HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira? İşte 10 Kasım Cuma güncel altın fiyatları

Çeyrek altın bugün ne kadar oldu merak ediliyor. Altın fiyatları güne düşüşle başladı. Tarihi rekorunu 160,4 lira ile güncelleyen altının gram fiyatı, gün içerisinde 159 TL civarından kendini sabitledi. Çeyrek altın ise yaklaşık 260 lira. Haftanın son gününde gram altın ve çeyrek altın ne kadar olacak takip ediliyor. Peki çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira? İşte 10 Kasım Cuma güncel altın fiyatları...

Çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira?  İşte 10 Kasım Cuma güncel altın fiyatları

Çeyrek altın ne kadar oldu merak ediliyor. Altın fiyatları yeni güne yükselişle başladı. Altın fiyatları dün yine tarihi zirvesini yaptı. Gram altın 160 lirayı geçti. Merkez Bankası tarafından yapılan dolara müdahale ancak bir gün yetti. Dolar, bir günlük düşüşün ardından tekrar yükselişe geçti. Buna paralel olarak artan altın fiyatları ile birlikte gram altın, 160,4 lira ile tarihi zirvesini yaptı. Çeyrek altın ise 260 lira oldu. Uzmanlar altının gram fiyatının 162 lira olmasını bekliyorlar. S&P'nin Türkiye'de enflasyon oranının gelecek sene 7.9'a kadar düşer demesi piyasaları nasıl etkileyecek? Peki çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira? Uzmanların altın fiyatları analizi ne şekilde? İşte 10 Kasım Cuma güncel altın fiyatları...

10 KASIM 2017 ÇEYREK ALTIN NE KADAR OLDU?

Anlık olarak altın fiyatları; 159,83 liradan alınan gram altın, 159,89 liradan, 255,73 liradan alınan Çeyrek altın 261,41 liradan, 509,86 liradan alınan Yarım altın 522,83 liradan, 1050 liradan alınan Cumhuriyet altını ise 1060 liradan, 1020,92 liradan alınan Tam Ziynet altını, 1042,46 liradan satılıyor. Altın fiyatlarını anlık ve güncel olarak aşağıdaki bağlantıdan 7/24 takip edebilirsiniz.

Altın fiyatları için tıklayın

ALTIN YATIRIMCINI YİNE SEVİNDİRDİ!

Yükseliş eğilimindeki dolar kurunun etkisiyle tarihinde ilk kez 160,4 lirayı gören gram altın, saat 12.45 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,5 artışla 160 lira seviyesinde dengelendi.

Altının gram fiyatı, dün yüzde 1 değer kazanarak günü 159,6 liradan tamamlamasının ardından yükselişini bugüne de taşıdı. Dolar kurunun 3,89'un üzerini test etmesi ve altının ons fiyatının 1.279 dolara çıkmasının etkisiyle altının gram fiyatı rekor tazelerken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 262 liraya, Cumhuriyet altını da 1.068 liraya çıktı.

Analistler, dolar kurundaki yükselişlerin altının gram fiyatını desteklemeye devam ettiğini belirterek, dünya genelinde veri gündeminin zayıf olmasının etkisiyle kur ve emtia fiyatlarında dalgalı bir seyir izlendiğini kaydetti.

Dolar/TL'nin 3,90 direncini kırması durumunda tarihi zirvesi konumundaki 3,9422'nin gündeme gelebileceğini aktaran analistler, bu durumda gram altındaki yükseliş eğiliminin devam edebileceğini ve altının ons fiyatı değişmese bile 162 lira seviyelerinin görülebileceğini ifade etti.

"10 çeşit altına verdiğimiz isim; Cumhuriyet altını"

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk Cumhuriyet altını basımının 1925 yılında yapıldığını anımsatarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması üzerine eski kalıplarla altın basımına imkan olmadığı için yeni kalıpların yapılması ve yeni altınların basılmasıyla ilgili yasal düzenleme çalışmalarına başlandığını anlattı.

Parmaksız, Cumhuriyet altınının; tam, yarım, çeyrek, iki buçukluk ve beşlik grubundan oluştuğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Meskük ve ziynet grubundaki 10 çeşit altına verdiğimiz isim; Cumhuriyet altınıdır. Ziynet yani süs grubu, piyasada ince grup diye tabir edilir. Genellikle süs, takı amaçlı düğün ve nişanlarda kullanılır. Meskük yani sikke grubu ise piyasada Ata lira, kalın diye tabir edilir ama tamamı Cumhuriyet altınıdır. Bu iki grup arasında ayar olarak fark yok. İkisi de 22 ayar. Ağırlık itibarıyla her ikisinin de tam, yarım, çeyrek, iki buçukluk ve beşliki var. Görsel olarak bakıldığında ziynet altınlar daha ince, geniş çaplı ve tırtılı eğik. "

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler