HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Cennet hurması: Faydaları nelerdir?

Cennet hurması ülkemizde en çok Karadeniz ve Ege bölgelerinde üretilir. Renkleri birbirinden tamamen farklı iki türü bulunur. Bir türünün içi ve dışı tamamen turuncu, diğerinin ise kahverengidir.

Cennet hurması: Faydaları nelerdir?

Kahverengi olan türü bu renginden dolayı çikolatalı cennet hurması ismiyle anılır. Farklı yörelerde cennet elması, amme, Japon elması ve Trabzon hurması gibi birçok ismi vardır.

Taze meyveleri sonbahar ve kış mevsimlerinde toplanır. Olgunlaşmamış meyve sonbahar mevsiminde dış kabuğu yumuşayınca kadar güneşte kurutulur. Dışı tamamen kuruduktan sonra kuru yemiş olarak tüketilir. Şeker oranı çok yüksek olduğundan kısa sürede doygunluk hissi verir.

Cennet Hurmasının Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 gr

Kalori (kcal): 126

Yağ (g): 0.4

Karbonhidrat (mg): 34

Protein (g): 0.8

Cennet Hurmasının Faydaları

Cennet hurması, içeriğinde çok çeşitli vitamin ve mineralleri barındırır. İnsan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu magnezyum, çinko, potasyum, fosfor, demir, klor, kalsiyum, kükürt mineralleri ve A, B1, B2, B3, B6, B9, C, D vitaminlerini yüksek oranda içeriğinde bulunduran cennet hurması, vücudun beta-keroten ihtiyacının da büyük bir oranını karşılayabilecek niteliktedir. Besin değerleri ve lif açısından zengin bir yapıya sahip olması sayesinde vücudu birçok hastalığa karşı korur.

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Cennet hurmasının içeriğinde yüksek oranda yer alan fosfor ve demir, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini destekleyen ve hastalıklardan koruma işlevine yardımcı olan hücrelerin çoğalmasını sağlar. Sıklıkla vücuda bulaşan enfeksiyon ve mikroplarla daha rahat baş edilmesindeki rolü büyüktür.

2. Kalbi destekler

Kalple bağlantılı en önemli damarlardan biri olan koroner arterde ortaya çıkan sorunların giderilmesinde etkilidir. İçeriğinde kalbe direkt olarak etki edip kalbi güçlendiren mineraller barındıran cennet hurması, kan hücrelerinin de artmasına yardımcı olur. Özellikle askorbik asit ve fenolik bileşenleri kalp hastalıklarının oluşumunu engeller. Olası kalp hastalıklarına karşı güçlü bir koruma kalkanı oluşturur. Ayrıca içeriğindeki yoğun lif oranı sayesinde kan basıncının ani bir şekilde değişmesini önler, kan basıncını belirli bir seviyede tutmaya yardımcı olur.

3. Bağırsak hastalıklarını giderir

Cennet hurmasının içerisindeki magnezyum minerali bağırsakları güçlendirir. Bağırsaklarda meydana gelen bazı rahatsızlıklar sonucu besinlerin emiliminin gerçekleşmesinde yaşanan sorunlara karşı bağırsaklardaki sızıntıyı onarır. Böylece vücut her besinden faydalanabilir. Özellikle çölyak hastaları için kurtarıcı bir meyvedir.

4. Cildi gençleştirir

Cilt, her zaman sağlıklı ve bakımlı görünmek için belirli oranda B grubu vitaminlerine ihtiyaç duyar. Cennet hurması yoğun orandaki B vitamini içeriğiyle ergenlik döneminde oluşan sivilcelerle boğuşarak, hızlı bir şekilde cilt onarımı sağlar. Bu dönemde cildin kaybettiği nemin geri kazanılmasına yardımcı olur. Hamilelik döneminde ya da güneşlenme sebebiyle cilt yüzeyinde meydana gelen lekeleri ve çilleri yok eder. Yaşlılık belirtilerinden olan sarkma, elastikliğin kaybolması ve kırışıklık sorunlarını giderir. Tüm bu işlevlerinin ışığında cennet hurmasının cilde faydaları yadsınamaz.

5. Göz sağlığını korur

Cennet hurmasının içeriğinde göz sağlığına fayda sağlayacak likopen, lutein, zea-ksantin, beta-keroten ve kripto ksantin gibi önemli antioksidanlar bulunur. Zengin antioksidanlı yapısı sayesinde görme yeteneğini güçlendirerek, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkma olasılığı bulunan göz hastalıklarını önlemede başarı sağlar. Özellikle soğuk kış günlerinde meydana gelen göz nezlesinin geçmesine yardımcı olur.

6. Kanseri önler

Cennet hurmasının içeriğindeki beta-keroten maddesi DNA'sı bozulan ve kanser hastalığına neden olan hücrelerin diğer organ ve dokulara yayılmasına engel olur. Serbest radikallerin vücutta kontrolsüz bir şekilde çoğalmasını ve büyümesini önler. Vücudu kanser hücrelerinden arındırmaya çalışan savunma hücrelerini sayıca çoğaltır. Vücudun kanser hücrelerinden arınmasının ardından, organ ve dokularda meydana gelen hasarı onarır. Özellikle çok sık görülen kolon, göğüs ve akciğer kanseri tedavisinde etkilidir. Bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlayarak, kanserin tekrarlama riskine karşı da koruma kalkanı oluşturur.

Cennet Hurmasının Hamilelere Faydaları

Hamilelik döneminde belirli bir oranda eksilen kalsiyum değerini tekrar eski seviyesine getirir. Bebeğin yeni oluşan iskelet sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Hamilelik döneminde anne adayında güç ve kuvvet azalır. Anne adayları kendini halsiz hissederek, sürekli dinlenmek ister. Cennet hurması ise içeriğinde yüksek oranda yer alan A vitamini sayesinde ortaya çıkan halsizlik ve uyuma isteğini azaltır. Düzenli olarak tüketimi sonrası anne adayının vücut direncinde artış görülür.

Hamilelik sürecinde anne adaylarında ortaya çıkan kansızlık sorununu gidermeye yardımcı olur. İçerisindeki demir minerali ile kan seviyesinin artmasını sağlar. Aynı zamanda kırmızı kan yapıcı hücreleri çoğaltır.

Yoğun lif oranı hamilelikte oluşan kabızlık ve ishal gibi bağırsak sorunlarını azaltır. Sindirim sisteminde bulunan organları güçlendirir.

Cennet Hurması Bebeklere Verilir mi?

Bebeklerin ek gıdaya geçtikleri süreç sonrası yarım porsiyon oranında verilebilir. İçeriğindeki lif oranı nedeniyle kabızlık sorunu yaşayan bebeklerin tüketmesinde herhangi bir sakınca bulunmaz. Tanen maddesi ise bebeklerde çok sık görülen ishal sorununun geçmesini sağlar. Aynı zamanda içerisinde alerjen bir madde barındırmayan cennet hurması, bebeğin vücudunda herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz.

Cennet Hurması Kabızlık Yapar mı?

Bu meyvenin tüketilmesindeki en önemli sebep özellikle içeriğindeki yüksek lif oranıdır. Yüksek lif oranı sayesinde tok tüketildiği zaman bağırsak hareketlerini düzenleyerek, kabızlığı tamamen önler. Aynı zamanda tekrar oluşumunu da büyük oranda engeller. Sulu yapısı sindirilen besinlerin daha rahat vücuttan atılmasını sağlar. Mide ve bağırsak uyumunu dengede tutarak sindirim sistemini destekler. Ancak aç karnına tüketildiği zaman lif vücuda yarar sağlayamaz. Aksine kabızlık oluşumuna neden olabilir.

Cennet Hurmasının Zararları

  • Cennet hurması şeker oranı çok yüksek bir meyvedir. Bu sebeple, özellikle şeker hastalarının bu meyveyi tüketirken çok dikkatli olmaları gerekir. Şeker hastalarının günlük olarak tüketebileceği miktar yarım porsiyon olarak önerilir.
  • Yüksek orandaki şeker miktarı hızlı bir şekilde kilo almaya yol açabilir. Kilosunu dengede tutmak isteyenlerin de tercih etmemesi gereken bir meyvedir.
  • İçerisindeki güçlü maddeler vücutla olumsuz bir etkileşime girerek midenin aşınmasına neden olabilir. Bu durum da reflü oluşumuna zemin hazırlar. Gastrit ve ülser gibi sağlık sorunlarına sahip olan kişilerin de tüketmesi sakıncalı olarak görülür.
    ChefGPT


En Çok Aranan Haberler