HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP, düşürülen uçak için araştırma istedi

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, Türkiye ile Suriye arasında krize neden uçak krizini araştırmak üzere Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen önergede, "22 Haziran 2012 tarihinde Malatya'dan kalkan ve Akdeniz'e düşen Türk Hava Kuvvetlerine ait F-4 tipi uçağın neden ve nasıl düştüğünün araştırılması, bu süreçte Türk Hükümeti yetkilileri ve askeri yetkililerinden gelen çelişkili açıklamaların nedenlerinin ortaya çıkarılması için, Anayasa'nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz" denildi.

-GEREKÇE-

Önergenin gerekçesinde, 22 Haziran 2012 tarihinde Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen uçağın düşüş nedeni, olayın nasıl ve hangi gerekçelerle gerçekleştiği, üzerinden 3 hafta geçmiş olmasına rağmen netlik kazanmadığı belirtildi.

Gerekçede, olayla ilgili olarak, bugüne kadar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere diğer hükümet yetkilileri ve askeri yetkiler tarafından yapılan açıklamaların birbirinden farklı ve çelişkili olduğu iddia edildi.

-"UÇAĞIMIZ NASIL, NEREDE VE NEDEN DÜŞMÜŞTÜR"-

Gerekçede, şu ifadeler yer aldı:

"Ülkemizi savaşa sürükleyebilecek büyük bir gerginliğin tırmanmasına neden olabilecek bir konuda, uçağın Suriye hava sahasında mı yoksa uluslararası hava sahasında mı vurulduğuna ilişkin bir kanıt ortaya konamaması kamuoyunda büyük rahatsızlığa yol açmaktadır.

Ülkemizin ulusal ve uluslararası güvenliği için bu kadar önemli olan bir konuda cevaplanmayı bekleyen pek çok sorudan bazıları şunlardır: Düşen uçakta patlayıcı ve mühimmat izi yoksa, uçağımız nasıl, nerede ve neden düşmüştür? Uçağımız hangi görevle uçuyordu ve ona eşlik eden savaş uçağı ya da uçakları var mıydı?

Pilotlarımız nerede bulunmuştur?

Postalları, kaskları ve kep nasıl yepyeni ve hasarsız kalmıştır?

Pilotlarımızın kesin ölüm nedeninin ortaya çıktığı iddia edilen adli tıp raporları neden açıklanmamaktadır?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun uçağımızın uluslararası hava sahasında düşürüldüğünü kanıtlayacağını iddia ettiği telsiz konuşmaları neden açıklanmamaktadır?

Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığının MİT'e devredilmesinin uçakla haberleşmesinin kesilmesinde ve uçağın düşmesinde payı var mıdır? Varsa nedir? Uçağın Suriye Savunma Sistemlerini ve savaşa hazırlık kapasitesini test ve provoke etmek için o bölgede bulunduğu ve uçuş raporlarını NATO üyesi diğer ülkelere ilettiği doğru mudur?

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin, "ABD Hükümeti olarak, düşen uçakla ilgili elimizdeki bütün bilgileri Türk Hükümeti'ne ilettik' açıklamasına rağmen bu bilgiler neden kamuoyuyla paylaşılmamaktadır?

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin başına ve diğer yetkililerine bu kadar çelişkili açıklamaları yaptıran kim ya da kimlerdir?

Önergemiz bu gerekçelerle, her Türk vatandaşını yakından ilgilendiren bu önemli olayla ilgili kamuoyunun aydınlatılmasının sağlanabilmesi ve çelişkili ifadelerin nedenlerinin ortaya çıkarılabilmesi için verilmektedir."

ANKA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler