HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Babacan: Merkez Bankası'nı takip edin

Babacan: Merkez Bankası'nı takip edin

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yarcımcısı Ali Babacan, G20 dönem başkanı sıfatıyla Birleşmiş Milletler'in düzenlediği "Hoşgörü ve Uzlaşının Teşviki” konulu etkinlikte konuştu. Türkiye ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Babacan, TL'nin dolar karşısındaki değer kaybına ilişkin bir soru üzerine "Benden, 12,5 yıllık iktidarlık dönemimizde kurlarla alakalı bir açıklama duymadınız. Çünkü, serbest kur rejimi uyguluyoruz" yanıtını verdi.

Babacan kurla ilgili Merkez Bankası'nı işaret ederek, "Eğer, kurlarla ilgili dikkat edilmesi gereken bir açıklama varsa, o da Merkez Bankamızın yaptığı açıklamalardır ve açıklamalarından öte Merkez Bankamızın yaptıklarıdır. Serbest kur rejimi uyguluyoruz, ancak kurdan enflasyona geçişgenlik olduğu için Merkez Bankası tabii ki kur konusunda kayıtsız kalmıyor, kalamıyor. Ben, herkese, Merkez Bankamızın dediklerini ve yaptıkları yakından takip etmesi tavsiye ediyorum." diye konuştu.

"Büyüme tahmini yüzde 4"

Babacan, IMF ve Dünya Bankası'nın Türkiye'nin büyüme tahminlerini aşağı çekmesine yönelik olarak ise bu kuruluşların sürekli güncellenen beklentilerini belirlemekte farklı yöntem ve kriterler kullandığına işaret ederken, "Bizim de kendi iç tahminlerimiz, çalışmalarımız var. Biliyorsunuz, orta vadeli programda bu yıl büyümenin yüzde 4 olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiğimizi söylemiştik. İlk çeyrek sonuçlarını 10 Haziran'da alacağız. İlk çeyrek sonuçları çıkmadan, yılın tümüyle ilgili tahminlerimiz konusunda herhangi bir revizyona gitmek istemiyoruz" dedi.

Babacan, Türkiye'yi çevreleyen bölgenin 'Enteresan bir dönem'den geçtiğini ve bunun büyümeye ilişkin projeksiyonları zorlaştırdığını' söyledi. Başbakan Yardımcısı petrol fiyatlarının Türk ekonomisine etkisiyle ilgili bir soruya da "Petrol fiyatları, eğer düşük seviyelerde kalmaya devam ederse, bizim bu yılki cari açığımız uzun bir zamandan sonra yüzde 4'lü rakamları görebilir" öngörüsünde bulundu.

Kaynak: AA

aljazeeraturk

Erdoğdu Lisesi dünya şampiyonu

KPSS soruşturmasında yeni dalga

BM: Akdeniz tarihinin en büyük tekne faciası olabilir

En Çok Aranan Haberler