"Bosna Hersek'in güvenliği tüm dünya için önemli"

Bosna Hersek Savunma Bakanı Marina Pendes: - "Bosna Hersek'in barış, istikrar ve güvenliği sadece bölge için değil, tüm dünya için son derece önemli bir faktör"

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek Savunma Bakanı Marina Pendes, "Bosna Hersek'in barış, istikrar ve güvenliği sadece bölge için değil, tüm dünya için son derece önemli bir faktör." dedi.

Pendes, başkent Saraybosna'da resmi temaslarda bulunan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile bir araya geldi.

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri Orduevi'ndeki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Pendes, Türkiye'nin Bosna Hersek Savunma Bakanlığını bütünüyle desteklediğini belirterek mevkidaşı ile yaptığı toplantının son derece yararlı olduğunu söyledi.

Pendes, NATO üyesi Türkiye'nin, özellikle savunma reformları alanında Bosna Hersek'e destek olduğunu kaydederek "Bosna Hersek'in barış, istikrar ve güvenliği sadece bölge için değil, tüm dünya için son derece önemli bir faktör." diye konuştu.

Bosna Hersek'in Avrupa-Atlantik entegrasyon süreçlerinde Türkiye'nin desteğinin devam etmesini beklediklerini belirten Pendes, Türkiye'nin özellikle Bosna Hersekli askerlerin eğitimi ve finansal destek konularındaki yardımlarının kendileri için önemli olduğunu vurguladı.

Pendes, Bosna Hersek'e yardım eden ülkeler arasında Türkiye'nin en üst basamaklarda yer aldığının altını çizerek "Özellikle NATO Üyelik Eylem Planı'nın aktifleştirilmesi noktasında, Türkiye'nin Bosna Hersek lehine yaptığı lobiciliği görmezden gelemeyiz." ifadesini kullandı.

Savunma sanayisi alanında iş birliği konusunu da ele aldıklarını aktaran Pendes, her ne kadar Savunma Bakanlığına bağlı olmasa da Bosna Hersek'in savunma sanayisinin gelişmesini desteklediklerini söyledi.

Pendes, Canikli'nin Bosna Hersek'i ziyaretinin önemine işaret ederek "Zira kendisi, Bosna Hersek'in AB ve NATO üyeliğini destekleyen Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin önemli bir temsilcisi." dedi.

"Bosna Hersek'in güvenliği tüm dünya için önemli"

- Bosna Hersek Savunma Bakanı Marina Pendes: - "Bosna Hersek'in barış, istikrar ve güvenliği sadece bölge için değil, tüm dünya için son derece önemli bir faktör"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler