sorunu olmadığını belirterek, "Kapanması bizi üzdü. Yaz aylarında tatilciler yoğun olduğu için kısa sürede sorunları çözmeniz ve insanları memnun etmeniz gerekli. Bunun içinde biz Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı belde olması istedik. Yolu, suyu, 20 kilometrelik plajı ile Bordum’dan sonra en çok tercih edilen eğlence mekanlarına sahip. Yeni uygulama neler getirecek zamanla göreceğiz. Önemli olan vatandaşın sorunlarını çözmek. Umut ediyoruz ki sorun yaşanmaz" dedi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler