HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

BDP'li ata, Kılıç'a evlilik teşvikini sordu

BDP Batman Ayla Akat Ata, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a "üniversite öğrencilerine evlilik teşviki uygulama kararı alınmasının" gerekçelerini sordu.

(ANKA) Bakan Kılıç'ın yazılı cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi veren Ata, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yeni evlenen genç çiftlere 10 bin TL kredi verileceğini açıklamasının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da evlenen üniversite öğrencilerinin kredi borçlarının silineceği ve yurtlarda ücretsiz kalınabileceğine dair kararını açıklamıştır" diyerek şöyle devam etti:

"Bu karara göre, üniversitede okurken evlenen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrencilere verdiği aylık 280 TL öğrenim kredisi ve yurt ücretlerini ödemekten muaf tutulacaktır. Söz konusu evlilik teşvikine göre krediler normal şartlarda 4 yıl geçerliyken, evlenildiğinde sınıfı geçememek ya da ikinci bir üniversite okumak da sorun yaratmayacaktır. Başka bir deyişle, evlenen öğrencilere verilen öğrenim ve katkı kredileri bursa çevrilecek ve üniversite yaşamlarının sonuna dek bu burstan faydalanabilecektir. Uygulamadan yararlanmak isteyen öğrencilerin evlilik cüzdanıyla bakanlığa başvurmaları yeterli olacak ve bu kişilerden bakanlığın belirlemelerine göre 3000 kişi seçilecektir.

Bakanlığınızın üniversite öğrencilerine evlilik teşviki uygulama kararı almasının gerekçesi nedir? Bir öğrenci başına 13 bin TL'ye karşılık gelen borç miktarının silinecek olmasının Bakanlık bütçesine olan yansıması nereden karşılanacaktır?Başvuru yapan çiftler arasından seçilecek 3000 kişinin belirlenme kriterleri neler olacaktır? Evlilik teşvikinden yararlanmasına karar verilen çiftlerin olası ayrılık durumlarında aldıkları burslar tekrar krediye mi çevrilecektir?

Lise çağında okuyan kız çocuklarının evlendikleri takdirde açık lisede öğrenim görmeye devam edebilmesini mümkün kılan düzenlemenin ardından bakanlığınızın üniversite çağında evlenenlere maddi destek sağlamayı hedefleyen uygulamasının çocuk gelin, erken yaşta evlilik gibi Türkiye gerçekleriyle mücadelede nasıl bir rol oynayacağı düşünülmektedir? Öğrenim kredisi borçları hakkında yalnızca evlenen öğrencileri değil, borçlandırılma usulüyle mağdur edilen tüm kesimleri rahatlatacak bir çalışma yapılacak mıdır?"

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler