HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Balgam nasıl atılır, evde balgam söktürücü nasıl yapılır?

Balgam akciğerdeki hücreler vasıtasıyla üretilen bir sıvıdır. Bu sıvıya mukus da denmektedir. Balgam neden olur? Solunum yolu enfeksiyonları ya da alerjiler mukus üretiminin ve balgamın artmasına sebep olur.

Balgam nasıl atılır, evde balgam söktürücü nasıl yapılır?

Balgam çıkarmak kimi zaman normal bir ihtiyaçken balgam oluşumuna ateş, halsizlik, terleme, nefes darlığı ve kilo kaybı gibi semptomlar da ekleniyorsa o zaman ciddi bir hastalığın varlığı düşünülebilir. Eğer enfeksiyon durumu varsa balgam çıkarmak zor hale gelir. Ayrıca sigara kullanımı sürekli balgam oluşumunun yegane sebeplerinden biridir. Sigara kullananlarda oluşan balgam genellikle koyu renklidir. Ancak balgamın rengi daha koyu kahverengiye dönüyorsa bu zatürre ya da bronşit gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Eğer balgamın rengi koyu ancak üzerinde siyah benekler de varsa bu hava kirliliğinin kötü etkilerinden kaynaklanır. Ancak bu benekler kırmızı renkteyse çok daha ciddi bir durumun göstergesidir ve acilen bir doktora görünmek gerekir.

Boğazdaki Balgam Nasıl Atılır?

Balgam oluşmasının altında yatan sebep eğer bir rahatsızlıksa öncelikle balgama sebep olan durum tespit edilmelidir. Eğer balgam enfeksiyon kaynaklı ise doktor antibiyotik tedavisine başlamayı ve mukolitik (balgam söktürücü) kullanılmasını uygun görür.

Balgam Söktürücü Çaylar

Balgam söktürücü bitkilerden hazırlanan bitki çayları da balgam atmanıza yardımcı olur. Hem kolay hem etkili hem de pratik olan balgam söktürücü çaylar gribal enfeksiyonların çabuk atlatılmasına da yardımcı olur.

Kekik çayı: Balgama ne iyi gelir denildiğinde akla ilk olarak limon, kekik ve baldan oluşan doğal balgam söktürücü çay gelir. Bu çay mukus birikimini azaltarak hırıltılı solunumun önüne geçer. Öksürüğü azaltır ve nefes almayı kolaylaştırır. Hazırlanışı; bir bardak suyu kaynatın. Su kaynamaya başlayınca içerisine 1 çorba kaşığı kekik ve 1 çorba kaşığı bal ekleyin. 5 dakika demlendirdikten sonra içerisine yarım limon suyu ekleyin. Günde 2-3 defa tüketebilirsiniz.

Okaliptus çayı: Okaliptus da en etkili balgam söktürücülerden biridir. Hem öksürüğü hafifletir hem de boğazı yumuşatarak balgamın rahat atılmasını sağlar. Ayrıca okaliptus ile yapılan buhar banyosu da alveollere kadar etki ederek nefesinizi açar ve rahatlamanıza destek olur. Hazırlanışı; kaynattığınız bir bardak suyun içerisine 1 ya da 2 çay kaşığı okaliptus yaprağını ekleyin ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra tüketebilirsiniz. İçimi kolay olsun derseniz içerisine biraz bal da ekleyebilirsiniz. Ancak okaliptus çayını aşırı tüketmemekte fayda var. Eğer fazla tüketilirse mide bulantısı, ishal ve kusmaya yol açabilir. Günde 2-3 bardağı geçmemeye dikkat edin.

Screenshot_46

Meyan kökü çayı: Meyan kökü hem iltihap hem de balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Ayrıca alternatif tıpta bronşit, astım ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarında sıklıkla kullanılır. Boğaz ağrısına birebirdir. Meyan kökü çayının hazırlanışı; kök şeklinde satın aldığınız meyan kökünü rende ile küçük parçalar haline gelmesini sağlayın. 1 Bardak kaynamış suya 1 çay kaşığı dolusu meyan kökünü ekleyin ve 10 dakika kadar demleyin. Demlenen meyan kökü çayını tarçın, nane ya da bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz.

Adaçayı: Vücudun genel sağlığını koruyan ve bağışıklığı güçlendiren adaçayı değerli bitkilerden biridir. Ayrıca boğazı yumuşatarak boğaz ağrısını hafifletir ve balgam çıkarmayı kolaylaştırır. Soğuk algınlığına yakalanan ve balgam sorunuyla karşı karşıya kalan 12 yaş üstü çocuklar adaçayı ile gargara yaparak mukusu yumuşatabilir, geniz akıntısının önüne geçebilirler. Adaçayının hazırlanışı; kaynamış olan 1 su bardağı suyun içine 1 tutam adaçayı atın ve 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Demlendiğinde içerisine bir parça limon ve bal katarak tüketebilirsiniz.

Evde Balgam Söktürücü Nasıl Yapılır?

Her evde bulunan malzemelerle doğal balgam söktürücü yapmak zor değil. Birden fazla karışımla birlikte balgam söktürücü şurup ya da kür hazırlayabilirsiniz.

1. Bal-zencefil şurubu

Evde zencefil, bal ve acı biber karışımı ile etkili bir balgam söktürücü hazırlayabilirsiniz. Grip, bronşit ve astım semptomlarının azalmasına da yardımcı olan bu karışımın hazırlanışı; 1/4 bardak elma sirkesini bir kaseye koyun. 1 limon suyu, 3 çorba kaşığı organik bal ve 1 çorba kaşığı zencefili de ekleyerek karıştırın ve kısık ateşte bir süre bekletin. Ocaktaki karışım kaynamadan üzerine yarım yemek kaşığı acı biber ekleyin ve ocaktan alın. Soğumasını bekleyin ve sonra cam bir şişeye aktarın. Bu karışımdan günde 1-2 defa tüketin. Balgam nasıl sökülür sorusuna cevap olarak bu ev yapımı şurubun oldukça etkili bir mukolitik olduğu söylenebilir. Kısa sürede balgam atmanın daha da kolaylaştığını ve mukusun yumuşadığını hissedeceksiniz.

2. Soğan-bal şurubu

Balgam söktürücü doğal yöntemler arasında soğanın da oldukça önemli bir yere sahip olduğu söylenebilir. Soğan güçlü bir antibiyotiktir. Aynı zamanda antimikrobiyal özellikleri de bulunmaktadır. Bal ile karıştırıldığında ise ortaya bakterileri ve virüsleri ortadan kaldıran güçlü bir mukolitik çıkar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için de kullanabileceğiniz bu şurup mukusu azaltarak sizi kısa sürede balgam sorunundan kurtarır. Soğan-bal şurubunun hazırlanışı; 300 gram kadar soğanı küçük küpler halinde doğrayın. Ayrı bir kapta yarım bardak bal ile 1 bardak beyaz şarabı karıştırın. Doğradığınız soğanları bu karışıma ekleyin. Birkaç gün bu şekilde karışımı dinlenmeye bırakın. Hazır hale gelen şuruptan günde 2 kaşık tüketebilirsiniz.

3. Elma-limon-bal macunu

Bu macun, hem soğuk algınlığı nedeniyle oluşan balgamlı öksürüğe iyi gelir hem de sigara içenlerde oluşan kronik balgamı ve öksürüğü hafifletir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde etkilidir. İltihap söktürücü ve antibakteriyel özellikleri sayesinde balgam atılmasına yardımcı olur. Yarım soyulmuş elmayı pişirin ve püre haline gelene iyice ezin. Ardından 1 yemek kaşığı bal ve yarım limon suyu ekleyin. Bu macunu günde iki kere tüketebilirsiniz.

4. Turp kürü

Balgamı ne söker sorusunun en etkili yanıtlardan biri de turp kürüdür. Turp kuvvetli bir balgam söktürücüdür. Soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir. Turp kürünün hazırlanışı; 1 orta boy turpu iyice temizleyip yıkayın ve ortasını kabak gibi oyun. Oyduğunuz turpun ortasına 1 çorba kaşığı bal ekleyin. Turpun altını bir bıçak yardımıyla delin ve bir kabın içine oturtun. Turpun altı kaba değmemelidir, yani yukarıda kalmalıdır. Turp bu şekilde 1 gün bekletilir. Ertesi gün kabın içine süzülmüş olan karışımdan aç karına 2 çorba kaşığı içilir. Balgam çok yoğun ise turp kürünü haftada 3 kere uygulayabilirsiniz. Yoğun olmayan balgamlarda ise haftada 2 defa yeterlidir.

ChefGPT


En Çok Aranan Haberler