HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP'de aday listeleri belirlendi: 'Dışlanan her kesim listede yer buldu'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, milletvekili adaylarının belirlenmesine ilişkin Parti Meclisi'nde (PM) alınan kararlarla ilgili Genel Merkezde bir basın toplantısı düzenledi.

CHP'de aday listeleri belirlendi: 'Dışlanan her kesim listede yer buldu'

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "CHP olarak seçimlere hazırız. Türkiye'de 7 Haziran, demokratik, olgun bir seçim yarışıyla sonuçlanıp bir iktidar değişikliğini müjdelemesini bekliyoruz" dedi.

Seçime katılacak siyasi partiler, milletvekili aday listelerini YSK'ya vermeye başladı. 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlere katılacak partilerden Yüksek Seçim Kurulu'na ilk milletvekili listesini getiren Komünist Parti oldu. Komünist Parti'nin hemen ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, YSK'ya gelerek, partisinin adaylarını içeren dosyaları sundu. Listelerin tesliminin ardından açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, 7 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimleri için önemli eşiklerden birinin bugün tamamlandığını, saat 17.00'ye kadar siyasi partilerin aday listelerini vermeleri gerektiğini belirtti. CHP olarak Türkiye'de 85 seçim çevresinde seçime katılacaklarını ifade eden Tezcan, dün Parti Meclisi'nin toplantısını yaptığını ve milletvekili adaylarının tamamının belirlendiğini kaydetti. CHP olarak Türkiye'de uzun zamandan bu yana bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden Tezcan, 85 seçim çevresinin 55'inde ön seçim yaparak milletvekili adaylarını üyelerine belirlettiklerini anlattı. Tezcan, ön seçimde sandıktan çıkan isimlerin hiçbirini değiştirmediklerini, olduğu gibi YSK'ya takdim ettiklerini belirtti.

-TAM LİSTE İLE SEÇİME GİRECEĞİZ-

Ön seçim yapılan bölgelerde, kontenjan adayı olarak bilinen 28 merkez adayının da belirlendiğini anlatan Tezcan, özellikle 3 büyük şehirde ve başka birkaç ilde merkez adayları bulunduğunu, CHP'nin bütün seçim çevrelerinde tam listeyle seçime gireceğini, listelerde arzu edilen oranda olmasa da önemli ölçüde kadın adayın bulunduğunu kaydetti.

Listelerinde 100'ün üzerinde kadın aday bulunduğunu belirten Tezcan, gelecek süreçlerde bunun daha fazla olmasını dilediklerini, 3 büyük ilin arasında bulunduğu 14 ilin sıralarını kadın adaylara vererek, kadın adayları ön plana çıkarma kararlılığını gösterdiklerini dile getirdi.

Bülent Tezcan, "CHP olarak seçimlere hazırız. Türkiye'de 7 Haziran, demokratik, olgun bir seçim yarışıyla sonuçlanıp bir iktidar değişikliğini müjdelemesini bekliyoruz. Milletimize, memleketimize, ülkemize hayırlı olsun" dedi.

-KILIÇDAROĞLU İLK SIRAYI KADIN ADAYA VERDİ-

Bazı illerdeki ilk sıralarda gösterilen adayları da paylaşan Tezcan, Ankara 1. Bölge 1. sırada Gülsüm Bilgehan, Ankara 2. Bölge 1. sırada Avukat Şenal Sarıhan, İzmir 1. Bölge 1. sırada Selin Sayek Böke, İzmir 2. Bölge 1. sırada Zeynep Altıok, İstanbul'da 3 bölgede de kadın adaylar olduğunu belirtti. Tezcan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ilk sırayı kontenjan adayına verdiği için İzmir 2. Bölge 2. sıradan aday olduğunu aktardı.

Seçime katılacak siyasi partiler aday listelerini, en geç saat 17.00'ye kadar YSK'ya verecek. Bu arada, Halkın Kurtuluşu Partisi'nin aday listelerini YSK'ya 3 Nisan Cuma günü getirdiği öğrenildi.

Express


En Çok Aranan Haberler