Bu hastalık seks hayatınızı kabusa çeviriyor!

Kadınların yaşadığı cinsel sıkıntıların başında uzmanların “balayı sistiti” diye tabir ettikleri ve özellikle sık seks yapanlarda görülen rahatsızlık gelir.

Bu hastalık seks hayatınızı kabusa çeviriyor!

Ağrı ve yanma ile kendini hissettiren balayı sistitini birçok kadın yaşar ve çoğu zaman cinsel hayatı kabusa çevrilir.

Balayı sistiti nasıl oluşur?

Üretra idrar kesesine doğru giden bir tüptür ve hemen vajinanın yan tarafındadır. Seks esnasında vajinada bulunan bakteriler üretreya taşınabilir ve hemen yakınındaki idrar kesesine ulaşması da çok zaman almayabilir. Bu taşınma süreci de bu tür enfeksiyon yaşanmasına yol açar. Ancak bu rahatsızlık, kısa zaman aralığında fazla sayıda seks yapanlarda meydana gelir.

seks yasaklari

Belirtileri

Sistitin en sık görülen belirtileri; idrar yaparken yanma ve acıma hissi, sık ve ani idrara çıkma ihtiyacı, bulanık ve bazen pembemsi idrar rengi, karnın alt bölgesinde ağrı hissidir.

İlk cinsel ilişki öncesi veya hemen sonrasında idrar yapın...

seks

Balayı sistiti

İlk cinsel ilişkilerini evlilik sonrası balayında yaşayan kadınlarda uzun ilişki süreleri ile birlikte vajinanın hemen önünde ona bitişik olarak yer alan, üretra olarak da bilinen dış idrar yolunun tahriş olmasıyla ortaya çıkar. Çiftler ilk günlerinde hem sayı olarak fazla, hem de süre olarak uzun yaşamaktadırlar. Bunun doğrultusunda da yaşanılan aşırı cinsellik sürtünmeye ve dolayısıyla da üretrada tahrişe neden olabilmektedir. Cinsel ilişki ile zaten tahriş olmuş olan idrar kanalı da bakterilerin kolayca yerleşip üreyebilecekleri uygun ortamı hazırlamaktadır.

Yani balayında yapılan aşırı seks balayı sistitine sebep olabiliyor.

Seks hay

Kadının cinsellikten soğumasına neden olabilir

Bu belirtilerin oluşması ilk olarak balayı sistitini akla getirmeli ve cinsel ilişkiye ara verilerek bir uzmana danışılmalıdır. Çünkü var olan enfeksiyonlar ile yaşanılacak bir cinsel deneyim cinsel ilişkiyi acılı hale getirebilmektedir. Bu durum ilk cinsel tecrübesini yaşamış olan kadının, çok şiddetli ağrılarla yüz yüze gelmesine sebep olmakla birlikte kadının cinsellikten uzaklaşmasına veya soğumasına da neden olabilmektedir.

Tedavi edilmeyen ve ciddiye alınmayan balayı sistiti ileride cinsel isteksizliğe ve disparoni adı verilen cinsel ağrı bozukluğuna zemin hazırlayabilir.
Bu nedenle balayı sistiti olasılığını azaltmak için cinsel ilişki öncesi ve hemen sonrasında idrar yapılmaya çalışılarak idrar kanalında var olabilen ya da cinsel ilişkiyle idrar kanalına doğru zorlanan bakterilerin dışarı doğru yıkanıp atılması sağlanabilir. Bunun için de bol sıvı içmek faydalı olacaktır.

Cinsel yaşamı yeni başlayan kadının vajen ıslaklığını sağlaması çok kolay değildir. Vajen ıslaklığı için bazı kremler kullanılabilir.

Evlenmeden önce cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmetleri alınmalı

Evlilik ve balayı öncesi cinsel eğitim ve danışmanlık almak, ilk cinsel deneyimlerde oluşabilecek sıkıntıları ve bunların getirebileceği cinsel problemleri ortadan kaldırabilecektir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler