HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP'den İğneada önergesi

Kesimoğlu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen araştırma önergesinde, İğneada Longoz Ormanlarının Avrupa'da birinci, dünyada da tek parçalı olması açısından birinci olduğu belirtildi.

ANKARA (ANKA) - CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, İğneada'ya kurulacak olan entegre termik santral ve kurulması planlanan nükleer santralin çevreye vereceği zararların tespiti, alınacak önlemlerin araştırılması ve doğabilecek sorunların engellenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

Önergenin gerekçesinde, Türkiye Turizm Stratejisi (2007-2013) eylem planında İğneada'nın, Karadeniz yat turizmi merkezlerinden sayıldığı yat turizminin İğneada'dan Hopa'ya kadar geliştirilmesinin öngörüldüğüne işaret edildi.

Bölgeye santrallerin kurulması, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (Rio Konferansı), Karadeniz'in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi, Uzun Vadeli Sınır Ötesi Hava Kirliliği Sözleşmesi gibi taraf olunan uluslararası anlaşmalara aykırı olduğu kaydedilen gerekçede şu ifadeler yer aldı:

"Bilimsel raporlara göre, termik santralin silolarındaki küller yeraltı sularına karışarak zehir saçacak, bölgede balıkçılığı bitirecek, santral akciğer hastalıklarına neden olacak ve turizm bitecektir. Nükleer santralin yaratacağı daha ciddi riskleri aktarmaya gerek bile yoktur. Bu gerekçelerle İğneada'ya kurulacak olan entegre termik santral ve kurulması planlanan nükleer santralin çevreye vereceği zararların tespiti, alınacak önlemlerin araştırılması ve doğabilecek sorunların engellenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması gerekmektedir."

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler