HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Bilinçsiz müdahale ölümle sonuçlanıyor

Kaza geçiren kişilere ilk yardımın bilinçli yapılması hayati önem taşırken, önemli noktalara dikkat edilmemesi durumunda bu ilk yardım faciayla sonuçlanabiliyor.

Bilinçsiz müdahale ölümle sonuçlanıyor

İyi niyetle de olsa bilinçsiz müdahale, çoğu zaman hayat kurtarmak yerine ölüme ya da sakatlığa sebebiyet veriyor. Hekimler, bir kaza sonrası aracın içinde sıkışan kişinin asla çekiştirilerek dışarıya çıkartılmaya çalışılmaması gerektiğine dikkat çekerek; aksi bir hekim tarafından belirtilene kadar, araç içi trafik kazası geçirmiş, yüksekten düşmüş ya da bilinci kapalı tüm hastaların aynı zamanda travma geçirmiş kabul edilmesi gerektiğini bildiriyor.

Güvenlik nedeniyle gerekmedikçe yaralının asla yerinden oynatılmaması ve boynuna destek vermeye özen gösterilmesi gerektiğini kaydeden hekimler, omurga kırığı olabilecek tüm yaralıların özenle sağlık profesyonellerince taşınmasının önemini vurguluyor.

Uzmanlar, gerekli eğitim alınması koşuluyla ilk yardımın yapılma esaslarını şöyle özetliyor:

  • Uzun kemikler için; kırık olduğu düşünülen kemiğin alt ve üstündeki eklem hareketsiz kılınacak şekilde karton, tahta, dergi, gazete, şemsiye gibi malzemeler kırığı olduğu şekilde sabitlemekte kullanılabilir. Kırık kemik uçlarının ciltten dışarı çıktığı açık kırıklarda, kemik parçalarını asla içeri itmeye çalışmayın. Öylece sabitlemeye çalışınız.
  • Sorun olduğu düşünülen kişi nazikçe sarsılır sonra "İyi misiniz?" sorusuna yanıtını değerlendirilir. Yanıt yoksa acil sağlık sistemini harekete geçirmek için yardım çağırın. Havayolu açıklığını değerlendirilir. Bazı manevralarla havayolu açılır. Bu arada boyun korunur. Yaralının göğüs hareketlerine bakılır, yüzünüzü yaklaştırılıp nefesini dinleyerek hissetmeye çalışın. Nefes yoksa suni solunum gerekir.
  • Nabız var mı? Kalp pompa işlevini yerine getiriyor mu değerlendirilir. Yoksa kalp masajı gerekir. Vücuttan dışa olan kanama durumlarında bu bölgenin üzerine temiz bir bezle bastırmak kanamayı durdurulabilir. Bir sağlık görevlisi gelene dek bu bası kaldırılmamalı.Bu uygulamaları sağlık profesyoneli olmayan birinin yapabilmesi için bu konuda eğitim almış olması gerekir. Eğitim almamışsanız yaralıya ya da hastaya dokunmayın. Zarar verebilirsiniz. Kalbi durmamış birine kalp masajı yapılmaz, öldürücü olabilir. Temel yaşam desteği bilincini kaybetmiş, solunumu durmuş veya kalbi görevini yapamayan birinin bu organlarının yerine geçip, sadece 4-6 dakika oksijensizliğe dayanabilen beyne kan ve beraberinde oksijen gönderme esasına dayanır. Bunlar, herkesin uygun ön hazırlıkla öğrenip uygulayabileceği basit tekniklerdir. Gerçekten ihtiyaç duyulduğunda kullanabilmek için gerçek bir hazırlık, bilgilenme, maket üzerinde çalışma gerektirir.
  • Yaşam zincirinin acil sağlık sistemini harekete geçirdikten sonraki ikinci halkası olan yardım gelene kadar hastayı veya yaralıyı hayatta tutabilecek temel yaşam desteği uygulamalarını öğrenmek gerekiyor. Daha çok sayıda kişinin bu uygulamaları doğru olarak gerektiğinde yapılabildiği bir toplumda yaşamak gelişmişlik göstergesidir ve hayat kurtarıcı olabilir.
    Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler