HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Boğaz ağrısı: Neden olur, nasıl geçer?

Boğaz ağrısı daha çok anatomik bir hastalıktır. Çünkü vücut yapısında boğaz olarak bilinen tek bir organ yoktur. Boğaz olarak isimlendirdiğimiz bölgede pek çok organ bulunur. Boğazda meydana gelen ağrılar, bademciklerin de arasında bulunduğu birtakım organların vücutta gelişen bazı hastalıklardan ya da çevresel faktörlerden olumsuz olarak etkilenilmesinin bir sonucudur.

Boğaz ağrısı: Neden olur, nasıl geçer?

Boğaz bölgesinde ortaya çıkan hastalıklara üst solunum yolu enfeksiyonları adı verilir. Genel olarak hasta bir kişiyle yakın temasta bulunulmasıyla bulaşır.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

1. Virüs ve bakteri kaynaklı hastalıklar

Nezle, grip ya da soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarının başlangıç belirtisi boğaz ağrısıdır. Bu gibi enfeksiyonların pek çok çeşidi bulunur. Çok kısa bir sürede ve güçlü bir şekilde bulaşma özelliği bulunan virüsler özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte çok daha kolay bir şekilde üreme gösterirler. Boğazla ilgili her türlü hastalığın sebebi aslında enfeksiyondur. Boğazlardaki iltihaplara virüslerin neden olduğu başka hastalıklar da bulunur.

2. Hava değişikliği

Çok sıcak bir ortamdan birden çok soğuk bir ortama geçmek vücutta bazı değişikliklere yol açar. Bu durumda vücudun dengesi bozulur, vücudun kendini toparlamaya çalışmasın esnasında vücutta bu tip ağrılar görülebilir.

3. Reflü

Reflünün nedeni beslenme alışkanlıkları ve sindirim sistemi problemleridir. Midedeki besinlerin ağza gelme hissi olarak tanımlanan reflü, yutkunma güçlüğü, kronik öksürük ve boğaz etrafında ağrıya neden olur.

4. Alerjiler

Bazı insanların polene, hayvan tüyüne, küfe ve toza karşı alerjileri olur. Bu problemler sonucunda geniz akıntısı sorunu ve bademcik iltihabı gözlenebilir. Bunlar ise boğazda ağrıya neden olan faktörlerdir.

5. Tahriş edici maddeler

Havadaki kirlilik boğazda tahrişe neden olabilir. Aynı zamanda bulunulan ortamdaki sigara dumanı ve çeşitli kimyasallar da boğazdaki kronik ağrıların temel nedenlerindendir. Tütün çiğnenmesi, alkol ve bazı baharatlar da bu nedenlerle ağrı oluşturabilir.

6. Nemsiz ortamlarda bulunmak

Kış mevsiminde havaların soğumasıyla birlikte evlerde çeşitli ısıtıcılar kullanılır. Bu ısıtıcılar zamanla odanın içindeki nemi alabilir. Nemsiz bir ortamda nefes almaya çalışmak da boğaz ağrısına neden olur.

7. Boğaz kaslarının zorlanması

El ve ayaklardaki kasların zorlanması gibi boğaz kasları da zorlanabilir. Örneğin, öksürürken boğazda yer alan kaslar oldukça zorlanır. Bağırmak ve çok yüksek sesle konuşmak da ağrı oluşumunu kolaylaştırır.

8. HIV enfeksiyonu

HIV enfeksiyonunun erken aşamaları soğuk algınlığı gibidir. Soğuk algınlığının tüm belirtileri bu aşamada görülür. Bunun yanında HIV enfeksiyonu kronik ve tekrarlayan boğaz ağrıları oluşturabilir.

9. Tümörler

Boğazda bölgesinde yer alan dilin arkasında ve ses tellerinde kanserli tümörler oluşabilir. Bu tümörler zaman içinde bu bölgelerde ağrılar oluşturur.

Screenshot_59

Boğaz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar virüs kaynaklıdır. Adenovirüs adı verilen ve çok sık rastlanan viral, bademcik iltihabının en büyük sebebidir. Bu virüsün bulaşması sonucunda boğazda şiddetli bir ağrı oluşmaya başlar. Fakat boğazda kızarıklık ortaya çıkmayabilir. İnfluenza isimli bir başka virüsün de bir kişiye bulaşması sonucu o kişide baş ağrısı, yüksek ateş, yorgunluk hissi ya da genel olarak vücut ağrısı gibi çeşitli belirtiler gözlenebilir. Bu belirtiler de farenjit hastalığının olduğunun göstergesidir.

Boğaz enfeksiyonları çeşitli virüs ve bakterilerin insanlara birçok yoldan bulaşması sonucu ortaya çıkar. Tedavi edilmesi için kimi zaman ilaç kullanılmaz. Fakat belirtileri oldukça önemlidir. Bu belirtilerin en sık görülenleri boğaz kuruluğu, boğazda kızarma, şişme, acı, iltihap, boğaz ağrısı yutkunamama, bademcik bölgesinde şişme, kızarma, boyunda ve kulakta yaşanan şiddetli ağrı, boğuk, hırıltılı, kısık ses gibidir.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Üst solunum yolları hastalıklarının ilk aşaması boğaz enfeksiyonlarıdır. Doktorlar bu süreçte çok ciddi bir tedaviyi gerek görmezler. Boğaz iltihabı bir süre sonra, hastanın da kendisine dikkat etmesi koşuluyla kendi kendine geçebilir. Fakat boğaz iltihabının iyileşme sürecini kısaltmak, hastalığın belirtilerini en aza indirmek ve daha sonrasında çok büyük sorunlar yaşamamak için tedavi uygulanabilir. Tedavinin yanında boğaz ağrısına ne iyi gelir, hastalar tarafından bilinmelidir.

1. İlaç tedavisi

Çoğu hastalığın tedavisinde ilk yapılan müdahale ağrı kesici kullanımıdır. Paracetamol ve benzeri türdeki ağrı kesici ilaçlar reçetesiz olarak kullanılabilir. Bu ağrı kesici türleri yüksek ateşe sahip olduğunuz anlarda da ateşinizi düşürür.

Boğaz iltihabının en büyük sebebi virüslerdir. Çoğu antibiyotik virüslere etki gösteremeyebilir. Bu nedenle virüs kaynaklı hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Bakterilerin neden olduğu hastalıklarda ise bazen beklenenden daha az etki gösterir. Burada önemli olan doğru antibiyotiği doğru dozda kullanmaktır.

Screenshot_58

2. Bitkisel tedavi

Boğaz ağrılarının tedavisi için bitkilerden ve bazı gıdalardan yardım alabilirsiniz.

 • Boğazda ağrı sabah kalktığınızda olup sonrasında geçiyorsa meyan kökünü su ile karıştırıp gargara olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntem hem ağrıyı azaltır hem de oluşabilecek diğer tahrişleri azaltır.
 • Kaygan karaağacının içerisinde mukus benzeri bir madde yer alır. Bu madde suyla karıştırıldığında jele dönüşür. Bu jelin yatıştırıcı etkisi vardır. Ek olarak toz halindeki kabukları sıcak suya koyup karıştırarak için. Doğal kaygan karaağaç pastillerini de kullanabilirsiniz.
 • Bal yutmanın boğaz ağrısı ilaçlarına göre daha fazla etkisi vardır.
 • Tuzlu suyla gargara yapmak boğaz bölgesindeki bakterilerin ölmesini kolaylaştırır. Boğaz ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda boğaz şişliklerinin azalmasını ve boğazın temizlenmesini de sağlar.
 • Nanenin içindeki mentolle boğaz ağrısı ve öksürüğün azalması sağlanır. Ayrıca nane yağı içeren spreyler de ağrılara oldukça iyi gelir.
 • Safranın antioksidan etkisi vardır. Bunun için yarım çay kaşığı safran ve aynı oranda tuzu bir bardak sıcak suyun içinde karıştırın. Bu karışım soğuduktan sonra gargara olarak kullanın.
 • Bol acılı ve bol limonlu ev yapımı tavuk suyu çorbası tüketmek boğazınızı yumuşayıp ağrıyı engelleyecektir.
 • Ağrıların oluştuğu dönemde daha yumuşak yapılı gıdalarla beslenmeniz boğaz bölgesinde tahrişe neden olmayacağı için ağrıların azalmasına yardımcı olur.
 • C vitamininin mikroplarla savaşıcı etkisi vardır. Bunun için bu süreçte bol bol C vitamini tüketebilirsiniz.
 • Ekinezya ve ada çayı içmek boğazı yumuşatarak öksürüğün ve ağrıların azalmasını sağlar.
 • Sigara kullanıyorsanız bu dönemde sigara içmemeye özen gösterin.
  Youtube


En Çok Aranan Haberler