HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Bu kanalda sadece peçeli kadınlar çalışacak!

Mısır'da test yayınına başlayan bir uydu kanalı, yönetici ve editörlerinin sadece peçeli kadınlardan oluşması nedeniyle tartışmalara yol açtı.

Bu kanalda sadece peçeli kadınlar çalışacak!

'Mariye' adlı kanalın yöneticisi Şeyha Safa, Mısır medyasına yaptığı açıklamada, yeni kanalın çalışanlarının tamamen kadınlardan oluşacağını, erkeklerin editoryal politikalar ve yayın içeriklerine müdahale etmelerine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Safa, bununla birlikte kanalın sahibi selefi Şeyh Ebu İslam Abdullah'ın, medya uzmanlığı ve ilmi birikimi dolayısıyla istişari görev alacağını belirtti.

Kanalın, örtülü kadınların maruz kaldığı adaletsizliği ortadan kaldırmayı hedeflediğini kaydeden Safa, kadınların ihtiyaçlarının yine en iyi onlar tarafından dile getirilebileceği gerekçesiyle kanalın çalışmalarının kadınlar tarafından yürütüleceğini ifade etti.

'PEÇE SUÇ İŞLEMEK İÇİN KULLANILIYOR' "Peçeli kanala" tepki gösteren Mısır'ın önde gelen televizyon sunucusu Tarık Habib, peçenin suç işlemek için kullandığına işaret ederek, milyonlarca izleyicinin karşısında konuşan sunucuların kimliği ve cinsiyetlerinin bilinmesi gerektiğini savundu.

Mısırlı sanatçı Athar el-Hakim de bir kadın dergisine verdiği röportajda, "Televizyon ekranında konuşanların kimliğini bilmek benim hakkım. Peçe, bir ulusal güvenlik sorunudur ve dini çeşitliliğe rağmen Mısır toplumunda kabul edilemez" diye konuştu. Kanalın isminin, Hz. Peygamberin oğlu İbrahim'in annesi Mariye'den alındığı belirtiliyor.

AA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler