Bacağını alan kanserin hayallerine engel olmasına izin vermeyen Neslican azmiyle milyonlara hayat dersi veriyor

Neslican Tay henüz 19 yaşında. Milyonlarca yaşıtının üniversite sınavında ter döktüğü zamanlarda onun karşısında daha zorlu bir düşman vardı; kanser!

Bacağını alan kanserin hayallerine engel olmasına izin vermeyen Neslican azmiyle milyonlara hayat dersi veriyor

3 ay boyunca teşhis konulamadı

Kanser kendisini göstermeye başladığında sağlıklı ve hareketli bir genç olan Neslican için doktorlar dahil kimse kötü bir şey düşünemedi. Bacağındaki uyuşmalar ve ağrılar günden güne artarken Neslican’ın bacağındaki tümör tam 3 ay sonra tespit edildi.

Yoğun bir tedavi sürecini geride bıraktı

Neslican’a kanser teşhisi konduğunda genç kız her ne olursa olsun bu hastalıkla savaşacağına dair kendisine söz verdi. Başarılı bir öğrenci ve sporcu olan Neslican birbiri ardına gelen ağır kemoterapi seanslarının zorluklarına rağmen umudunu ve azmini neredeyse hiç kaybetmedi.

Ancak tedavi istenen sonucu vermedi

Neslican’ın bütün azmine ve cesaretine rağmen kanser bir türlü yenilemedi. Doktorlar, kanserli tümörün genç kızın akciğerlerine sıçramaması için bacağını “almaya” yani kesmeye karar verdiler. Neslican, Ayşe Arman’a verdiği mülakatta narkozdan uyanıp bacağının yarısını göremeyince umudunu bir parça yitirdiğini söylüyor. “Aslında bu noktaya gelmem kolay olmadı.” diyor.

“Ben bir bacaktan ibaret değilim!”

https://media.giphy.com/media/tkM9v5FaCXlvy/giphy.gif

Genç yaşında karşısına çıkan böyle bir zorluğun üstesinden gelmeyi başarabilen Neslican üstüne basa basa “Ben bir bacaktan ibaret değilim.” diyor. Mimar olmak isteyen genç kız, İstanbul Teknik Üniversitesinde okumayı ve dünyadaki farklı mimari yapıları görmeyi istiyor. Hayallerine ve ideallerine sıkı sıkıya bağlı olan Neslican kendisini uzuvlarıyla değil, uğruna yaşadığı ideallerle tanımlıyor.

“Kökü bizde değil mi?”

Neslican sadece bacağını kaybettikten sonra değil, bütün tedavi süreci boyunca güçlü kalmayı başardı. Neslican, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda saçsız bir fotoğrafını paylaştı ve altına “Uzun süre saçın olmadığında, bir daha hiç çıkmayacak gibi hissediyorsun... İnan, öyle hızlı çıkacak ki sen bile inanamayacaksın! Hep söylemedik mi? Kökü bizdeydi...” yazarak milyonlarca hastaya umut verdi. Zaten Neslican, cesareti ve tecrübesiyle kendisi gibi aynı hastalığın pençesindeki milyonlarca insana umut vermek istiyor.

Neslican protez için hazır

Kanserden önceki hayatında sporla içli dışlı olan Neslican geçirdiği hastalıktan sonra da enerjisinden bir şey kaybetmedi. Instagram hesabında yaptığı paylaşımda protez için gereken kondüsyon ve enerjiye sahip olduğunu söyleyen genç kız, protezi için gereken ölçüleri verdi. Yeni bacağı için heyecanını kendine has neşeli üslubuyla dile getiriyor.

“Ironwoman olacağım.”

Neslican, Ayşe Arman’a verdiği mülakatta kendisini engelli olarak görmediğinin altını çiziyor. Bu yüzden kendisiyle barışık olmayı başarabilen genç kız kendisiyle dalga geçmeyi de ihmal etmiyor. Neslican, Ayşe Arman’a, “Yakında protez bacağım gelecek, vücudumun yarısı demir olacak, ben de Ironwoman (Demir Kadın) olacağım.” diyor.

Kaynak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
İnşallah tekrar nüksetmez ve uzun mutlu bir hayat sürer kızcağız.Ve diğer bütün hastalıkla savaşan herkeze acil şifalar diliyorum.Amin.
Muhteşemsin umarım herşey gönlünce olur
acil şifalar dilerim..
Bir bacak gitmiş ne var bunda beterin beteri var benim dizden bacak omuzdan kol koptu ama yapamadığım iki iş var bunlar 1-Ayakkabının bağcıklarını bağlamak 2- gömleğimin sol kolunun düğmesini bağlamak gerisi yaş ilerledikçe oluyor.bu arada genç yaşta böyle olmak bir yanda iyi çünkü çok çabuk adapte oluyorsun farzet bu olay 40-50 yaşlarında başımıza gelse yerimizden kıpırdamazdık (bende 18 yaşında bu durumuma gelmiştim).
Diğer Haberler